Co to jest PPK?, Pracownicze Plany Kapitałowe 2018, Ekantor.pl, premier Mateusz Morawiecki
23 lutego 2018,  12:05

PPK, czyli jak rząd zmusi Polaków do oszczędzania na emeryturę

5/5 (2)

160 tysięcy osób otrzymuje emeryturę poniżej minimalnej kwoty. W dodatku liczba ta może rosnąć. Rząd ma na to rozwiązanie. Pracownicze Plany Kapitałowe to program długofalowego oszczędzania na emeryturę. Dołoży się do tego pracownik, dołoży się pracodawca, dołoży się państwo. I wszyscy będą zadowoleni. Czy na pewno?

Co to jest PPK? Pracownicze Plany Kapitałowe 2018 Ekantor.pl premier Mateusz Morawiecki blog finansowy

“Pracownicze Plany Kapitałowe będą największym po 500+, rządowym programem, który realnie wzmocni bezpieczeństwo finansowe polskich rodzin oraz podniesie ich standard życia” – zapowiadał Mateusz Morawiecki. A teraz słowa stają się czynem. Do konsultacji trafił projekt ustawy o PPK. Pod skrótem tym kryje się program Pracowniczych Planów Kapitałowych, który ma motywować Polaków do odkładania dodatkowych pieniędzy na emeryturę. Program ma być dobrowolny. Uściślając – dobrowolny dla pracowników. Pracodawca nie będzie miał bowiem wiele do powiedzenia. A gdyby jednak próbował powiedzieć, zapłaci za to grzywnę lub ewentualnie trafi do więzienia. Warto zatem uważniej przyjrzeć się nowym planom rządu, które mogą wystartować już na początku przyszłego roku.

Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe?

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe to system powszechnego, dobrowolnego, prywatnego i długoterminowego oszczędzania, którego celem jest zwiększenie stopy oszczędności i zabezpieczenie finansowe Polaków w momencie, gdy przejdą na emeryturę lub osiągną wiek emerytalny. PPK mają mieć również pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy kraju, ponieważ wzrośnie baza finansowania polskich przedsiębiorstw. To tyle w teorii. A w praktyce?

PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe - szczegóły

W praktyce wszyscy pracownicy w wieku od 19-55 lat, za których odprowadzane są składki na ubezpieczenie emerytalne, zostaną automatycznie zapisani do programu. Każdy zapisany, a dokładniej rzecz ujmując, niewypisany z programu pracownik będzie odkładał przy wypłacie 2% pensji (kwota od wynagrodzenia brutto, pobierana od stawki netto). Dodatkowe 1,5% dołoży od siebie pracodawca. Z możliwością zwiększenia obu wpłat do 4%. Natomiast ze strony państwa będzie można liczyć na benefity za udział w programie. Jednorazowa składka powitalna wyniesie 250 zł, a za każdy rok oszczędzania państwo zapłaci 240 zł. Trzeba przyznać – wygląda to obiecująco. Tym bardziej, że według zapewnień, pieniądze w PPK będą prywatne. Zatem będzie można je dziedziczyć.


Kiedy będzie można wypłacić pieniądze z PPK?

Oszczędności będą trafiać na specjalne konto PPK i dalej inwestowane. Zajmą się tym Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, posiadające zezwolenia wydane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Pieniądze zebrane na koncie będzie można wykorzystać na wpłatę udziału własnego przy zakupie pierwszego mieszkania, jednak po 5 latach musi rozpocząć się spłacanie pożyczki. 25% środków z rachunku będzie można podjąć również w sytuacji ciężkiej, przewlekłej choroby pracownika, współmałżonka bądź dziecka i wówczas pieniądze nie będą podlegać zwrotowi.

Środki zebrane na koncie wypłacane będą dopiero po osiągnięciu 60 roku życia. 25% zostanie przekazanych jednorazowo (chyba, że uczestnik poprosi o wypłacenie tej części w ratach), a pozostała część w 120 ratach (możliwość złożenia wniosku o mniejszą liczbę rat).

Polacy nie potrafią oszczędzać?

Polacy mają problem z oszczędzaniem i nie w głowie im myślenie o emeryturze. Poświadczeniem tego faktu mogą być ostatnie dane zaprezentowane przez prezesa ZUS, który podkreślił, że w naszym kraju ponad 1600 tysięcy osób otrzymuje emeryturę niższą od minimalnej. W dodatku tendencja ta może się pogłębić. Tym bardziej jeśli weźmie się pod uwagę ostatnie zmiany w systemie emerytalnym, umożliwiające wcześniejsze przejście w stan zawodowego spoczynku.

Wizja dodatkowych pieniędzy zaoszczędzonych dzięki PPK może zatem malować dość optymistyczny obraz przyszłości. Skąd zatem biorą się głosy sprzeciwu? Przede wszystkim z powodu obaw społecznych. I to nie bezpodstawnych. Doświadczenia z przeszłości rodzą bowiem wątpliwości wśród Polaków o to, czy za kilka lat PPK nie stanie się drugim OFE.

Wdrażanie PPK ma odbywać się etapowo. Od 1 stycznia 2019 r. programem objęci zostaną przedsiębiorcy zatrudniający powyżej 250 osób. Natomiast w całej Polsce system miałby obowiązywać od 1 lipca 2020r.

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *