Losowe wpisy

pieniądze, gotówka, euro

Brudne tajemnice gotówki – tysiące zarazków na jednym banknocie

Przekazywane z rąk do rąk pieniądze stały się nośnikiem nie tylko wartości, ale również zarazków. Jak się okazuje, na niektórych banknotach znajduje się nawet 26 000 kolonii bakterii - tak Read more
RODO, zmiany, przepisy, prawo, Ekantor.pl

Szef sprawdzi e-mail i prześwietli rozmowy – nadchodzą zmiany w prawie

Telefon komórkowy, komunikator, poczta elektroniczna oraz samochód służbowy będą mogły być monitorowane przez przedsiębiorców w celu sprawdzenia, czy pracownicy odpowiednio wykorzystują czas pracy. Takie prawo wynikać ma z projektu ustawy Read more

Polak w UE. Wszystko, co warto wiedzieć


Ze względu na położenie Polska nazywana jest sercem Europy. Mimo, to dopiero 1 maja 2004 roku serce stało się również częścią potężnego organizmu jakim jest Unia Europejska. 13 lat od tego wydarzenia organizm UE musi zmagać się z wieloma problemami, które rzucają cień na przyszłość wspólnoty, a nastroje eurosceptyczne pojawiają się również w Polsce.

 

„Zjednoczona w różnorodności” – takie motto od 2000 roku przyświeca 28 krajom przynależącym do Unii Europejskiej. Symbolizuje ono wspólne działania Europejczyków na rzecz zaspokojenia dobrobytu i pokoju, przy równoczesnym zachowaniu kultury, tradycji i języków danego państwa. Jak w tej różnorodności odnajdują się Polacy?

Euro – waluta, która łączy

To warto sobie przypomnieć:

  • Na początku UE tworzyło zaledwie 6 państw: Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy i Włochy.
   Dziś ich liczba wynosi 28.

 

  • Oficjalną walutą Unii jest Euro. Przyjęło je aż 19 członków wspólnoty. Poza strefą euro znajduje się m.in. Polska. Każdego dnia około 338,6 milionów ludzi dokonuje transakcji wspólną walutą. Euro najpierw funkcjonowało w formie wirtualnej (od 1999 roku). Banknoty i monety wprowadzono dopiero po 3 latach.

 

  • Euro jest używane także w krajach i na terytoriach nienależących do Unii m.in. w Watykanie, Monako czy San Marino.

 

Inspiracją dla symbolu € była grecka litera epsilon (Є) – odniesienie do kolebki europejskiej cywilizacji – i pierwsza litera słowa Europa, przecięta przez dwie równoległe linie aby „poświadczyć” stabilność euro.

Komisja Europejska

Symbole Unii Europejskiej

Flaga
Wbrew temu, co sądzi wielu Europejczyków, dwanaście gwiazd na lazurowym tle nie symbolizuje państw członkowskich, a jedność, solidarność oraz harmonię między nimi.

A dlaczego 12? Jest to nawiązanie do starożytnej symboliki liczby, które oznacza doskonałość i całość, a także odwołanie do liczby miesięcy w roku, godzin na tarczy zegara czy znaków zodiaku. W 2015 roku obchodzono 30.lecie flagi UE. Od 1955 roku stanowiła ona bowiem symbol Rady Europy.

Hymn
Hymn UE to fragment IX Symfonii Ludwiga van Beethovena skomponowanej do poematu Fryderyka Schillera „Oda do radości”. Utwór ma wyrażać europejskie ideały takie jak wolność, pokój oraz solidarność.

Maskotka
Choć hymn i flaga UE to symbole rozpoznawane przez większość Polaków, to jednak oficjalna maskotka wspólnoty cieszy się mniejszą popularnością (przynajmniej wśród dorosłych). A jest nią Syriusz – uśmiechnięta stonoga ubrana najczęściej w koszulkę z gwiazdkami. Co ciekawe każde państwo członkowskie ma prawo ubrać go w co tylko chce. Imię sympatycznego stworzonka zostało zapożyczone od najjaśniejszej z gwiazd.

