9 października 2018,  13:59

Konto bankowe dla kierowców – na co zwrócić uwagę?

Każdy kto ma na utrzymaniu samochód wie, jak dużą część domowego budżetu potrafi on pochłonąć. Ubezpieczenie, paliwo, wizyty u mechanika – to tylko niektóre wydatki, z jakimi muszą liczyć się kierowcy. Czy możliwe jest by wybierając odpowiednie konto w banku zmniejszyć koszty związane z posiadaniem samochodu?

Dedykowanie i personalizacja usług jest obecnie jednym z najsilniejszych trendów w marketingu. Pozwala nie tylko zwiększyć sprzedaż, ale również zbudować więź pomiędzy klientem a marką. A na tym przecież zależy również bankom. Jedną z ich grup docelowych są właśnie kierowcy. Zobacz na jakie korzyści mogą liczyć zmotoryzowani i na co zwrócić uwagę otwierając konto.

Kredyt konsumencki, samochodowy czy leasing?

Trudno być kierowcą bez samochodu, dlatego jedną z pierwszych myśli jaka pojawia się po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, jest to by jak najszybciej kupić własne cztery kółka. Po czasie zapewne zapragniemy je wymienić na nowsze, a wraz z powiększaniem się rodziny lub zarobków, być może w garażu pojawią się kolejne modele.

Zakup samochodu to jednak duży wydatek. Jeżeli auto jest nam absolutnie niezbędne, a na koncie nie ma odpowiednich środków, to prędzej czy później pojawi się myśl o kredycie. Do wyboru jest kredyt konsumencki na dowolny cel oraz kredyt samochodowy, udzielany na sfinansowanie zakupu pojazdu – niekoniecznie osobówki.

Co je różni? Przede wszystkim wysokość oprocentowania, czas wypłacenia pieniędzy oraz rodzaj zabezpieczenia dla banku. Kredyt konsumencki jest zdecydowanie szybszą drogą otrzymania potrzebnych środków, ale zwykle jest też rozwiązaniem droższym. Wynika to z tego, że nie posiada on odpowiedniego zabezpieczenia dla banku. W przypadku kredytów samochodowych takim gwarantem jest choćby zastaw rejestrowy na kupowanym samochodzie. Dla kierowcy oznacza to m.in., że nie może on w pełni poczuć się właścicielem pojazdu, ponieważ chcąc sprzedać samochód – potrzebna będzie zgoda banku.

Kredyty nie są jednak jedynym sposobem na to, by zasiąść za kierownicą „własnego” auta. Indywidualni klienci mają możliwość skorzystać z rozwiązania, które chętnie do tej pory wybierali przedsiębiorcy. Mianowicie wzięcia samochodu w leasing. Należy wówczas pamiętać, że do czasu spłacenia rat i późniejszego ewentualnego wykupienia – auto będzie tak naprawdę należało do firmy leasingowej.

Obniżenie kosztów zakupu paliwa

Jedną z bolączek kierowców (obok wysokich kosztów ubezpieczenia) są rosnące ceny paliw. Banki ostrożnie podchodzą jednak do tematu promocji, mogących odciążyć portfele kierowców. W dodatku chęć obniżenia wydatków na paliwo, może się wiązać z koniecznością posiadania odpowiedniej karty kredytowej.

Tak jest w przypadku Alior Banku, który od czerwca do grudnia bieżącego roku oferuje 5% zwrotu za tankowanie z kartą kredytową Mastercard TU i TAM, przy czym wysokość zwróconych środków nie może przekraczać 25 złotych miesięcznie. Zatem kierowca, który skorzystał z promocji wraz z wystartowaniem akcji miał możliwość zaoszczędzenia maksymalnie 150 złotych.

Do 3% zwrotu za tankowanie proponuje Santander Consumer Bank. Oferta dotyczy posiadaczy karty kredytowej Visa TurboKARTA. Maksymalny zwrot jaki można uzyskać to 30 zł miesięcznie. Dodatkowo karta umożliwia skorzystanie z bezpłatnego pakietu car assistance.

Do 10% zwrotu za tankowanie mogą mieć posiadacze Moto Konta w Toyota Banku. Wysokość otrzymanego zwrotu zależna jest od spełnienia wymogów, które różnią się w zależności od tego czy jesteśmy posiadaczami samochodów marki Toyota lub Lexus, planujemy nimi być, lub czy na co dzień jeździmy samochodem innej marki.

Zniżkę na paliwo znaleźć można również w mOkazjach. mBank proponuje jednak 20 zł zwrotu na konto po trzykrotnym zatankowaniu na stacjach BP za kwotę 150 zł.*

Pomoc w zakupie biletu parkingowego

Banki szukają również innych sposobów na przyciągnięcie do siebie kierowców. Bank Millennium we współpracy z Mobilet umożliwia zakup biletu parkingowego bezpośrednio z aplikacji banku, bez konieczności przesyłania pieniędzy na wirtualną portmonetkę. Skraca to czas związany z przelewem i pozwala płacić wyłącznie za rzeczywisty czas parkowania.

Ubezpieczenie OC/AC

Coraz częściej szukamy kompleksowych rozwiązań, które nie tylko pozwolą zaoszczędzić pieniądze, ale również czas. Zdając sobie sprawę z tego faktu, banki zdecydowały się na współpracę z firmami ubezpieczeniowymi, dzięki czemu kierowca ma możliwość wykupienia OC i AC logując się do swojego konta w banku. Dodatkowo można natrafić na promocje, takie jak 100 zł zwrotu za wykupienie OC w mBanku, zniżka za bezwypadkową jazdę od banku Millennium, czy 10% zniżki w ING Banku Śląskim przy dodatkowym wykupieniu ubezpieczenia domu lub mieszkania w PZU.*

Darmowe wypłaty z bankomatów za granicą

Kierowcy, którzy podróżują poza granice kraju, podpisując umowę z bankiem obok kosztów związanych z założeniem i prowadzeniem konta powinni zwrócić uwagę również na prowizję za wypłatę pieniędzy z zagranicznych bankomatów. Można również rozważyć kwestię założenia konta walutowego, ponieważ zasilając rachunek walutą wymienioną w Ekantor.pl uniknie się wysokich kosztów przewalutowania.

Wymieniając w Ekantor.pl 2000 EUR?
zaoszczędzisz nawet 410 PLN
Możesz za to kupić dodatkowych 80l benzyny

Banki zaczynają dostrzegać korzyści związane z dostosowaniem oferty pod konkretną grupę klientów. Co prawda ta kierowana do kierowców wciąż jest mocno ograniczona, ale można powiedzieć, że pojawiło się już światełko w tunelu.

*przedstawione promocje ważne na dzień 09.10.2018

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *