Denar – waluta Macedonii

Ciekawostki o europejskich walutach – denar macedoński

Oficjalną walutą Macedonii jest macedoński denar, który dzieli się na 100 deni. Jednostka monetarna tego państwa w międzynarodowym skrócie widnieje jako MKD. Emitowana jest przez Narodowy Bank Macedonii od 1992 roku, jest więc walutą stosunkowo nową. W przeliczeniu na złotówki, jeden denar ma wartość około siedmiu groszy.

Naprawdę krótka historia denara

Nazwa denar ma swoją szlachetną historię. Pochodzi od nazwy jednostki monetarnej starożytnego Rzymu. Mimo bardzo starej nazwy, macedońskie denary mają swój początek dopiero w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Pierwszy denar ujrzał światło dzienne w 1992 roku i stał się symbolem ogłoszenia niepodległości kraju pod kątem monetarnym. wcześniej w państwie oficjalną walutą był jugosławiański dinar. Wprowadzenie nowych pieniędzy poprzedzone były tajnymi działaniami, jeszcze przed ogłoszeniem niepodległości i wyjściem z Jugosławii. Monety zaczęły być bite nieco później, bo w 1993 roku.

Waluta o ciekawym wyglądzie

Macedońskie banknoty są naprawdę piękne. Charakteryzują się bogactwem kolorów, a na grafikach widnieją stare malunki, nasuwające skojarzenia ze średniowiecznymi dziełami sztuki. Zostały zaprojektowane przez jednego z młodszych pracowników drukarni, który podobno miał zaledwie tydzień na wykonanie pracy i bardzo niski budżet do dyspozycji. Dlatego też najniższe nominały są do siebie bardzo podobne, a wyróżniają je właściwie tylko kolory. Widnieje na nich scenka rodzajowa przedstawiająca ludzi zbierających tytoń. Monety również są charakterystyczne i nieskomplikowane. Na ich rewersach widnieją mewa, ryby, pies, ryś. Wszystkie te cechy sprawiają, że macedońskie denary są wyjątkowe i bardzo charakterystyczne.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 24.06.2017,  00:00