KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

oszczedzanie

Jak zaoszczędzić ponad 600 złotych miesięcznie bez rezygnacji z przyjemności?

Ludzi można podzielić na tych co lubią wydawać oraz na tych, co wolą oszczędzać. Popadanie w skrajności nie jest jednak zwykle dobrym rozwiązaniem. Czy można zatem odnaleźć złoty środek? Można. ... Czytaj całość

Biznesowe gry planszowe, które uczą jak wygrywać w prawdziwym życiu

Większość osób biznes na planszy kojarzy wyłącznie z papierowymi banknotami Monopoly. A tymczasem od kilkudziesięciu lat na rynku jest coraz więcej gier, traktujących ekonomię całkiem poważnie. W dodatku przeznaczonych niekoniecznie ... Czytaj całość

Ugija – waluta Mauretanii


Mauretania MRO ugija

Ugija obowiązuje jako jednostka walutowa Mauretanii. Jedna ugija równa jest 5 chum. Waluta oznaczana jest kodem MRO.

Historia waluty

Ugija jest jedną z zaledwie dwóch znajdujących się w obiegu walut, które nie dzielą się w oparciu o potęgę dziesięciu. Druga taka waluta to madagaskarskie ariary. Każda ugija dzieli się na pięć chum. Słowo to zarówno w licznie pojedynczej, jak i mnogiej oznacza „jedną piątą”. Mauretańska waluta wprowadzona została w 1973 roku, zastępując franka CFA. Jedna ugija była wówczas warta pięciu frankom. Nazwa waluty nawiązuje do hasańsko-arabskiej wymowy słowa „Awigiyyah, oznaczającej uncję. Ugija jest niewymienialna poza Mauretanią. Wywóz tej waluty z kraju jest prawnie zabroniony, w związku z czym jest ona spotykana wyłącznie w swojej ojczyźnie.

Monety i banknoty

Obecnie w obiegu znajdują się monety o nominałach 1, 5, 10 oraz 20 ugija, a także 1 chum. Pośród obowiązujących banknotów znaleźć można nominały o wysokości 100, 200, 500, 1000 oraz 2000 ugija, które w 1973 roku wprowadził Mauretański Bank Centralny. Natomiast w 2009 roku pojawił się zupełnie nowy nominał 5000 ugija.
Na awersie poszczególne banknoty ozdobione są zróżnicowanymi wzorami geometrycznymi oraz napisami w języku arabskim. Różnią się natomiast wzorem na rewersie. Banknot o nominale 100 ugija przedstawia instrumenty muzyczne oraz krowę w pobliżu miejskiej kolei. Na banknocie 200 ugija widoczny jest słynny spływ kajakowy Bol et Canoë. 500-tka ugija ozdobiona jest grafiką nawiązującą do prac w terenie oraz kompleksów wydobywczych w Mauretanii. Banknot 1000 ugija przedstawia tradycyjną mauretańską potrawę rybną oraz wielbłąda na tle huty. Na banknocie 2000 ugija również widoczny jest wielbłąd, jednak w postaci symbolu. Obok znajduje się również grafika przedstawiająca łódź, roślinę oraz książkę.


Zobacz inne waluty:


03.06.2017 04:21
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , 
 
 1. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 2. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 3. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 4. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000