Bitcoin – wszystko, co musisz wiedzieć o BTC

NAN/5 (1)

Co to jest Bitcoin?

Bitcoin to kryptowaluta, a zarazem ogólnoświatowy system płatniczy. Jest to pierwsza zdecentralizowana waluta cyfrowa, której system działa bez banku centralnego lub innego pojedynczego administratora. Transakcje w BTC odbywają się między użytkownikami bezpośrednio w sieci peer-to-peer, bez żadnego pośrednika. Weryfikowane są przez węzły sieci za pomocą kryptografii, a także zapisywane w publicznej księdze rozproszonej znanej jako blockchain. Bitcoiny są tworzone w nagrodę za proces zwany wydobyciem. BTC można wymieniać na inne waluty, produkty i usługi. Od lutego 2015 roku ponad 100 000 dostawców akceptuje Bitcoiny jako środek płatności. Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Cambridge szacują, że w 2017 roku od 2,9 do 5,8 miliona unikalnych użytkowników skorzystało z portfela kryptowalutowego do wykonania transakcji, w większości za pomocą BTC. Nazwa Bitcoin jest połączeniem słów „bit” oraz „moneta”.

BTC – historia?

bitcoin-btcBitcoin został wymyślony przez nieznaną osobę lub grupę ludzi pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. W dniu 18 sierpnia 2008 roku zarejestrowano nazwę domeny „bitcoin.org„. W listopadzie tego roku opublikowano również artykuł autorstwa Satoshiego Nakamoto zatytułowany „Bitcoin: Peer-to-Peer Electronic Cash System”. Ostatecznie twórca BTC wdrożył oprogramowanie Bitcoin jako kod open source i wydał go w styczniu 2009 roku na SourceForge. Tożsamość Nakamoto pozostaje nieznana do dziś. Sieć Bitcoin powstała po tym, jak wydobyto pierwszy blok w łańcuchu, znany jako blok genesis. Odbiorcą pierwszej transakcji bitcoin był specjalista od kryptografii Hal Finney, który w 2004 roku stworzył pierwszy system proof-of-work wielokrotnego użytku. Finney pobrał oprogramowanie Bitcoin w dniu wydania i otrzymał 10 bitcoinów od Nakamoto. Szacuje się, że początkowo wydobyto 1 milion bitcoinów. W 2010 roku Nakamoto przekazał klucz alertu sieciowego i kontrolę nad repozytorium kodu Bitcoin Core Gavinowi Andresenowi, który później stał się głównym programistą w Bitcoin Foundation. Nakamoto następnie wycofał się z jakiegokolwiek zaangażowania w rozwój Bitcoin.

Najważniejsze cechy Bitcoin?

Najważniejszą cechą Bitcoina jest to, że pozostaje zdecentralizowany i żadna pojedyncza instytucja nie kontroluje jego sieci. Jest obsługiwany przez grupę koderów-wolontariuszy oraz otwartą sieć dedykowanych komputerów, rozsianych po całym świecie. To przyciąga osoby i grupy, które czują się niekomfortowo z kontrolą, jaką banki lub instytucje rządowe mają nad ich pieniędzmi. Bitcoin rozwiązuje problem walut elektronicznych, których zasoby cyfrowe można łatwo kopiować i ponownie wykorzystywać, głównie poprzez odpowiednie połączenie kryptografii i rozwiązań ekonomicznych. W elektronicznych walutach tę funkcję spełniają banki, co daje im kontrolę nad tradycyjnym systemem. Bitcoin zapewnia integralność transakcji przez rozproszoną i otwartą sieć, która nie ma jednego właściciela. Podaż Bitcoina jest ściśle kontrolowana przez algorytm bazowy. Niewielka liczba nowych BTC stale się zmniejsza, aż osiągnie maksymalną liczbę 21 milionów. To sprawia, że Bitcoin jest bardziej atrakcyjny dla inwestorów. Jeśli popyt rośnie, a podaż pozostaje taka sama, wartość kryptowaluty również wzrasta. Podczas gdy nadawcy tradycyjnych płatności elektronicznych są zwykle identyfikowalni, właściciele BTC teoretycznie działają w sposób anonimowy. W praktyce każdy użytkownik jest identyfikowany jedynie przez adres swojego portfela.

Ile kosztuje Bitcoin?

Cena bitcoinów przechodziła różne cykle aprecjacji i deprecjacji. W 2011 roku wartość jednego BTC gwałtownie wzrosła, z około 0,30 USD do 32 USD, przed powrotem do 2 USD. W drugiej połowie 2012 roku, podczas cypryjskiego kryzysu finansowego cena BTC zaczęła gwałtowanie rosnąć. Osiągnęła najwyższy poziom 266 USD w dniu 10 kwietnia 2013 roku, zanim spadła do około 50 USD. W dniu 29 listopada 2013 roku koszt jednego BTC wzrósł do poziomu 1,242 USD. Według Marka T. Williamsa, od 2014 roku Bitcoin ma zmienność siedmiokrotnie większą od złota, ośmiokrotnie większą od S & P 500 i 18 razy większą od dolara amerykańskiego. Według artykułu w The Wall Street Journal, od 19 kwietnia 2016 roku Bitcoin jest bardziej stabilny niż złoto przez ostatnich kilka tygodni. Zasugerowano również, że jego wartość może być jeszcze stabilniejsza w przyszłości. W dniu 3 marca 2017 roku cena BTC przekroczyła wartość rynkową uncji złota po raz pierwszy, a jego cena wzrosła do rekordowej wysokości 1 268 USD. Rekord ten został pobity 17 grudnia 2017 roku, kiedy to wartość Bitcoina przekroczyła 19 000 dolarów.

BTC – co jeszcze musisz wiedzieć?

Aby zostać zaakceptowanym przez resztę sieci, nowy blok musi zawierać tzw. dowód pracy (proof-of-work). W łańcuchu blokowym Bitcoiny są przypisywane konkretnym adresom. Tworzenie adresu Bitcoin to nic innego jak wybranie losowego poprawnego klucza prywatnego, a następnie obliczenie odpowiedniego adresu Bitcoin. Jeśli klucz prywatny zostanie utracony, sieć nie rozpozna żadnego innego dowodu własności. Monety BTC stają się wtedy bezużyteczne i są tracone. W 2013 roku jeden użytkownik twierdził, że stracił 7500 BTC wartych 7,5 miliona dolarów, kiedy przypadkowo wyrzucił dysk twardy zawierający prywatny klucz. Aby zwiększyć bezpieczeństwo i prywatność finansową, dla każdej transakcji można jednak wygenerować nowy adres Bitcoin. Hierarchiczne i deterministyczne portfele generują pseudolosowe zmienne adresy dla każdej transakcji z pojedynczego źródła, a jednocześnie wymagają tylko jednego hasła do zapamiętania, aby odzyskać wszystkie potrzebne klucze prywatne.

Data: 27.02.2018,  00:00