KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Finanse podczas podróży

5 sposobów jak zabezpieczyć pieniądze w podróży

Rozpoczyna się sezon urlopowy, który z założenia ma być czasem spokoju i odpoczynku. Jeżeli jednak odpowiednio nie zabezpieczymy swoich finansów - beztroskie wakacje mogą szybko dobiec końca i zamienić się Read more
frank szwajcarki - ekantor.pl

Kredyty walutowe. Kto pomoże frankowiczom?

Sytuacja kredytobiorców, którzy zdecydowali się na pożyczkę we frankach szwajcarskich wciąż wzbudza wiele emocji zarówno po stronie samych zainteresowanych, banków, jak i osób postronnych. Słowna potyczka na argumenty Read more

Won – waluta Korei Południowej


Won południowokoreański – co warto wiedzieć o tej walucie?

Korea Południowa to państwo znajdujące się w Azji. Kraj ten jest stosunkowo młody, ponieważ powstał po zakończeniu drugiej wojny światowej. Wcześniej na Półwyspie Koreańskim istniało Cesarstwo Koreańskie. Stolicą Korei Południowej jest Seul, a obowiązującą walutą won południowokoreański, którego symbolem jest ₩. Ponadto jeden won dzieli się na 100 dzonów.

Historia waluty południowokoreańskiej

Choć samo państwo jest stosunkowo młode, to won używany był przez tysiące lat. W czasach kolonialnych waluta została zmieniona na jen. W 1945 roku, czyli po zakończeniu Drugiej Wojny Światowej każde państwo Półwyspu Koreańskiego wyodrębniło swoją własną walutę. Obie często nazywane są po prostu jako won. Początkowa wartość 15 won południowokoreańskich była równa jednemu dolarowi amerykańskiemu. Jednak w niedługim czasie, na skutek wojny koreańskiej, nastąpiła seria dewaluacji. Ważnym wydarzeniem było otwarcie w 1950 roku nowego banku centralnego.

Banknoty i monety woluty Korei Południowej

Monety waluty występują w czterech nominałach, a mianowicie jako 10, 50, 100, a także 500 won południowokoreańskich. Dostępne są także banknoty:

– o wartości 1 000 występujący w kolorze niebieskim i z podobizną koreańskiego filzofa Yi Hwanga,
– 5 000 o kolorze pomarańczowym, na banknocie także znajduje się filozof, Yi I,
– 10 000 banknot w kolorze zielonym, widnieje na nim czwarty władca Korei – Sejong Wielki,
– 50 000 won najwyższy nominał ma żółty kolor i przedstawia Shin Saimadang.

Banknoty są chronione przed podrobieniem na przykład dzięki hologramowi z trójwymiarowym obrazem, portrecie wodnym w kształcie muszli, a także poprzez obecność nici zabezpieczającej.

Pochodzenie waluty

Jak już wcześniej zostało wspomniane, won południowokoreański jest związany z japońskim jenem, ale także z chińskim juanem. W 1953 roku, gdy zostały wypuszczone do obiegu, banknoty znane były jako hwan południowokoreański. Nazwa won południowokoreański obowiązuje od 1962 roku.


Zobacz inne waluty:


12.05.2017 08:01
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000