Losowe wpisy

zakupy internetowe

Zakupy na chińskich portalach. Co zrobić by były jeszcze korzystniejsze?

Poruszanie na początku października kwestii świątecznych zakupów wydawać mogłoby się przesadne i niepotrzebne, a jednak… Biorąc pod uwagę fakt, że coraz więcej osób korzysta z zagranicznych portali okazuje się, że Read more

500 na plus czy na minus?

Wydane dotychczas 7 mld złotych na program 500+ na pewno w znacznym stopniu przyczyniło się do finansowego wsparcia wielu rodzin. Czy jednak sztandarowy projekt PiSu przyczyni się do oczekiwanego wzrostu Read more

Czy agencja Fitch postąpi podobnie jak Moody’s? Rating może zostać obniżony?


Po chwili spokoju rynek finansowy ponownie obudzi się do spekulacji, na temat tego, jaki wydźwięk będzie miał lipcowy raport agencji Fitch. Czy ostatnie obniżenie prognozy PKB należy traktować, jako ostrzeżenie? Być może, pytanie tylko, przed czym?

Czy obniżenie ratingu ma znaczenie?

Agencja Fitch 15 lipca ma opublikować raport na temat ratingu Polski. Do tego czasu zapowiedziała, że będzie przyglądać się naszemu państwu głównie pod względem stabilności politycznej (podobnie jak pozostałe dwie agencje). Pod lupę ma zostać wzięta również polityka fiskalna (bardzo ciekawe, że właśnie teraz, gdy nastąpiły zmiany w składzie Rady Polityki Pieniężnej, a lada moment Marek Belka zakończy swoją kadencję).

Obniżenie prognozy wzrostu PKB Polski na 2016 rok z 3,5% do 3,2% w maju przez agencję Fitch rynek przyjął, jako ostrzeżenie. Świadczyć o tym mogą wahania w notowaniach złotego, który na tę informację osłabił się zwłaszcza wobec euro oraz niewielkie ruchy na giełdzie. Wielu analityków po decyzji agencji Moody’s zaczęło zastanawiać się, czy Fitch będzie równie delikatny i zmieni jedynie perspektywę, czy posunie się o krok dalej? Analizując ostatni raport tej agencji widzimy, że wiele zastrzeżeń ma w tematach, które aktualnie pozostają jeszcze w fazie projektowej – obniżenie wieku emerytalnego oraz kwoty wolnej od podatku.

Zastrzeżenia Fitch, jak również pozostałych agencji są bardzo sugestywne i w ostatnim czasie nie cieszą się bezdyskusyjną wiarygodnością. Czy rzeczywiście tak jest, że inwestorzy zagraniczni (kapitał zagraniczny, tak często wspominany w mediach) tak bardzo sugeruje się tym, co znajduje się w raportach agencji ratingowych? Statystyki sprawdzalności prognoz agencji są bardzo słabe, a przykładów manipulacji ocenami nie trzeba szukać daleko. W zeszłym roku władze USA właśnie za to nałożyły na agencję S&P karę w wysokości 1,5 mld USD. Ta sama agencja tuż przez wielkim kryzysem z 2008 roku wystawiła firmie Lehman Brothers najwyższą ocenę, która świadczyć miała o jej znakomitej zdolności do regulowania zobowiązań. Wszyscy doskonale wiemy jak ta instytucja skończyła.

Teorii na temat przydatności agencji ratingowych jest wiele. Jedna z nich mówi, że służą one jedynie do manipulacji politycznych, a inna, że stanowią cenne źródło informacji dające obiektywny obraz wiarygodności finansowej danego państwa. Agencja Fitch wyda opinię na temat Polski już za miesiąc. Czy zmieni ona nasz wizerunek na arenie międzynarodowej? Prawdopodobnie nie, ale na pewno o jej decyzji będzie głośno, a przez rynek finansowy przejdzie mniejsza lub większa burza.

Aniela Agopsowicz, analityk walutowy Ekantor.pl


10.06.2016 14:38
Udostępnij:


Tagi: , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000