ekantor.pl - wymiana walut online, kantor internetowy
13 października 2015,  00:00

Historia dolara amerykańskiego

5/5 (1)

Każda waluta ma swoją niepowtarzalną historię. Jedną z najciekawszych ma dolar amerykański, który tak naprawdę pojawił się na rynku walutowym stosunkowo niedawno.

Historia dolara amerykańskiego

Historia dolara amerykańskiego rozpoczyna się w 1785 roku. Wtedy bowiem amerykański Kongres Kontynentalny wprowadził nową walutę jako narodową i przyjął nazwę „dolar” dla tejże waluty. Dolar amerykański siedem lat później w 1792 roku stał się oficjalnym środkiem płatniczym.

dolar amerykańskiPo raz pierwszy w formie pieniądza papierowego pojawił się w 1862 roku. Było to tuż po wybuchu wojny secesyjnej. Wtedy rząd potrzebował ogromnych środków finansowych na pokrycie wydatków wojskowych, jakie pochłaniały działania wojenne.

Tak naprawdę pozycję jednej z najsilniejszych walut, jakie obecnie znajdują się w obrocie międzynarodowym, dolar uzyskał dopiero po II wojnie światowej.

Dolar jest walutą, którą wykorzystuje się w bardzo wielu transakcjach, jakie są przeprowadzane na światowych rynkach walutowych.

Wartość złota, a dolar amerykański

Wartość dolara opierała się początkowo na parytecie złota. USA wycofały się z tego przelicznika dopiero w 1971 r. W roku 1973 roku Stany Zjednoczone nie chciały już wiązać wartości dolara z wartością złota. Od tego momentu dolar stał się tak zwaną walutą płynną.

Gdzie możemy płacić w dolarze amerykańskim?

W zasadzie dolarem zapłacimy na całym świecie. Za to dolar jest podstawową walutą w takich krajach jak: Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, Portoryko, Mikronezja, Mariany Północne, Palau czy Wyspa Marshalla, Panama, Ekwador, Salwador, Timor Wschodni. Dolary kupimy w takim miejscu jak ekantor.

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *