Losowe wpisy

Tak mocnego złotego dawno nie było

W trakcie wtorkowej sesji średni kurs USD/PLN spadł do 3,95 , EUR/PLN wyniósł 4,26, natomiast w parze z frankiem złoty wyceniany był na 3,97. Przyczyn takiego zachowania należy upatrywać przede wszystkim ... Czytaj całość
Zmiany na przejściach granicznych

Szczegółowe kontrole na granicy UE

Od 7. kwietnia zmieniają się przepisy dotyczące przekraczania zewnętrznych granic UE. Podróżujący będą musieli uzbroić się w cierpliwość, ponieważ dokładniejsze kontrole przełożą się na wydłużenie czasu odprawy.   Nasilające się ... Czytaj całość

Polski Nowy Złoty – polska waluta!


Pieniądz jest jednym z symbolów niezależności państwa oraz władzy państwowej. Nic więc dziwnego, że dawni władcy dość często myśleli o własnej walucie, która jednocześnie mogłaby być wartościowym środkiem płatniczym we wszystkich transakcjach handlowych. Dzisiaj waluta i jej wartość jest również niezwykle istotna nie tylko w handlu zagranicznym, ale i w wewnętrznym obrocie. Co powinniśmy wiedzieć o polskiej walucie?

Stosunkowo stara waluta!

polski złoty - monety 1 grosz

Złoty jest stosunkowo starą walutą, która pojawiła się w formie monetarnej już w 1663 roku. Wówczas składał się z 14 groszy następnie zmienionych na groszy 30. Pomijając pełną i burzliwą historię polskiej waluty warto zwrócić uwagę na to, że 1 stycznia 1995 r. wprowadzono ustawę o denominacji złotego, która nie tylko zmieniła wartości walut w Polsce, ale również otrzymała ona nowy kod ISO 4217 oraz nazwę – Polski Nowy Złoty. Wbrew pozorom aż do 31 grudnia 2010 r. możliwa była wymiana starego złotego po przeliczniku przyjętym w ustawie.

Rok 2014 to zmiana banknotów, które datowane są na 5 stycznia 2012 r. oraz zawierają podpis prezesa NBP i głównego skarbnika.

Polskie nominały

Polska waluta składa się obecnie z monet o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50 groszy oraz 1, 2, i 5 złotych. Banknoty mają nominały 10, 20, 50, 100 i 200 złotych. Warto jednak zauważyć, że Narodowy Bank Polski wprowadził również monety i banknoty kolekcjonerskie, które pomimo wartości innych od podstawowych czy nawet kwadratowych kształtów w przypadku monet wciąż pozostają prawnym środkiem płatniczym w Polsce.

Przyszłość polskie waluty

Pojawiają się plany likwidacji monet 1 i 2 groszowych jako nieopłacalnych w produkcji – koszty samego materiału są wyższe niż wartość przedstawiana przez te monety. Narodowy Bank Polski zapowiedział również wprowadzenie do obiegu banknotu o nominale 500 złotych, co miałoby nastąpić już w roku 2017.
Pojawiają się również liczne wątpliwości na temat istnienia PLN – czy nie zostanie on zastąpiony w najbliższych latach unijną walutą euro?


13.01.2016 12:35
Udostępnij:


Tagi: , , , 
 
 1. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 2. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 3. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 4. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000