KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Donald Trump prezydentem USA

Nadchodzi Trump. Dolar reaguje

Amerykanie zdecydowali. 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych został Donald Trump. Niepewność, awersja do ryzyka, poszukiwanie bezpieczeństwa. Tego spodziewał się rynek w przypadku zwycięstwa kandydata Republikanów. Historia lubi jednak zaskakwiać. ... Czytaj całość

MyTravel.pl poleca najpopularniejsze kierunki wakacyjnych wycieczek

Grecja, Hiszpania i Włochy (Sycylia) to niepodważalne królowe tego sezonu wakacyjnego. Wyśmienite jedzenie i brak konieczności posiadania paszportu, kuszą nie jednego turystę. Nie można przejść obojętnie obok fantastycznej katedry na ... Czytaj całość

Ugija – waluta Mauretanii


Mauretania MRO ugija

Ugija obowiązuje jako jednostka walutowa Mauretanii. Jedna ugija równa jest 5 chum. Waluta oznaczana jest kodem MRO.

Historia waluty

Ugija jest jedną z zaledwie dwóch znajdujących się w obiegu walut, które nie dzielą się w oparciu o potęgę dziesięciu. Druga taka waluta to madagaskarskie ariary. Każda ugija dzieli się na pięć chum. Słowo to zarówno w licznie pojedynczej, jak i mnogiej oznacza “jedną piątą”. Mauretańska waluta wprowadzona została w 1973 roku, zastępując franka CFA. Jedna ugija była wówczas warta pięciu frankom. Nazwa waluty nawiązuje do hasańsko-arabskiej wymowy słowa “Awigiyyah, oznaczającej uncję. Ugija jest niewymienialna poza Mauretanią. Wywóz tej waluty z kraju jest prawnie zabroniony, w związku z czym jest ona spotykana wyłącznie w swojej ojczyźnie.

Monety i banknoty

Obecnie w obiegu znajdują się monety o nominałach 1, 5, 10 oraz 20 ugija, a także 1 chum. Pośród obowiązujących banknotów znaleźć można nominały o wysokości 100, 200, 500, 1000 oraz 2000 ugija, które w 1973 roku wprowadził Mauretański Bank Centralny. Natomiast w 2009 roku pojawił się zupełnie nowy nominał 5000 ugija.
Na awersie poszczególne banknoty ozdobione są zróżnicowanymi wzorami geometrycznymi oraz napisami w języku arabskim. Różnią się natomiast wzorem na rewersie. Banknot o nominale 100 ugija przedstawia instrumenty muzyczne oraz krowę w pobliżu miejskiej kolei. Na banknocie 200 ugija widoczny jest słynny spływ kajakowy Bol et Canoë. 500-tka ugija ozdobiona jest grafiką nawiązującą do prac w terenie oraz kompleksów wydobywczych w Mauretanii. Banknot 1000 ugija przedstawia tradycyjną mauretańską potrawę rybną oraz wielbłąda na tle huty. Na banknocie 2000 ugija również widoczny jest wielbłąd, jednak w postaci symbolu. Obok znajduje się również grafika przedstawiająca łódź, roślinę oraz książkę.


Zobacz inne waluty:


03.06.2017 04:21
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , 
 
 1. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 2. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 3. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 4. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000