KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Przedsiębiorstwa pod lupą rządu. Czekają nas zmiany

W listopadzie wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki przedstawił “Konstytucję Biznesu”, która jest największą od 1989 roku reformą prawa gospodarczego. Ma ona ustalić nowe zasady funkcjonowania polskich Read more

Wyzwanie 520 zł bez wysiłku w rok [DARMOWY FORMULARZ DO WYDRUKU Ekantor.pl]

Wyzwanie: 520 zł bez wysiłku w rok [DARMOWY FORMULARZ DO WYDRUKU]

Mówią: grosz do grosza a będzie kokosza. Co prawda nie wiemy, kto jako pierwszy wypowiedział te słowa, ale wiemy, że miał 100% racji. Bo kwota, za którą możesz kupić kawę Read more

Denar – waluta Macedonii


Ciekawostki o europejskich walutach – denar macedoński

Oficjalną walutą Macedonii jest macedoński denar, który dzieli się na 100 deni. Jednostka monetarna tego państwa w międzynarodowym skrócie widnieje jako MKD. Emitowana jest przez Narodowy Bank Macedonii od 1992 roku, jest więc walutą stosunkowo nową. W przeliczeniu na złotówki, jeden denar ma wartość około siedmiu groszy.

Naprawdę krótka historia denara

Nazwa denar ma swoją szlachetną historię. Pochodzi od nazwy jednostki monetarnej starożytnego Rzymu. Mimo bardzo starej nazwy, macedońskie denary mają swój początek dopiero w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Pierwszy denar ujrzał światło dzienne w 1992 roku i stał się symbolem ogłoszenia niepodległości kraju pod kątem monetarnym. wcześniej w państwie oficjalną walutą był jugosławiański dinar. Wprowadzenie nowych pieniędzy poprzedzone były tajnymi działaniami, jeszcze przed ogłoszeniem niepodległości i wyjściem z Jugosławii. Monety zaczęły być bite nieco później, bo w 1993 roku.

Waluta o ciekawym wyglądzie

Macedońskie banknoty są naprawdę piękne. Charakteryzują się bogactwem kolorów, a na grafikach widnieją stare malunki, nasuwające skojarzenia ze średniowiecznymi dziełami sztuki. Zostały zaprojektowane przez jednego z młodszych pracowników drukarni, który podobno miał zaledwie tydzień na wykonanie pracy i bardzo niski budżet do dyspozycji. Dlatego też najniższe nominały są do siebie bardzo podobne, a wyróżniają je właściwie tylko kolory. Widnieje na nich scenka rodzajowa przedstawiająca ludzi zbierających tytoń. Monety również są charakterystyczne i nieskomplikowane. Na ich rewersach widnieją mewa, ryby, pies, ryś. Wszystkie te cechy sprawiają, że macedońskie denary są wyjątkowe i bardzo charakterystyczne.


Zobacz inne waluty:


24.06.2017 12:40
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000