Cedi – waluta Ghany

Czym charakteryzuje się waluta cedi?

Ghana jest afrykańskim państwem położonym w zachodniej części tego kontynentu. Oficjalną walutą jest tam cedi (GHC). Jej symbolem z kolei jest GH₵.

Historia waluty cedi

Cedi ghański został wprowadzony do obiegu w 1965 roku. Wcześniejszą walutą był funt brytyjski. Z czasem została wprowadzona druga wersja cedi, jednak jej wartość była jeszcze niższa od poprzedniej. Wszystko to doprowadziło do powstania kolejnej odsłony cedi. Miało to miejsce w 2007 roku. Tak nowy cedi miał wartość równą 10 000 drugich cedi. W ten sposób też tak waluta stała się najcenniejszą ze wszystkich w całej Afryce, w przeciwieństwie do drugiej wersji, która była na zupełnie odwrotnej pozycji.

Jak wyglądają banknoty cedi?

Cedi ghańskie wyróżnia się monetami o nominałach jeden, pięć, dziesięć, dwadzieścia oraz pięćdziesiąt pesew. Poza tym istnieje jeszcze moneta o wartości jednego cedi. Jeśli chodzi o banknoty, to można wyróżnić jeden cedi, pięć, dziesięć, dwadzieścia oraz pięćdziesiąt. Warto przyjrzeć się im bliżej. Oto, czym wyróżniają się poszczególne banknoty:

– 1 cedi jest koloru czerwonego i prezentuje tak zwane The Big Six z Ghany,

– 2 cedi ma kolor beżowy z podobizną Kwame’a Nkrumah’a,

– 5 cedi jest koloru niebieskiego przedstawiający Jamesa Emmana Kwegyira Aggrey’a,

– 10 cedi z kolei jest żółto-zielone, 20 cedi purpurowy, a 50 cedi brązowe i wszystkie te banknoty przedstawiają również The Big Six.

Jak zmieniało się cedi ghańskie i ile tak naprawdę było warte?

Po tym, jak w 1958 roku Ghana uzyskała niezależność od kolonii brytyjskiej, odrzuciła wcześniejszą walutę i przyjęła funt ghański. Jednak już w 1965 roku postawiono na pierwszą wersję cedi. Wtedy też cedi równy był ośmiu szylingom, ale też czterem pensom. Warto wiedzieć, że widniała na nim podobizna ówczesnego prezydenta Kwame’a Nkrumah’a.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 28.04.2017,  00:00