Losowe wpisy

Spread

Kursy walut – skąd ta różnica?

Spotykamy się z nimi zarówno kupując walutę na wakacyjny wyjazd jak i spłacając kredyt we frankach - to spready walutowe, czyli różnice między kursami kupna i sprzedaży. Sprawdźmy, jaki mają ... Czytaj całość
Donald Trump prezydentem USA

Nadchodzi Trump. Dolar reaguje

Amerykanie zdecydowali. 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych został Donald Trump. Niepewność, awersja do ryzyka, poszukiwanie bezpieczeństwa. Tego spodziewał się rynek w przypadku zwycięstwa kandydata Republikanów. Historia lubi jednak zaskakwiać. ... Czytaj całość

Centralna Baza Rachunków – zaczyna się pełna inwigilacja finansów Polaków


Centralna Baza Rachunków to nowy pomysł Ministerstwa Finansów, który w teorii ma pomóc namierzyć majątek, pochodzący z przestępstwa albo podlegający egzekucji sądowej lub administracyjnej. W praktyce może on oznaczać pełną inwigilację finansową Polaków.

 

CBR to system teleinformatyczny, w którym zbierane będą informacje o rachunkach, w tym szczegółowe dane ich posiadaczy. Obowiązek ich przekazywania będzie należał do instytucji finansowych, a w przypadku jego niedopełnienia w czasie 24 godzin od zawarcia umowy z klientem – nałożone zostaną wysokie kary.

 

Kto może znaleźć się w Centralnej Bazie Rachunków?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta, a zarazem niepokojąca – każdy. Ministerstwo Finansów chce bowiem, aby do bazy wpływały szczegółowe informacje na temat klientów wszelkich instytucji finansowych, umożliwiających przechowywanie majątku w formie niematerialnej.

Informacje zbierane na rzecz Centralnej Bazy Rachunków (w przypadku osób fizycznych):

 • imię,
 • nazwisko,
 • PESEL,
 • numer i seria dowodu osobistego,
 • adres zamieszkania,
 • numer telefonu,
 • adres e-mail.

 

Wśród instytucji, które podlegać będą kontroli znalazły się m.in.:

 • oddziały instytucji kredytowej,
 • banki krajowe oraz oddziały banku zagranicznego,
 • spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe  i Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa,
 • dostawcy usług płatniczych,
 • firmy inwestycyjne i banki powiernicze,
 • krajowy zakład ubezpieczeń,
 • fundusze inwestycyjne,
 • dobrowolne fundusze emerytalne i powszechne towarzystwo emerytalne, prowadzące ten fundusz,
 • Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych,
 • NBP
 • podmioty oferujące produkty i usługi w zakresie przechowywania danych uwierzytelniających niezbędnych do uzyskania dostępu do walut wirtualnych.

Wyżej wymienione instytucje zobowiązane będą przekazać informacje do CBR nie później niż 24 godziny od otwarcia, zamknięcia lub dokonania zmian na rachunku. W przypadku niespełnienia tych warunków będą się musiały spodziewać kary pieniężnej sięgającej do 1 500 000 zł. Natomiast osoba pracująca w tej instytucji, która nie dopełniła powyższego obowiązku, będzie podlegała karze pozbawienia wolności do lat 3.

 

Bezpieczeństwo danych

Kwestie bezpieczeństwa przekazywania danych do CBR mogą budzić słuszne wątpliwości, ponieważ jak przewiduje art. 18 ustawy:

Do przekazywania do CBR i udostępniania podmiotom uprawnionym wszelkich informacji w trybie i zakresie przewidzianym ustawą nie stosuje się przepisów ograniczających udostępnianie danych objętych tajemnicą, z wyjątkiem informacji niejawnych.

W dodatku w celu przetwarzania powyższych danych nie będzie stosowana część przepisów znajdujących się  w ustawie o ochronie danych osobowych. Gwarancją ich zabezpieczenia ma być natomiast nałożony na pracowników wyżej wymienionych instytucji obowiązek zachowania tajemnicy.

 

 

Proponowana ustawa budzi obawy, ponieważ narusza ona podstawowe prawa człowieka do prywatności. Poza wątpliwym zabezpieczeniem danych osobowych niepokój wzbudza też zapis upoważniający do ich udostępniania. Wgląd do informacji będą mieć nie tylko sądy czy policja, ale też komornicy sądowi. Wystarczy im jedynie “podejrzenie” o przechowywaniu na rachunku majątku pochodzącego z działalności przestępczej lub podlegającego alimentom. W takim rozumieniu każdy kto posiada rachunek może być traktowany jak przestępca.

 


Artykuł znajdujący się powyżej został stworzony dla celów informacyjnych i stanowi jedynie ocenę i wyrażenie osobistych poglądów autora, które nie są rekomendowane jako wskazówki do dokonywania transakcji zarówno na rynku walutowym jak i akcji. Nie powinny one być używane jako rady w podejmowaniu lub wstrzymywaniu się od jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności powyższe analizy nie mogą być traktowane jako informacje stanowiące rekomendację dotyczącą instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców w myśl rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku (Dz. U. 2005r. nr 206, poz. 1715) i art. 42 ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi (t. jedn. Dz. U. 2014 poz. 94 z późn. zm.) Odpowiedzialność za podjęcie lub zaniechanie decyzji na podstawie artykułu ponosi jedynie użytkownik. Ekantor.pl jako właściciel praw autorskich powyższej publikacji zabrania kopiowania oraz rozpowszechniania tego opracowania bez wcześniejszej jego zgody.

07.02.2017 14:49
Udostępnij:


Tagi: , , , ,

 • W

  Ludzie będą szukać banków w sąsiednich państwach będących członkami UE. W ten sposób może wyplynac naście mld złotych lub przemielone na $.

 • Michał Jankowski

  Trzeba przenieść konta i wszystkie inwestycje za granicę 🙂 i nie będą nic miały polskie banki.

 • gość

  Nie pozostajen nic innego tylko trzymać kasę w skarpecie. Ciekawe jak zacznie się wycofywanie kasy z banków?

  • Przeciek

   Zrobia ci tak jak w Indiach. Wycofaja z obiegu 50 i 100 zl. I co zrobisz z skarpeta. Wrocisz podkulony do banku.

 • ink

  TERROR, REŻIM, APARTHEID, GESTAPO takie pojęcia mi się kojarzą z tym artykułem oraz innymi na temat niewolnictwa które właśnie się wprowadza pod pretekstem walki z czymś tam. Bo na pewno nie z przestępcami, bo te nowe ustawy i korekty KK dotyczą przedsiębiorstw, firm i osób fizycznych. Jak w filmie Potop „my już nie jesteśmy Polską”

 • Zbigniew Jeczeń

  Taaaaak. Przestępcy trzymają pieniądze w bankach a uczciwie pracujący zakopane w ogrodzie. Poinformuje ZUS żeby mi rentę przekazywali za pośrednictwem poczty. Koniec z bankiem.

 • Darek

  Witam
  Otoź zeby otrzymac w Urzedzie Skarbowym login i dostęp do e-podatnik trzeba podac w jakim banku mamy rachunek i mozemy zalogowac sie poprzez strone banku.Ku mojemu zdziwieniu gdy chcialem to zrobić to US nie przyjmuje poprzez firmowy rachunek tylko rząda wejscia poprzez prywatne konto.Probowalem wielokrotnie wejscie przez strone konta firmowego i nic a spróbowalem raz przez konto prywatne i odrazu mogłem to zrobic.
  Takze bez ustawy juz to robią-zastanawiam się nad zmiana siedziby spolki na Londyn.

 • Jaja jak balony

  Podobna za „zlej komuny” byla permamenta inwigilacja….ale teraz to przechodzi ludzkie pojecie!!!! Jest gorzej niz za komuny.Czas spierdalac z tego dzikiego kraiku….

  • Anton Curtiz

   A gdzieś masz inaczej? Tylko się o tym głośno nie mówi.

 • azor53

  Ciekawe czy KASY -tez beda podlegały tej INWIGILACJI

 • nazwa

  w Polsce pod rządami pisu to tragedia 
 
 1. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 2. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 3. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 4. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000