top10 kryptowalut, kryptowaluty, bitcoin, Ekantor.pl
7 maja 2018,  15:10

Top 10 najpopularniejszych kryptowalut

5/5 (3)

Są setki kryptowalut i stale powstają nowe. Jedne od drugich mogą się różnić wyłącznie nazwą lub przeciwnie – całością struktury algorytmu. Niezależnie od tego największą popularność i – co za tym idzie – największe obroty generują waluty ze ścisłej światowej czołówki.

W wielkim uproszczeniu kryptowaluta to cyfrowy zbiór danych zaszyfrowanych kryptograficznie. Różni się od materialnych walut przede wszystkim strukturą rozproszoną, nie wymagającą nadzoru jakiejkolwiek instytucji finansowej. Kryptowaluta powstaje w wyniku tzw. “kopania”, czyli przetwarzania obliczeń przez specjalnie do tego celu skonstruowane komputery, którego efektem końcowym jest blok algorytmu. Czas i energia elektryczna poświęcone na “kopanie” kryptowalut nadają im realną wartość finansową.

Mimo, że na rynku istnieją setki kryptowalut, większość obrotu finansowego zgarniają najpopularniejsze marki. Lista liderów nie jest jednak zamknięta i w każdej chwili kryzys finansowy może wypchnąć słabną walutę a na jej miejsce wsadzić nowy spekulacyjny cud.

Monero

Monero stawia na prywatność. Pozwala ukrywać adresy nadawcy i odbiorcy oraz kwoty przelewu, co w wielu innych kryptowalutach jest niemożliwe. Posługuje się dość krótkim, 2-minutowym, czasem pomiędzy blokami dzięki czemu nadaje się do szybkich transakcji.

Dogecoin

Powstała na bazie “pieseła” – internetowego mema z psem rasy Shiba. Jest zdecydowanie najbardziej rozrywkową i najmniej opłacalną z kryptowalut. Trzyma jednak pewną wartość a jej niekwestionowaną zaletą jest łatwość wydobycia – wystarczy około minuty by posiadać blok DOGE.

Dogecoin, kryptowaluta, pieseł, Ekantor.pl

Komodo

Elastyczna i uniwersalna, waluta Komodo stawia na obsługę rozliczeń finansowych i bezpieczeństwo użytkowników. Jej ogromną zaletą jest rozwój typu open-source pozwalający użytkownikom na wprowadzania własnych modyfikacji i ulepszeń. Dzięki temu Komodo jest jedną z najlepiej rozwijających się kryptowalut na rynku.

Ripple

Legenda szybkości wśród kryptowalut. Ripple pozwala przeprowadzić 1500 transakcji na sekundę a czas pomiędzy blokami to ledwie 4 sekundy. Dlatego chętnie jest wykorzystywana do rozliczeń pomiędzy bankami i instytucjami finansowymi z całego świata.

Ripple, kryptowaluta, kryptowaluty, Ekantor.pl

Litecoin

To dobra, “tradycyjna” kryptowaluta oparta o system bitcoina z paroma ulepszeniami. Litecoin miał być “cyfrowym srebrem” (w odniesieniu do bitcoina, “cyfrowego złota”) i stał się nim w istocie – jest tańszy w pozyskaniu, efektywny i transparentny.

Dash

Bezpieczny i anonimowy, dash wyróżnia się tym, że do aktywacji transakcji zawsze wymagane jest 1000 DASH aby wygenerować prywatny klucz przelewu. Klucz gwarantuje pełne bezpieczeństwo i zawsze pozostaje pod kontrolą właściciela. Dash słynie ze stabilności kursu.

dash, kryptowaluta, kryptowaluty, Ekantor.pl

Biance

Waluta dla zaawansowanych. Stworzona w głównej mierze do spekulacji pomiędzy różnymi kryptowalutami. Oferuje jedne z najniższych stawek prowizyjnych na rynku razem z rozbudowanym portfelem walutowym obsługującym całe spektrum analiz kursów.

Lisk

To alternatywne podejście do kryptowalut. Wykorzystuje boczne łańcuchy obsługiwane przez aplikacje w JavaScripcie. Nie szyfruje danych transakcji i odbiorców przelewu ale pozwala na bardzo łatwe wydobycie – czas wykonania bloku to ok. 10 sekund.

lisk, lisk coin, kryptowaluta, Ekantor.pl

Ethereum

Król jest jeden, ale etherium depcze mu stale po piętach. Głównie dzięki swojej specyfice – nastawionej na tworzenie kontraktów, czyli skryptów i aplikacji zapisanych w łańcuchu bloków. Etherium ma znacznie niższą wartość od bitcoina ale jego wydobycie jest również nieporównywalnie łatwiejsze.

Bitcoin

Legendarna już kryptowaluta, najlepiej rozpoznawalna na rynku. Jej wzrosty i spadki śledzą z uwagą nie tylko specjaliści ale również mainstreamowe media. Bitcoin wyznacza trendy i od lat utrzymuje się na czele stawki – głównie za sprawą znacznej wartości którą osiągnął w ostatnim czasie.

Bitcoin, kryptowaluta, kryptowaluty, Ekantor.pl

Rynek kryptowalut jest cały czas w ruchu a raz osiągniętą pozycję lidera łatwo jest stracić. Być może wiele z opisanych walut zniknie a na ich miejsce wejdą nowe, ale nie ulega wątpliwości, że technologia blockchain na stałe zmieniła świat finansów. Czas pokaże, czy na lepsze.

Warto przeczytać

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *