Won – waluta Korei Południowej

Won południowokoreański – co warto wiedzieć o tej walucie?

Korea Południowa to państwo znajdujące się w Azji. Kraj ten jest stosunkowo młody, ponieważ powstał po zakończeniu drugiej wojny światowej. Wcześniej na Półwyspie Koreańskim istniało Cesarstwo Koreańskie. Stolicą Korei Południowej jest Seul, a obowiązującą walutą won południowokoreański, którego symbolem jest ₩. Ponadto jeden won dzieli się na 100 dzonów.

Historia waluty południowokoreańskiej

Choć samo państwo jest stosunkowo młode, to won używany był przez tysiące lat. W czasach kolonialnych waluta została zmieniona na jen. W 1945 roku, czyli po zakończeniu Drugiej Wojny Światowej każde państwo Półwyspu Koreańskiego wyodrębniło swoją własną walutę. Obie często nazywane są po prostu jako won. Początkowa wartość 15 won południowokoreańskich była równa jednemu dolarowi amerykańskiemu. Jednak w niedługim czasie, na skutek wojny koreańskiej, nastąpiła seria dewaluacji. Ważnym wydarzeniem było otwarcie w 1950 roku nowego banku centralnego.

Banknoty i monety woluty Korei Południowej

Monety waluty występują w czterech nominałach, a mianowicie jako 10, 50, 100, a także 500 won południowokoreańskich. Dostępne są także banknoty:

– o wartości 1 000 występujący w kolorze niebieskim i z podobizną koreańskiego filzofa Yi Hwanga,
– 5 000 o kolorze pomarańczowym, na banknocie także znajduje się filozof, Yi I,
– 10 000 banknot w kolorze zielonym, widnieje na nim czwarty władca Korei – Sejong Wielki,
– 50 000 won najwyższy nominał ma żółty kolor i przedstawia Shin Saimadang.

Banknoty są chronione przed podrobieniem na przykład dzięki hologramowi z trójwymiarowym obrazem, portrecie wodnym w kształcie muszli, a także poprzez obecność nici zabezpieczającej.

Pochodzenie waluty

Jak już wcześniej zostało wspomniane, won południowokoreański jest związany z japońskim jenem, ale także z chińskim juanem. W 1953 roku, gdy zostały wypuszczone do obiegu, banknoty znane były jako hwan południowokoreański. Nazwa won południowokoreański obowiązuje od 1962 roku.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 12.05.2017,  00:00