Losowe wpisy

oszczedzanie

600 złotych miesięcznie bez rezygnacji z przyjemności?

Ludzi można podzielić na tych co lubią wydawać oraz na tych, co wolą oszczędzać. Popadanie w skrajności nie jest jednak zwykle dobrym rozwiązaniem. Czy można zatem odnaleźć złoty środek? Można. Read more

Repolonizacja banków. Czy są powody do obaw?

W 2015 roku banki komercyjne funkcjonujące w Polsce wypracowały zysk w wysokości 12 056,8 mln złotych, jednak duża część tej kwoty trafi w ramach dywidendy do zagranicznych akcjonariuszy. Read more

Kryptowaluty – czym są i co warto o nich wiedzieć?


Mimo że pojawiły się niemal 10 lat temu, to na swoje przysłowiowe pięć minut musiały poczekać. Dziś kryptowaluty wywołują coraz więcej zainteresowania. Czy wirtualny pieniądz ma jednak przyszłość?

 

Czym są kryptowaluty?

W uproszczeniu kryptowaluta to, jak sama nazwa wskazuje, waluta bazująca na kryptografii. W przypadku tak skomplikowanej technologii nie warto jednak kusić się na uproszczenia. Kryptowaluta jest bowiem czymś znacznie bardziej skomplikowanym. To system finansowy oparty na sieci peer-to-peer. Nie posiada jednostki centralnej takiej jak bank, a wszelkie transakcje odbywają się za pomocą użytkowników systemu oraz ich komputerów. Kryptowaluty przechowywane są przez użytkowników na indywidualnych portfelach, do którego klucz posiada wyłączenie właściciel.

 

Cechy wyróżniające kryptowalutę:

 • bezpieczeństwo – brak możliwości podrobienia czy kradzieży,
 • anonimowość użytkowników,
 • jawność transakcji,
 • brak powiązań z instytucjami finansowymi,
 • prostota systemu,
 • dostępność.

Kryptowaluty utrzymywane są przez ludzi, nie przez instytucje finansowe.


Kurs Bitcoin – ile warta jest najpopularniejsza kryptowaluta?

Słysząc hasło “kryptowaluta”, na myśl przychodzi Bitcoin. I nie ma się co dziwić. Jest to pierwsza, a zarazem najpopularniejsza z kryptowalut. W obecnej formie pojawiła się na przełomie 2008/2009 za sprawą osoby ukrywającej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, która jako pierwsza opisała jego działanie.

Od momentu wprowadzenia na rynek, Bitcoin znacząco zyskał na wartości, co można zaobserwować na poniższym wykresie przedstawiającym notowania kryptowaluty względem dolara amerykańskiego. Najsilniejszy wzrost przypada właśnie w 2017 roku.

bitcoin kurs

Źródło: bitcoin.pl

 

Wartość Bitcoina w przeciwieństwie do pieniądza fiducjarnego (nie mającego oparcia w dobrach materialnych, emitowanego przez banki centralne w ramach polityki pieniężnej), nie jest związana z działaniami rządu czy banku. Nie jest on poddawany takim działaniom jak zmiana stóp procentowych czy dodruk pieniądza. Jego kurs ustalany jest przez wolny rynek. W dodatku ilość Bitcoinów jest ograniczona. Wynosi ona dokładnie 21 milionów. Nie ma możliwości stworzenia kolejnych, w związku z czym jest on odporny na inflację.

Kryptowaluty uchodzą za tzw. pieniądz idealny.

Altcoiny oraz kursy kryptowalut pozornych

Król jest jeden, co nie oznacza, że nie znajdziemy jego następców. Od czasu powstania Bitcoina rynek cyfrowych walut znacząco się powiększył. Lista altcoinów, czyli walut alternatywnych dla Bitcoina zawiera około 700 pozycji. Dużą popularnością wśród użytkowników cieszy się przede wszystkim Ethereum.

ethereum

Źródło: e-kursy-walut.pl

Rynek kryptowalut jest atrakcyjny. Atrakcyjny do tego stopnia, że zaczynają powstawać twory, które choć na pierwszy rzut oka przypominać mogą kryptowaluty, to jednak nie spełniają stawianych wymogów, a inwestowanie w nie może się okazać ogromnym ryzykiem. Brakuje bowiem jasnych zasad określających ich funkcjonowanie. Tak jest w przypadku DasCoina, którego nie można nabyć bezpośrednio. Zamiast waluty wykupuje się jedynie licencję, po cenie ustalonych pakietów.

 

Kryptowaluty dla jednych pieniądz idealny, dla innych – wytwór bez przyszłości, przed którymi stara się ostrzegać m.in. prezes NBP. Szybki wzrost popularności cyfrowych walut sugeruje jednak, że warto obserwować zmiany zachodzące na rynku w tej kwestii, tym bardziej, że coraz częściej zaczynają one spełniać funkcję środka płatności.

Zobacz również:

Nadchodzi kres banków?

10 aplikacji na Android, które pomogą w prowadzeniu biznesu

Kurs euro w kantorach – sprawdź, zanim kupisz


21.11.2017 14:07
Udostępnij:


Tagi: , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000