Z podatkami jest trochę jak z podwyżkami, co roku pojawia się coś nowego. Oczywiście nie musimy śledzić zmian legislacyjnych każdego dnia. Deklaracją podatkową wystarczy zainteresować się na początku każdego roku, wtedy kiedy pracodawcy zaczynają rozsyłać PITy.
Jak powszechnie wiadomo finansowa edukacja w Polsce nie należy do szczególnie popularnych dziedzin. Z przeprowadzonego kilka lat temu badania Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wynika, że chociaż 90 proc. ankietowanych słyszało o podatku PIT, wciąż aż 16 proc. pracujących na umowę o pracę jest pewna, że go nie płaci.
Przypomnijmy zatem; PIT (Personal Income Tax) to podatek dochodowy od osób fizycznych, podatek bezpośredni od osób uzyskujących przychody. Owszem, gdyby założyć, że człowiek śledzi uważnie całą historię świata, można uznać, że wiedza o podatku dochodowym jest o wiele mniej istotna niż dokonania Hammurabiego, ludów z dorzecza Eufratu czy Edisona. W końcu podatek od tego co zarabiamy płacimy globalnie od zaledwie około 200 lat. Nie zmienia to faktu, że za niewiedzę o tym jak działa żarówka czy co dzieje się z wodą, która spływa z kranu do umywalki nikt na nas sankcji nie nałoży (choć powinien), zaś za brak wiedzy o podatkach można pójść siedzieć na kilkanaście lat.
PIT 2021 – o co pytamy najczęściej?
1. Od kiedy i do kiedy?
Najbardziej popularna forma deklaracji to PIT-11. Pracodawcy mają obowiązek dostarczyć go swoim pracownikom do końca lutego, zaś pracownicy muszą deklarację PIT-37 do urzędu skarbowego wysłać nie później niż do końca kwietnia 2021 roku.
2. Czym jest PIT-37 i kto go wypełnia?
PIT-37 wypełniają osoby zatrudnione na umowę o pracę, dzieło, a także zatrudnione na kontraktach menadżerskich, stypendiach oraz wszyscy ci, którzy posiadają dochody z praw autorskich, otrzymują środki z ubezpieczenia społecznego czy Funduszu Pracy. Deklaracje można złożyć na dostępnym w urzędzie skarbowym druku, za pomocą programów komputerowych czy za pośrednictwem Profilu Zaufanego.
3. W którym urzędzie skarbowym należy złożyć zeznanie?
Właściwy miejscowo urząd do rozliczenia podatku znajdziemy w specjalnych wyszukiwarkach internetowych. Jeśli korzystamy z Profilu Zaufanego, urząd znajdzie się automatycznie po wpisaniu miejsca zamieszkania.
4. Jakie są popularne rodzaje PITów?
- PIT-36 – dla osób prowadzących działalność gospodarczą oraz osób zarabiających poza granicami kraju. Termin rozliczenia: 30 kwietnia 2021 roku
- PIT-28 – dla podatników otrzymujących dochody z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej lub najmu czy dzierżawy. Termin rozliczenia: 1 marca 2021 roku
- PIT-39 – dla osób, które sprzedały mieszkanie, działkę lub inną nieruchomość. Termin rozliczenia: 31 kwietnia 2021 roku
- Na PIT-38 rozliczyć się muszą prywatni zbywcy papierów wartościowych, udziałów w spółkach czy pochodnych instrumentów finansowych. Termin rozliczenia: 30 kwietnia 2021 roku
- PIT-40a – dla podatników z kwotą niedopłaty podatku, czyli tych dla których suma zaliczek przekazanych do urzędu skarbowego nie przekracza kwoty należnego podatku
Wszystkie wzory formularzy do druku (nawet te z ubiegłych lat) znajdziemy na stronach Ministerstwa Finansów.
5. Co zrobić jeśli nie dostaniemy PIT-11 od pracodawcy?
Pracodawca jest zobowiązany wystawić pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę PIT-11. Jeśli tego nie zrobił do końca lutego, należy wysłać do niego list polecony i zachować dokument potwierdzający jego nadanie. Jeśli mimo to do połowy kwietnia PIT do nas nie dotarł, musimy złożyć zeznanie na podstawie dokumentów jakie posiadamy, najlepiej przelewów bankowych. Nie warto obawiać się błędów, zawsze można złożyć korektę. Brak PI-11 należy też zgłosić do urzędu skarbowego.
6. Kiedy urząd skarbowy wypłaca zwrot podatku?
Najszybciej na zwrot podatku mogą liczyć osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny (do 30 dni). Maksymalnie 45 dni czekać będą osoby, które rozliczają się elektronicznie, najdłużej poczekają zwolennicy papierowej wersji rozliczania (do 3 miesięcy).
7. Najpopularniejsze ulgi, które można odliczyć to…?
- ulga na dzieci
- ulga rehabilitacyjna
- ulga na internet
- ulga budowlana
- ulga termomodernizacyjna
- ulga badawczo-rozwojowa
- darowizna
- darowizna krwi i osocza
8. Co się dzieje, jeśli źle rozliczymy PIT?
Źle rozliczony PIT można skorygować, najłatwiej zrobić to przez nternet, ale jeśli nie wiemy czy zrobimy to dobrze, można osobiście wybrać się do urzędu skarbowego lub skontaktować z nim telefonicznie. Z uwagi na pandemię, w 2021 roku urzędy uruchomiły dodatkowo specjalne linie telefoniczne i dyżury urzędników, którzy pomogą krok po kroku prześledzić poszczególne składowe zeznania podatkowego.
Jeśli mimo korekty nasze zeznanie wg urzędu skarbowego zawiera nieprawdę, możemy zostać przez skarbówkę skontrolowani i może to nastąpić nawet powyżej pięć lat po rozliczeniu. O kontroli skarbowej zostaniemy poinformowani listownie i nie mamy możliwości się jej nie poddać.
PIT od lat 90. do dziś
Kiedy w Polsce lat 90. nastał ostry kryzys finansów publicznych, zasadnym stało się dostosowanie systemu podatkowego do potrzeb tworzącej się gospodarki rynkowej. Podatki bezpośrednie płacone przez przedsiębiorstwa państwowe musiały zostać zastąpione innymi daninami. Pojawił się więc w 1989 roku podatek dochodowy od osób prawnych i wprowadzony w 1993 roku podatek VAT, a prawne podstawy nakładania obowiązków podatkowych zapisane zostały w obowiązującej od 1997 roku Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.
W 1993 roku Polacy po raz pierwszy złożyli deklaracje podatkowe za rok poprzedni. Drobne błędy traktowano wówczas ulgowo, a sama deklaracja podatkowa liczyła aż 10 stron!
PIT 2021 – dziecinnie prosty?
Dziś, by złożyć deklarację podatkową nie trzeba ani potrafić liczyć, ani sortować PITów otrzymanych od pracodawcy weryfikując wartość każdej kolumny. Dziś wystarczy zalogować się na swój Profil zaufany i już zyskujemy dostęp do dokumentów, które przygotował dla nas urząd skarbowy.
Wszystko na temat podatków znajdziemy na specjalnie przygotowanej stronie internetowej – podatki.gov.pl, która krok po kroku przeprowadzi nas przez proces rozliczenia z urzędem skarbowym, a na koniec odeśle do właściwego urzędu skarbowego bądź e-Urzędu skarbowego.
Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.