Pandemia, która kazała siedzieć Polakom w domu ubiegłej wiosny wywindowała ceny działek rekreacyjnych. Jeszcze nigdy popularne ROD`osy nie były tak drogie. Zainteresowanie działkami w niektórych województwach wiosną 2020 roku było o 300 procent większe w stosunku do wiosny 2019 roku.
Popyt na działki rekreacyjne – od czego zależy?
Ceny działek rekreacyjnych zależą od wielu czynników. Spadek zainteresowania nimi w początkach lat 2000 (w porównaniu z latami 90-tymi ubiegłego wieku) wiązał się w wielu przypadkach z brakiem aktualnych planów zagospodarowania przestrzennego. Po kryzysie roku 2008 ceny działek wypoczynkowych spadły nawet o 10-20 procent. Wówczas to ceny dacz w najatrakcyjniejszych okolicach województwa mazowieckiego zaczynały się od 30 tysięcy złotych.
Dziś za metr kwadratowy działki nad Bugiem we wsi w pobliżu Wyszkowa zapłacić trzeba niejednokrotnie ponad 250 zł/m2.
Dlaczego pandemia zmieniła tak wiele?
Nie tylko dość kuriozalny zakaz wstępu do lasu czy brak możliwości spędzania wakacji za granicą, ale również chęć spędzania czasu na świeżym powietrzu bez konieczności zasłaniania ust znacząco wpłynęły na wiele decyzji o zakupie działki rekreacyjnej. Najczęściej na zakup tego typu działki decydowały się osoby, które mocno odczuły konieczność samoizolacji, ale ich budżet pozwolił tylko na mniejsze inwestycje.
Działka czy to na ROD czy na podmiejskich terenach stanowiła i stanowić będzie odskocznię dla wszystkich tych, którzy od początku pandemii przeszli całkowicie na pracę zdalną. Brak konieczności wychodzenia z domu do pracy z początku może wydawał się ekonomiczny i wygodny, z czasem dla wielu stał się nie do zniesienia.
Jak informował początkiem wakacji 2020 roku Business Insider najwięcej ofert sprzedaży działek rekreacyjnych odnotowano w województwie mazowieckim. Portal Samorządowy pisał wówczas, że wzrost cen działek w mieście spowodował, że za niewielki kawałek ziemi na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych trzeba było zapłacić ponad 100 tys. złotych. Najwięcej wyszukiwań ofert działek rekreacyjnych w internecie przypada na okres od 5 do 11 kwietnia 2020 roku, kiedy to w Polsce zaczął obowiązywać zakaz wstępu do lasów.
Jak tanio kupić działkę rekreacyjną?
W dobie wysokich cen działek w ROD nierzadko trafiają się „świetne okazje” zakupu taniej działki z domkiem, w doskonałej okolicy. Warto jednak być przygotowanym na nieprzyjemne niespodzianki. Jedną z nich może być zakup „samodzielnej, własnościowej działki rekreacyjnej w ROD”. Ale takich cudów nie ma, bo ziemia, na której działają Rodzinne Ogrody Działkowe jest własnością Skarbu Państwa, można ją więc tylko dzierżawić i tylko prawa do dzierżawy przenieść na inną osobę. Nigdy więc nie zostaniemy właścicielami działki, możemy ją tylko użytkować.
Innymi tanimi działkami będą te, które nie są zgodne z przepisami, np. murowany dom zamiast altany większy niż przepisowe 35 metrów kwadratowych czy wyższy niż 5 metrów przy dachu stromymi 4 metry przy dachu płaskim. Nie brakuje ofert całorocznych domów w Rodzinnych Ogrodach Działkowych o powierzchni znacznie przekraczającej tę przepisową. Dzieje się tak dlatego, że przed 1995 rokiem przepisy nie regulowały wielkości budynków i choć cena działki z takim domem nie będzie wysoka, trzeba przygotować się na dodatkowe opłaty wynikające z ustaw o podatkach i opłatach lokalnych. Dopłacimy więc za każdy ponad przepisowy metr kwadratowy.
Jak zostać działkowcem w PZD?
Polski Związek Działkowców to ogólnopolskie stowarzyszenie z ponad 120-letnią tradycją, które prowadzi ponad 4600 rodzinnych ogrodów działkowych, z których może korzystać około czterech milionów Polaków. Działkowcy działają na podstawie ustawy z 13 grudnia 2013 roku, która szczegółowo reguluje funkcje i cele prowadzenia działkowych ogrodów rodzinnych.
Działkowcem w PZD zostaje się w pięciu krokach:
- Trzeba znaleźć Rodzinny Ogród Działkowy blisko miejsca zamieszkania. Informacji o wolnych działkach szukać można m.in. na tablicach ogłoszeniowych ROD, na stronie ROD lub stronie okręgu PZD, w zarządzie PZD lub po prostu na serwisach z nieruchomościami.
- Zawrzeć umowę albo z innym działkowcem, albo z zarządem PZD.
- Uiścić opłaty: jednorazowe, dla właściciela działki oraz podatki.
- Postarać się o członkostwo o PZD, dzięki któremu można współdecydować o sprawach danych ROD.
- Wziąć udział w bezpłatnym szkoleniu obejmującym podstawowe informacje o zagospodarowaniu i prawach obowiązujących w rodzinnych ogrodach działkowych.
Działka w ROD czy całoroczny domek wypoczynkowy?
Dlaczego warto być dzierżawcą działki w ROD? M.in. dlatego, że nie będziemy musieli starać się o klasyczne pozwolenie na budowę domku. W ROD o tym czy będzie można postawić altankę decyduje zarząd. Dodatkowo Rodzinne Ogrody Działkowe pozyskują dotacje od władz miast, powiatów czy województw, oznacza to, że części wspólne są remontowane bez dodatkowych kosztów dla działkowców. Domek letniskowy w ROD jest też tańszy w eksploatacji, nie musi być wyposażony w instalacje grzewcze, nie tak bolesne będą też dla dzierżawcy rachunki za wywóz śmieci.
Co prawda o wielkiej niezależności nie ma co mówić, choćby z uwagi na dzierżawę i przepisy dotyczące powierzchni domu czy wysokości płotu, zawsze to jednak kawałek zieleni i możliwość spędzenia czasu na świeżym powietrzu.
Kiedy skończy się boom na działki?
Cześć Polaków, która w przeszłości uznawała posiadanie działki w Rodzinnych Ogrodach Działkowych za dość nudne i bezsensowne, przekonała się podczas wiosennych lockdown`ów, że to najlepszy sposób na rodzinny weekend. Poszukiwaliśmy działek głównie do 50 tysięcy złotych. Najchętniej takich, gdzie był dostęp do bieżącej wody, bliskość terenów zielonych i niska zabudowa.
W maju 2020 roku zainteresowanie zakupem działki wzrosło w stosunku do maja 2019 roku o ponad 128 procent! Wyniki z wiosny 2021 roku zobaczymy dopiero latem, ale nie należy się spodziewać dalszych wzrostów cen działek w związku z obietnicą wyszczepienia na Covid-19 całej populacji do końca roku. Część osób, które zakupiły działkę w szczycie pandemii zdecyduje się na jej sprzedaż, część będzie rozwijać nową pasję. Trudno oszacować, jaka część zakupionych w ubiegłym roku działek wróci na rynek, można się jednak spodziewać stopniowego spadku cen, zwłaszcza w przypadku działek drogich w utrzymaniu. Działki na terenie ROD niewymagające wielkiego zaangażowania spora część nowych właścicieli zostawi sobie „na czarną godzinę”.
Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.