Kursy walut ulegają ciągłym zmianom. W ciągu dnia te zmiany mogą być praktycznie niezauważalne, ale w skali tygodnia, miesiąca lub kwartału bywają znaczące. Warto jest wiedzieć, co wpływa na zmiany kursów walut tak, by waluta została wymieniona jak najbardziej korzystnie pod względem finansowym.
Stopy procentowe
Wzrost stóp procentowych powoduje, że zwiększeniu ulega popyt na walutę krajową, czego konsekwencją jest podwyżka kursu. Powstaje sytuacja, w której inwestorzy chętniej będą lokować pieniądze w państwie, które zdecydowało się w stosunku do swojej waluty zwiększyć. Odwrotna sytuacja wystąpi w przypadku obniżki stóp procentowych.
Wzrost gospodarczy
Szybkie tempo wzrostu gospodarczego może spowodować wzrost ilości krajowej waluty na rynku międzynarodowym w związku ze zwiększeniem importu zagranicznych dóbr i usług przez producentów krajowych. Konsekwencją będzie spadek jej kursu.
Stopa bezrobocia
Im wyższa stopa bezrobocia tym mniejszy popyt na dobra, które są importowane. Mniejsza aktywność importerów wpływa z kolei na wzrost kursu krajowej waluty.
Wydarzenia polityczne i społeczne
Na zmianę kursów walut mogą mieć także wpływ wydarzenia polityczne i społeczne. Te niekorzystne powodują często osłabienie krajowej waluty. Mogą to być np. wydarzenia związane z działaniami wojennymi bądź zmianami w rządzie. Z kolei wśród korzystnych wydarzeń, które wpłyną na umocnienie krajowej waluty znajdą się np. te związane z otwarciem nowych rynków zbytu czy ułatwieniami dla krajowych przedsiębiorców ze strony rządu.
Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.