Losowe wpisy

MyTravel.pl poleca najpopularniejsze kierunki wakacyjnych wycieczek

Grecja, Hiszpania i Włochy (Sycylia) to niepodważalne królowe tego sezonu wakacyjnego. Wyśmienite jedzenie i brak konieczności posiadania paszportu, kuszą nie jednego turystę. Nie można przejść obojętnie obok fantastycznej katedry na Read more
Uwolniony frank szwajcarski, kurs, kredyty w chf

To się opłaca

Wymiana walut online to trend wśród polskich użytkowników. To prawdziwy fenomen, jeśli zestawić go z użytkownikami z innych krajów. Skąd bierze się owa popularność? Z czego wynika zainteresowanie? Na te Read more

Centralna Baza Rachunków – zaczyna się pełna inwigilacja finansów Polaków


Centralna Baza Rachunków to nowy pomysł Ministerstwa Finansów, który w teorii ma pomóc namierzyć majątek, pochodzący z przestępstwa albo podlegający egzekucji sądowej lub administracyjnej. W praktyce może on oznaczać pełną inwigilację finansową Polaków.

 

CBR to system teleinformatyczny, w którym zbierane będą informacje o rachunkach, w tym szczegółowe dane ich posiadaczy. Obowiązek ich przekazywania będzie należał do instytucji finansowych, a w przypadku jego niedopełnienia w czasie 24 godzin od zawarcia umowy z klientem – nałożone zostaną wysokie kary.

 

Kto może znaleźć się w Centralnej Bazie Rachunków?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta, a zarazem niepokojąca – każdy. Ministerstwo Finansów chce bowiem, aby do bazy wpływały szczegółowe informacje na temat klientów wszelkich instytucji finansowych, umożliwiających przechowywanie majątku w formie niematerialnej.

Informacje zbierane na rzecz Centralnej Bazy Rachunków (w przypadku osób fizycznych):

 • imię,
 • nazwisko,
 • PESEL,
 • numer i seria dowodu osobistego,
 • adres zamieszkania,
 • numer telefonu,
 • adres e-mail.

 

Wśród instytucji, które podlegać będą kontroli znalazły się m.in.:

 • oddziały instytucji kredytowej,
 • banki krajowe oraz oddziały banku zagranicznego,
 • spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe  i Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa,
 • dostawcy usług płatniczych,
 • firmy inwestycyjne i banki powiernicze,
 • krajowy zakład ubezpieczeń,
 • fundusze inwestycyjne,
 • dobrowolne fundusze emerytalne i powszechne towarzystwo emerytalne, prowadzące ten fundusz,
 • Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych,
 • NBP
 • podmioty oferujące produkty i usługi w zakresie przechowywania danych uwierzytelniających niezbędnych do uzyskania dostępu do walut wirtualnych.

Wyżej wymienione instytucje zobowiązane będą przekazać informacje do CBR nie później niż 24 godziny od otwarcia, zamknięcia lub dokonania zmian na rachunku. W przypadku niespełnienia tych warunków będą się musiały spodziewać kary pieniężnej sięgającej do 1 500 000 zł. Natomiast osoba pracująca w tej instytucji, która nie dopełniła powyższego obowiązku, będzie podlegała karze pozbawienia wolności do lat 3.

 

Bezpieczeństwo danych

Kwestie bezpieczeństwa przekazywania danych do CBR mogą budzić słuszne wątpliwości, ponieważ jak przewiduje art. 18 ustawy:

Do przekazywania do CBR i udostępniania podmiotom uprawnionym wszelkich informacji w trybie i zakresie przewidzianym ustawą nie stosuje się przepisów ograniczających udostępnianie danych objętych tajemnicą, z wyjątkiem informacji niejawnych.

W dodatku w celu przetwarzania powyższych danych nie będzie stosowana część przepisów znajdujących się  w ustawie o ochronie danych osobowych. Gwarancją ich zabezpieczenia ma być natomiast nałożony na pracowników wyżej wymienionych instytucji obowiązek zachowania tajemnicy.

 

 

Proponowana ustawa budzi obawy, ponieważ narusza ona podstawowe prawa człowieka do prywatności. Poza wątpliwym zabezpieczeniem danych osobowych niepokój wzbudza też zapis upoważniający do ich udostępniania. Wgląd do informacji będą mieć nie tylko sądy czy policja, ale też komornicy sądowi. Wystarczy im jedynie “podejrzenie” o przechowywaniu na rachunku majątku pochodzącego z działalności przestępczej lub podlegającego alimentom. W takim rozumieniu każdy kto posiada rachunek może być traktowany jak przestępca.

 

Zobacz również:

Skarbówka będzie mogła zablokować konta firmowe na 72h

Ile zarabia twój sąsiad – czy Polacy powinni ujawnić swoje zarobki?

Banki walczą o pieniądze. Mają do tego odpowiednie narzędzie

 


Artykuł znajdujący się powyżej został stworzony dla celów informacyjnych i stanowi jedynie ocenę i wyrażenie osobistych poglądów autora, które nie są rekomendowane jako wskazówki do dokonywania transakcji zarówno na rynku walutowym jak i akcji. Nie powinny one być używane jako rady w podejmowaniu lub wstrzymywaniu się od jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności powyższe analizy nie mogą być traktowane jako informacje stanowiące rekomendację dotyczącą instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców w myśl rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku (Dz. U. 2005r. nr 206, poz. 1715) i art. 42 ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi (t. jedn. Dz. U. 2014 poz. 94 z późn. zm.) Odpowiedzialność za podjęcie lub zaniechanie decyzji na podstawie artykułu ponosi jedynie użytkownik. Ekantor.pl jako właściciel praw autorskich powyższej publikacji zabrania kopiowania oraz rozpowszechniania tego opracowania bez wcześniejszej jego zgody.

07.02.2017 14:49
Udostępnij:


Tagi: , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000