KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Czy agencja Fitch postąpi podobnie jak Moody’s? Rating może zostać obniżony?

Po chwili spokoju rynek finansowy ponownie obudzi się do spekulacji, na temat tego, jaki wydźwięk będzie miał lipcowy raport agencji Fitch. Czy ostatnie obniżenie prognozy PKB należy traktować, jako ostrzeżenie? Read more

Czy stracimy ważnego partnera handlowego?

Jeśli okaże się, że Brytyjczycy zdecydują o opuszczeniu Unii Europejskiej Polska może stracić bardzo ważnego partnera handlowego. Również miałoby to negatywny wpływ na kurs funta. Czy tak rzeczywiście będzie przekonamy Read more

Tolar (obecnie euro) – waluta Słowenii


Słowenia SIT tolar

Tolar jest byłą jednostką monetarną Słowenii. Jeden tolar dzieli się na 100 stotinów. Waluta posiada międzynarodowy kod SIT.

Historia waluty słoweńskiej

Tolar słoweński został wprowadzony do kraju 8 października 1991 roku, zastępując tym samem jugosłowiańskiego dinara. Ze względu na niedużą siłę nabywczą, drobne w postaci stotinów nie były wykorzystywane w praktycznym użyciu. Podobnie jak dolar, tolar zawdzięcza swoją nazwę talarom, dawnym srebrnym monetom. W związku z wejściem Słowenii do Unii Europejskiej, w 2004 roku waluta została powiązana z Euro w ramach mechanizmu kursowego ERM II (wymiany walut krajów Unii Europejskiej). Tolar funkcjonował jako oficjalna waluta Słowenii do końca 2006 roku, a z dniem 1 stycznia 2007 roku został ostatecznie zastąpiony przez euro.

Słoweńskie banknoty

Banknoty słoweńskie zostały zaprojektowane przez Miljenko Licula oraz jego współpracowników, podczas gdy same portrety wykonała Rudi Španzel. Nadruki zostały naniesione przez brytyjską firmę De La Rue, na papierze produkowanym w Słowenii. Awersy banknotów przedstawiają wizerunki różnych istotnych dla słoweńskiej polityki, kultury, nauki czy duchowości postaci. Można pośród nich znaleźć portrety m.in. matematyka Jurija Vegi, malarza impresjonisty Riharda Jakopiča, kompozytora Jakobusa Gallusa czy architekta Jože Plečnika. Natomiast na awersach znajdują się symbole powiązane z profesją każdej z postaci oraz słynne obiekty architektoniczne, m.in. kościół Urszulanek w Lublanie czy Fontanny Robba.


Zobacz inne waluty:


21.09.2017 12:09
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000