waluty, waluta, Ekantor.pl
22 lutego 2018,  10:22

5 ciekawostek walutowych, czyli o tym jak płacić własnym DNA

5/5 (1)

Pieniądze, czy to fizyczne czy wirtualne potrafią decydować o kształcie otaczającej nas rzeczywistości. I nie chodzi wyłącznie o twardą politykę czy gospodarkę, ale również o kształt torebki albo łańcuch DNA.

waluty, ciekawostki, pieniądze, Ekantor.pl

Portfel z banknotów

Waluta w Wenezueli tak bardzo straciła na wartości, że ludzie zwyczajnie zaczęli wyrzucać małe nominały do śmieci. Wilmer Rojas postanowił dać drugie życie bezwartościowym banknotom. Za pomocą igły i nitki tworzy z nich portmonetki, portfele i torby, wszystkie barwnie zdobione w lokalne wzory. Do wykonania jednej Rojas potrzebuje około 800 banknotów, które kupuje na wagę – warte są pół kilo ryżu. Młody twórca liczy, że uda mu się spieniężyć swoje prace – najchętniej za zagraniczne pieniądze.

Zapłać swoim DNA

Pionier genetycznych odkryć z Harvardu, doktor George Church, planuje użyć łańcucha bloków, czyli metody znanej z działania kryptowalut, do monetyzacji ludzkiego DNA. Jest to możliwe dzięki drastycznemu obniżeniu kosztów sekwencjonowania genomu. Kiedy dokonano tego w 2001 roku cała operacja kosztowała ponad 3 miliony dolarów. Obecnie firmy prywatne świadczą taką usługę często poniżej 100$. Unikalność ludzkiego genomu miałaby pozwolić na utworzenie unikalnej “kryptowaluty”. W dodatku zawsze mielibyśmy ją przy sobie.


Zlatan Ibrahimovic uwieczniony na szwedzkim banknocie

Szwedzki piłkarz znany jest zarówno ze swej skuteczności na boisku jak i braku skromności. Niedawno pozazdrościł Benjaminowi Franklinowi, obecnemu na studolarowym banknocie i pokazał w sieci banknot o nominale 1,000 koron szwedzkich… ze swoją podobizną. Banknot był kilkumetrowej wielkości i co oczywiste, nie trafił do obiegu. O Zoltanie znowu się jednak zaczęło mówić. A to to chyba chodziło.

Rekordowa ilość podrobionych banknotów

Aż 41 milionów euro zarekwirowała włoska policja na początku lutego 2018 r. w Neapolu. Banknoty w nominałach 50 i 100 euro ukryte były w beczkach a jakością łudząco przypominały oryginały. Policjantom zajęło ponad pięć godzin policzenie tej góry pieniędzy. Wideo z policyjnej  akcji znajdziesz w poniższym linku.

Ponad 200,000 złotych za skórkę w CS:GO

Tyle zapłacił kolekcjoner i zarazem gracz jednej z najpopularniejszych strzelanek świata: Counter Strike GO (CS:GO) za skin (skórkę), czyli zmianę wyglądu posiadanej broni. W grze online biorą udział dwie drużyny – terroryści i antyterroryści a zadaniem każdej jest pokonanie lub wyeliminowanie przeciwnej. Oczywiście system mikropłatności wewnątrz gry działa pełną parą, ale tak drogiego przedmiotu do tej pory jeszcze nie sprzedano. Jeżeli ktoś miał wątpliwości co do działania kryptowalut to być może nie wie jak prężnie rozwija się równoległy rynek wirtualnych przedmiotów w grach.

CS:GO
Zrzut z ekranu

Czasami śmieszne, czasami straszne – wydarzenia związane z walutami zawsze przyciągają uwagę. Co więcej, biorąc pod uwagę wielki wpływ pieniądza na nasze życie, nie należy się spodziewać, że kiedykolwiek ich zabraknie.

Warto przeczytać

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *