Tolar (obecnie euro) – waluta Słowenii

Słowenia SIT tolar

Tolar jest byłą jednostką monetarną Słowenii. Jeden tolar dzieli się na 100 stotinów. Waluta posiada międzynarodowy kod SIT.

Historia waluty słoweńskiej

Tolar słoweński został wprowadzony do kraju 8 października 1991 roku, zastępując tym samem jugosłowiańskiego dinara. Ze względu na niedużą siłę nabywczą, drobne w postaci stotinów nie były wykorzystywane w praktycznym użyciu. Podobnie jak dolar, tolar zawdzięcza swoją nazwę talarom, dawnym srebrnym monetom. W związku z wejściem Słowenii do Unii Europejskiej, w 2004 roku waluta została powiązana z Euro w ramach mechanizmu kursowego ERM II (wymiany walut krajów Unii Europejskiej). Tolar funkcjonował jako oficjalna waluta Słowenii do końca 2006 roku, a z dniem 1 stycznia 2007 roku został ostatecznie zastąpiony przez euro.

Słoweńskie banknoty

Banknoty słoweńskie zostały zaprojektowane przez Miljenko Licula oraz jego współpracowników, podczas gdy same portrety wykonała Rudi Španzel. Nadruki zostały naniesione przez brytyjską firmę De La Rue, na papierze produkowanym w Słowenii. Awersy banknotów przedstawiają wizerunki różnych istotnych dla słoweńskiej polityki, kultury, nauki czy duchowości postaci. Można pośród nich znaleźć portrety m.in. matematyka Jurija Vegi, malarza impresjonisty Riharda Jakopiča, kompozytora Jakobusa Gallusa czy architekta Jože Plečnika. Natomiast na awersach znajdują się symbole powiązane z profesją każdej z postaci oraz słynne obiekty architektoniczne, m.in. kościół Urszulanek w Lublanie czy Fontanny Robba.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 21.09.2017,  00:00