Ile wydamy na wakacje 2024 roku?_sprawdzamy_ekantor-pl
26 czerwca 2024,  09:49

Ile wydamy na wakacje 2024 roku?

Co roku w przewidując to, jak dużo wydamy na wakacje szacujemy tylko o ile więcej niż w ubiegłym roku kosztować nas będą wyjazdy wypoczynkowe.
Z wakacji 2024 roku Polacy rezygnują z powodów finansowych – tak twierdzi aż 66% badanych przez Polską Organizację Turystyczną respondentów. Co planują rodacy, których stać na wyjazd, gdzie się wybierają i ile będzie to kosztować?

Wakacyjne plany Polaków

W 2024 roku – wedle danych Polskiej Organizacji Turystycznej – na wakacje w sezonie letnim wybiera się 70% Polaków w wieku 18-65 lat, czyli o 5% więcej niż w roku ubiegłym. Najczęściej wybieraną destynacją Polaków jest polskie morze. Po co wybieramy się na wakacje? Aż 59% badanych chce na urlopie przede wszystkim odpocząć i się zrelaksować. Co dziesiąty ankietowany deklaruje, że chce w wakacje zwiedzać atrakcje turystyczne i kulturalne.

36% naszych rodaków na pożądane miejsce wypoczynku wybiera polskie morze, nieco mniej (21%) góry i (13%) jeziora. Z planujących wyjazd 50% wybiera noclegi bez wyżywienia, z pakietów pobytowych skorzysta deklaratywnie 20% badanych, ale są i tacy, którzy noclegi w trakcie wyjazdów planują wyłącznie u rodziny i znajomych. Ponad 1/3 wyjeżdżających na wakacje na osobę zamierza w trakcie wyjazdu wydać od 1001 do 2000 złotych. 20% badanych twierdzi, że na osobę wyda więcej niż 3000 złotych, tyle samo planuje wydać mniej niż 1000 złotych na osobę.

A może poza granicami kraju?

Nieco inaczej wydawać pieniądze zamierzają ci, którzy planują wakacje za granicą. Z pakietów pobytowych na zagranicznych wojażach skorzysta aż 40% turystów.
~ 20% z wypoczywających za granicą albo nie wyda więcej niż 2000 złotych na osobę, albo jeszcze nie wie ile wyjazd będzie w przeliczeniu na osobę kosztować
~ 30% badanych planuje wydać powyżej 5000 złotych na osobę
~ 15% wyda od 2001 do 3000 złotych
~ 15% wylicza, że przeznacza na osobę od 3001 do 4000 złotych
~ 10% natomiast deklaruje, że podczas wakacyjnego wyjazdu przeznaczy od 4001 do 5000 złotych na osobę.

Jak zmieniają się ceny za granicą?

Dostępność egzotycznych destynacji wciąż rośnie, zmieniają się również ceny. Jak wynika z raportu Post Office Travel Money spadają ceny wakacji np. w Cape Town (Południowa Afryka), Sunny Beach (Bułgaria), Kuta (Bali), Marmary (Turcja) czy Costa Del Sol (Hiszpania). Rosną natomiast ceny w Phuket (Tajlandia), Hoi An (Wietnam), Budapeszt (Węgry) czy w Aukland (Australia). Jednak same ceny pobytu nie pokazują jaki realnie turyści muszą ponieść całkowite koszty pobytu w danym kurorcie.

post office
źródło: https://www.postoffice.co.uk/travel-money

Koszt filiżanki kawy może różnić się o prawie 2,5 funta (wedle kursu z początku lipca 2024 roku to prawie 13 złotych). Jednak najbardziej spektakularne różnice są w cenach wody mineralnej. Ta w supermarkecie w Funchal na Maderze kosztuje 0,79 funta, za taką samą ilość butelkowanej wody w Rodney Bay (St. Lucia) zapłacimy 5,30£.

Aktualną cenę znajdziecie >>>tutaj<<<

Wśród 21 najtańszych destynacji wg Condé Nast Traveler mamy m.in. Węgry a zwłaszcza stolicę z doskonałą kuchnią i unikalną architekturą, Koreę Południową z wyjątkową kulturą i smakami oraz Meksyk, Mongolię i Wietnam. Topowe periodyki podróżnicze oraz blogi podróżników coraz częściej eksplorują nawet nie okolice poza kurortami, ale miejsca o utrudnionym dostępie, w których warto być, bo dają wrażenia, których nie da się z niczym porównać.

Co ważne w przypadku wakacji w mniej oczywistych destynacjach jak Brazylia, RPA czy Malezja przeszkodą mogą być bardzo drogie ceny lotów (od 1500 do 3500 zł), bo utrzymanie na miejscu nierzadko jest znacznie tańsze niż zakwaterowanie w hotelu o podobnej klasie we Włoszech czy Chorwacji. Warto zatem rozejrzeć się za miejscami bliższymi, gdzie loty są tańsze i krótsze. Condé Nast Traveler jako atrakcyjne i tanie na Starym Kontynencie poleca m.in. Serbię, gdzie w stoicy za dobrej jakości hotel nie zapłacimy więcej niż 100$ za noc, Południową Macedonię oraz Albanię – jako najtańszy kraj z dostępem do Adriatyku i wybitnymi widokami na wybrzeżu.

A jak ze średnimi cenami?

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata, który specjalizuje się w monitorowaniu cen w biurach podróży doniósł, że w ostatnim tygodniu czerwca 2024 roku średnia cena wycieczki z wylotem na wyjazd między 5 a 11 sierpnia wzrosła o 35 złotych – niewiele, ale za tym idą kolejne podwyżki.

Oszczędzający na pewno ogarną rynek turystyczny na tyle, by spędzić wakacje taniej lub o wiele taniej niż w ubiegłym roku.
Powodzenia!

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *