KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Włoskie referendum

Włoskie referendum: tykająca bomba Europy

4 grudnia Włosi ruszą zagłosować w sprawie reformy rodzimego systemu parlamentarnego. Mimo, że referendum nie sprawia wrażenia, by mogło wpłynąć na dalsze losy Europy to w rzeczywistości zasięg Read more

bank

Banki walczą o pieniądze. Mają do tego odpowiednie narzędzie

Banki nie pozostają bierne w walce z dłużnikami. Po zlikwidowaniu bankowego tytułu egzekucyjnego pojawił się nowy sposób na to, by mogły one odzyskać należności od klientów - mowa o sądowym Read more

Ugija – waluta Mauretanii


Mauretania MRO ugija

Ugija obowiązuje jako jednostka walutowa Mauretanii. Jedna ugija równa jest 5 chum. Waluta oznaczana jest kodem MRO.

Historia waluty

Ugija jest jedną z zaledwie dwóch znajdujących się w obiegu walut, które nie dzielą się w oparciu o potęgę dziesięciu. Druga taka waluta to madagaskarskie ariary. Każda ugija dzieli się na pięć chum. Słowo to zarówno w licznie pojedynczej, jak i mnogiej oznacza „jedną piątą”. Mauretańska waluta wprowadzona została w 1973 roku, zastępując franka CFA. Jedna ugija była wówczas warta pięciu frankom. Nazwa waluty nawiązuje do hasańsko-arabskiej wymowy słowa „Awigiyyah, oznaczającej uncję. Ugija jest niewymienialna poza Mauretanią. Wywóz tej waluty z kraju jest prawnie zabroniony, w związku z czym jest ona spotykana wyłącznie w swojej ojczyźnie.

Monety i banknoty

Obecnie w obiegu znajdują się monety o nominałach 1, 5, 10 oraz 20 ugija, a także 1 chum. Pośród obowiązujących banknotów znaleźć można nominały o wysokości 100, 200, 500, 1000 oraz 2000 ugija, które w 1973 roku wprowadził Mauretański Bank Centralny. Natomiast w 2009 roku pojawił się zupełnie nowy nominał 5000 ugija.
Na awersie poszczególne banknoty ozdobione są zróżnicowanymi wzorami geometrycznymi oraz napisami w języku arabskim. Różnią się natomiast wzorem na rewersie. Banknot o nominale 100 ugija przedstawia instrumenty muzyczne oraz krowę w pobliżu miejskiej kolei. Na banknocie 200 ugija widoczny jest słynny spływ kajakowy Bol et Canoë. 500-tka ugija ozdobiona jest grafiką nawiązującą do prac w terenie oraz kompleksów wydobywczych w Mauretanii. Banknot 1000 ugija przedstawia tradycyjną mauretańską potrawę rybną oraz wielbłąda na tle huty. Na banknocie 2000 ugija również widoczny jest wielbłąd, jednak w postaci symbolu. Obok znajduje się również grafika przedstawiająca łódź, roślinę oraz książkę.


Zobacz inne waluty:


03.06.2017 04:21
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000