Losowe wpisy

Komentarz walutowy

Zdobądź najlepszy kurs. Jak należy czytać komentarz walutowy?

21 dni - tyle czasu potrzeba, by wyrobić w sobie nawyk, zmieniający życie na lepsze. Są jednak badania, które obalają tę tezę. My mamy własną.Co jeśli powiemy Ci, że wystarczy Read more

Wiza, czyli najpopularniejszy z paszportowych stempli

Podróżując po Unii Europejskiej możemy zupełnie zapomnieć o ich istnieniu. Co innego, jeśli wybieramy się w dalszą podróż - do Azji albo którejś z Ameryk. Tam bez pieczątki w paszporcie Read more

Polski Nowy Złoty – polska waluta!


Pieniądz jest jednym z symbolów niezależności państwa oraz władzy państwowej. Nic więc dziwnego, że dawni władcy dość często myśleli o własnej walucie, która jednocześnie mogłaby być wartościowym środkiem płatniczym we wszystkich transakcjach handlowych. Dzisiaj waluta i jej wartość jest również niezwykle istotna nie tylko w handlu zagranicznym, ale i w wewnętrznym obrocie. Co powinniśmy wiedzieć o polskiej walucie?

Stosunkowo stara waluta!

polski złoty - monety 1 grosz

Złoty jest stosunkowo starą walutą, która pojawiła się w formie monetarnej już w 1663 roku. Wówczas składał się z 14 groszy następnie zmienionych na groszy 30. Pomijając pełną i burzliwą historię polskiej waluty warto zwrócić uwagę na to, że 1 stycznia 1995 r. wprowadzono ustawę o denominacji złotego, która nie tylko zmieniła wartości walut w Polsce, ale również otrzymała ona nowy kod ISO 4217 oraz nazwę – Polski Nowy Złoty. Wbrew pozorom aż do 31 grudnia 2010 r. możliwa była wymiana starego złotego po przeliczniku przyjętym w ustawie.

Rok 2014 to zmiana banknotów, które datowane są na 5 stycznia 2012 r. oraz zawierają podpis prezesa NBP i głównego skarbnika.

Polskie nominały

Polska waluta składa się obecnie z monet o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50 groszy oraz 1, 2, i 5 złotych. Banknoty mają nominały 10, 20, 50, 100 i 200 złotych. Warto jednak zauważyć, że Narodowy Bank Polski wprowadził również monety i banknoty kolekcjonerskie, które pomimo wartości innych od podstawowych czy nawet kwadratowych kształtów w przypadku monet wciąż pozostają prawnym środkiem płatniczym w Polsce.

Przyszłość polskie waluty

Pojawiają się plany likwidacji monet 1 i 2 groszowych jako nieopłacalnych w produkcji – koszty samego materiału są wyższe niż wartość przedstawiana przez te monety. Narodowy Bank Polski zapowiedział również wprowadzenie do obiegu banknotu o nominale 500 złotych, co miałoby nastąpić już w roku 2017.
Pojawiają się również liczne wątpliwości na temat istnienia PLN – czy nie zostanie on zastąpiony w najbliższych latach unijną walutą euro?


13.01.2016 12:35
Udostępnij:


Tagi: , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000