Euro, kurs euro

Polak w Zjednoczonej Europie

Polska to szósty, co do wielkości kraj członkowski, a my stanowimy 7,47% liczby wszystkich uczestników wspólnoty. Według statystyk większa liczba mieszkańców Polski w stosunku do pozostałych członków UE wcale nie oznacza, że nasz poziom życia, wyrażony w PKB, także mieści się w czołówce. Niestety w tym zestawieniu znajdujemy się niemal na samym końcu. Więcej powodów do narzekania mają od nas jedynie Węgrzy, Łotysze, Chorwaci, Rumuni oraz Bułgarzy.

Osoby, którym zależy na poprawie standardu życia, mogą próbować osiągnąć swój cel poprzez edukację. Również poza granicami kraju. Nauka w obcym państwie jest możliwa m.in. dzięki programowi Erasmus, z którego korzystają także polscy studenci. Największą popularnością wśród obcokrajowców cieszą się uczelnie w Niemczech (16,5%), Francji (8,3%) oraz Włoszech (8,21%), jednak i Polska w tym zestawieniu prezentuje się całkiem dobrze. Szkoły wyższe w kraju nad Wisłą wybiera 6,55% obcokrajowców.

Mówiąc o nauce warto wspomnieć o ilości nauczanych języków obcych. Średnia ich liczba w polskich szkołach średnich wynosi 1,6.

Dobre wykształcenie to jednak nie wszystko. Ważne jest także w jaki sposób zdobyta wiedza może się przełożyć na karierę zawodową. W roku wejścia Polski do UE stopa bezrobocia w kraju kształtowała się na poziomie aż 19,00%, gdzie przeciętnie dla państw UE wskaźnik ten wynosił 9,2%. W kolejnych latach można było obserwować sukcesywną poprawę i dziś stopa bezrobocia w kraju wynosi 8,1% (marzec 2017). Zmian na lepsze da się zauważyć więcej.

Przez ostatnie 13 lat rosły również pensje Polaków. W marcu 2004 przeciętne, miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wynosiło 2 427 złotych. Według najnowszych statystyk średnie wynagrodzenie w Polsce wynosi 4 578 PLN.

Polska przoduje natomiast jeżeli weźmie się pod uwagę kwotę środków finansowych pozyskiwanych z UE. Jest ona bowiem głównym beneficjentem na lata 2014-2020. Według informacji przygotowanych przez MF dotyczących transferów finansowych od momentu przyłączenia się do wspólnoty saldo rozliczeń między Polską, a budżetem UE zamknęło się nadwyżką 91,1 mld EUR.

Jakość życia w Unii Europejskiej

A jak żyje się innym mieszkańcom wspólnoty? Od niedawna można to sprawdzić. Za pomocą opublikowanej na stronie GUS aplikacji Europejczycy w wieku 16-29 lat mogą porównać się z młodymi ludźmi w tej samej grupie wiekowej w różnych krajach UE lub dowiedzieć się więcej o życiu rodzinnym, pracy, nauce, korzystaniu z internetu i spędzaniu czasu wolnego. Zapraszamy do udziału przez kliknięcie ->TUTAJ<- lub w poniższy obraz.

źródło: stat.gov.pl

 

9. maja obchodzony jest Dzień Europy, jednak w tym roku nastroje podczas świętowania mogą być inne niż w poprzednich latach. Ostatnie miesiące były bowiem czasem zadawania pytań o przyszłość Unii Europejskiej. Wśród państw członkowskich zaczęły pojawiać się głosy mówiące o konieczności reform struktury wspólnoty, natomiast jedna z największych gospodarek do nich przynależnych – Wielka Brytania – zdecydowała się opuścić UE.


09.05.2017 15:03
Udostępnij:


Tagi: , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000