samochód, auto, cena, cena auta, wymiana walut, Ekantor.pl
16 października 2018,  18:16

Ile kosztuje samochód?

Takie pytanie to woda na młyn dla wszelkich domorosłych mechaników, specjalistów i giełdowych sprzedawców. Bo przecież ma znaczenie marka, model auta, rocznik, wyposażenie… Okazuje się jednak, że ważniejszy jest kraj, gdzie to auto kupujemy.

Różnice w cenach najwyraźniej widać porównując koszty wybranego modelu w różnych miejscach świata. Sztandarowym przykładem może być Volkswagen Golf 1.4 90 km Trendline, jedno z najbardziej rozpowszechnionych aut w swojej klasie. W Polsce nowy Golf zaczyna się od 61,000 zł. Tym samym plasujemy się gdzieś po środku stawki jeśli chodzi koszty nowych samochodów.

cta_cta_ekantor.pl_kantor_internetowy_wymiana_walut_online_10%taniej_niż wbanku_blog_finansowy
Najtańszy Golf świata

Ten sam model Volkswagena (lub podobne auto tej klasy) jest prawie dwukrotnie tańszy w Indiach. Jego cena wynosi około 11,000$ czyli nieco ponad 40 tys. zł. Jest to zdecydowanie najkorzystniejsza opcja na świecie. Nawet w Gruzji, Pakistanie czy Meksyku, słynących z niskich kosztów aut salonowych, ceny są trochę wyższe – odpowiednio 12,270$, 13,170$ i 14,700$.

Azjatycki rynek motoryzacyjny słynie z dążenia do cięcia kosztów. To właśnie tam można nabyć najtańsze samochody świata. Maleńka Tata Nano, wyposażona w silnik przeciętnej kosiarki i pozbawiona jakichkolwiek udogodnień (brak nie tylko poduszek powietrznych, ale nawet radia czy regulacji fotela kierowcy) kosztuje około 2,500$. Przy takim koszcie nowego auta w razie awarii można się poważnie zastanawiać – naprawiać czy kupować nowe?

Gdzie są najdroższe auta?

O dziwo, chociaż Azja zalewa rynek tanimi pojazdami to również tam jest miejsce, gdzie nasz Golf będzie najdroższy na całym świecie. W Singapurze cena omawianego modelu przekracza 85,000$! To ponad czterokrotnie więcej niż w Polsce i ponad dwukrotnie więcej niż w Danii – najdroższym europejskim kraju w zestawieniu. Skandynawia tradycyjnie znajduje się w czołówce najwyższych kosztów – ciężko tam znaleźć nowego Golfa, lub auto podobnej klasy, tańsze niż 30,000$ .

Co ciekawe, w większości porównań krajów europejskich Ukraina zajmuje ostatnie pozycje. Najtańsze jedzenie i paliwo, noclegi za bezcen, niskie koszty utrzymania. W kwestii motoryzacji jest jednak inaczej. Średnia cena salonowego Golfa jest droższa o około 2,000$ niż w Polsce. Widać z tego, że bliskość fabryk na Słowacji niekoniecznie musi się przekładać na obniżenie kosztów.

Na pewno przyjemnie jest wyjechać z salonu nowym samochodem. Na taki luksus zbyt łatwo nie pozwolą sobie mieszkańcy miejsc, gdzie ceny aut są kilkukrotnie wyższe niż regularne. Na szczęście rynek nie zna próżni i albo – tak jak w Azji – zacznie się masowa produkcja samochodów z najniższej półki, albo swój renesans odczują auta używane.

[źródło danych użytych do porównania: www.numbeo.com, dostęp 11/07/2018]
Warto przeczytać

Jeden komentarz “Ile kosztuje samochód?

  • Bardzo ciekawy i pouczający wpis, który jest przede wszystkim prawdziwy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tych różnic w cenach, a faktycznie jeśli poszukamy, to możemy wymarzony samochód kupić znacznie taniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *