Ugija – waluta Mauretanii

Mauretania MRO ugija

Ugija obowiązuje jako jednostka walutowa Mauretanii. Jedna ugija równa jest 5 chum. Waluta oznaczana jest kodem MRO.

Historia waluty

Ugija jest jedną z zaledwie dwóch znajdujących się w obiegu walut, które nie dzielą się w oparciu o potęgę dziesięciu. Druga taka waluta to madagaskarskie ariary. Każda ugija dzieli się na pięć chum. Słowo to zarówno w licznie pojedynczej, jak i mnogiej oznacza „jedną piątą”. Mauretańska waluta wprowadzona została w 1973 roku, zastępując franka CFA. Jedna ugija była wówczas warta pięciu frankom. Nazwa waluty nawiązuje do hasańsko-arabskiej wymowy słowa „Awigiyyah, oznaczającej uncję. Ugija jest niewymienialna poza Mauretanią. Wywóz tej waluty z kraju jest prawnie zabroniony, w związku z czym jest ona spotykana wyłącznie w swojej ojczyźnie.

Monety i banknoty

Obecnie w obiegu znajdują się monety o nominałach 1, 5, 10 oraz 20 ugija, a także 1 chum. Pośród obowiązujących banknotów znaleźć można nominały o wysokości 100, 200, 500, 1000 oraz 2000 ugija, które w 1973 roku wprowadził Mauretański Bank Centralny. Natomiast w 2009 roku pojawił się zupełnie nowy nominał 5000 ugija.
Na awersie poszczególne banknoty ozdobione są zróżnicowanymi wzorami geometrycznymi oraz napisami w języku arabskim. Różnią się natomiast wzorem na rewersie. Banknot o nominale 100 ugija przedstawia instrumenty muzyczne oraz krowę w pobliżu miejskiej kolei. Na banknocie 200 ugija widoczny jest słynny spływ kajakowy Bol et Canoë. 500-tka ugija ozdobiona jest grafiką nawiązującą do prac w terenie oraz kompleksów wydobywczych w Mauretanii. Banknot 1000 ugija przedstawia tradycyjną mauretańską potrawę rybną oraz wielbłąda na tle huty. Na banknocie 2000 ugija również widoczny jest wielbłąd, jednak w postaci symbolu. Obok znajduje się również grafika przedstawiająca łódź, roślinę oraz książkę.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 03.06.2017,  00:00