Tierpark Görlitz – karmienie jeżozwierza - ZOO Zgorzelec cennik_godziny otwarcia_atrakcje_ekantor_pl
28 lutego 2020,  11:11

Tierpark Görlitz – karmienie jeżozwierza i szczotkowanie świnek na wyciągnięcie ręki

Tierpark Görlitz nie można zaliczyć do dużych, ale na pewno jest zoo wyróżniające się zarówno dzięki niezwykłym zwierzętom, jak i doskonałej organizacji. Obowiązkowy punkt na mapie wycieczek z maluchami! Tym bardziej, że znajduje się niemal przy samej granicy z Polską.

Na pięciu hektarach powierzchni Tierpark Görlitz mieści 500 zwierząt ze 100 różnych gatunków. Jest tu ponadto wioska tybetańska, alpejski stok, liczne place zabaw i sale odkrywców. Jedna wizyta to znacznie za mało, by odkryć wszystkie tajemnice, jakie kryje to niezwykłe miejsce.

 

tierpark_gorlitz_zoo_zgorzelec_atrakcje_ekantor pl

Co to jest Tierpark Görlitz?

Historia parku sięga 1957 roku, kiedy zdecydowano, że miastu potrzebny jest ogród zoologiczny. W 1962 roku było tu już ponad 200 ptaków, 100 ssaków i 25 gadów. W latach 60. i 70. Zoo było rozbudowywane, zaś na jego terenie przychodziły na świat coraz bardziej egzotyczne zwierzęta. Stopniowo rozbudowywano też jego obszar o kolejne wybiegi i budynki, zmieniały się liczby i gatunki zwierząt. Dziś zoo posiada jedyną w Niemczech wioskę tybetańską, Dolinę Łużycką oraz Szkółkę Zoologiczną. Tierpark ma swoją telewizję, bociani dziennik

ZOO Zgorzelec – jak i czym dojechać do Tierpark Görlitz?

Tierpark Görlitz znajduje się tuż przy zachodniej granicy naszego kraju, przy gminie Zgorzelec. Od centrum Warszawy miejsce to dzieli ponad 500 km. Pokonanie tej trasy samochodem zajmie nam więc nie mniej niż 5 godzin. Z Katowic, Poznania i Łodzi dojedziemy do Görlitz w 3,5h, z Rzeszowa w niecałe 6h, zaś z Białegostoku czy Gdańska podróż będzie trwać ponad 6 godzin.

Za trwającą osiem godzin podróż z Warszawy Zachodniej do Görlitz czteroosobowa rodzina (dwójka dzieci poniżej 15 roku życia) zapłacimy około 280 zł podróżując Flixbusem. Na miejsce z większych miast dojechać można też pociągiem z Warszawy podróż potrwa nieco ponad 7 godzin i czteroosobową rodzinę kosztować będzie (ze zniżką 37% dla dzieci i młodzieży) nieco ponad 230 zł w drugiej klasie.

Noclegi w pobliżu parku

W Görlitz baza noclegowa jest spora i rozpiętość cenowa też może okazać się bardzo duża. Za trzy noce, w dwóch pokojach, w sezonie wysokim, czteroosobowa rodzina zapłaci od 700 zł (apartament 6 km od centrum) do nawet 2500 zł (trzygwiazdkowy hotel zlokalizowany 22 km od miasta). Najbliższe zoo hotele jak Silesia i Best Western znajdują się zaledwie kilka kroków od wejścia do Tierpark, ale w pobliżu jest także mnóstwo kwater prywatnych, które znajdziemy np. na Airbnb. Decydując się na nocleg na terenie miasta do parku możemy dojechać tramwajem, a z dworca PKP to jakieś 7 minut piechotą.
tierpark_gorlitz_zgorzelec_planzoo_co_zobaczyc_bilety_cennik_ekantorpl

Godziny otwarcia ZOO Görlitz

Zoo otwarte jest codziennie, różnica polega na tym, że zimą otwarte jest krócej.

 • marzec – październik 9.00-18.00
 • luty i listopad 9.00-17.00
 • grudzień-styczeń 9.00-16.00

Ceny biletów i atrakcji

Bilety do Tierpark można kupować jednorazowo lub w ramach rocznych karnetów. I tak:

 • bilet normalny kosztuje 6,90€
 • bilet ulgowy kosztuje 3,90€ (dla dzieci od 3 do 16 lat, uczniów, studentów i osób niepełnosprawnych)
  zaś ceny biletów rocznych kształtują się następująco:
 • bilet normalny – 29,90€
 • bilet ulgowy – 19,90€
 • rodzina 1+ do 2 dzieci – 49,90€
 • rodzina 2+ do 2 dzieci – 69,90€
 • rodzina 2+ do 4 dzieci – 79,90€
 • rodzina 2+ do 6 dzieci – 89,80€
 • za wypożyczenie wózka zapłacimy 2,90€ – przydaje się na cały dzień zwiedzania!

W zoo można zorganizować wycieczkę lub przyjęcie urodzinowe, a także zajęcia lekcyjne. Wynająć można w tym celu pawilon grillowy lub chatę grillową (5€/h, do godziny 18.00) Koszt jednej godziny pracy przewodnika to 30€. Za kilka euro można też pojeździć na osiołku oraz na wielbłądzie.

Szczegółowy cennik Tierpark Görlitz po polsku znajduje się tutaj

Co można robić w zoo Tierpark Görlitz poza zwiedzaniem?

Powiedzieć, że sporo się tutaj dzieje to jak nic nie powiedzieć. Zwierzęta żyją tu swoim trybem przez cały rok, więc można obserwować je przy właściwie każdej czynności, a tą ulubioną przez dzieci jest oczywiście karmienie.

W zależności od pory można przyglądać się i uczestniczyć w karmieniu m.in. makaków (9:45), pandy czerwonej (10 i 14:45) czy koziorożca (14:00). Organizowane są tu też cykliczne wydarzenia jak wielkanocny festyn, strzyżenie owiec, malowanie zwierząt na kamieniach oraz festyny i pchle targi.

ZOO gorlitz_zgorzelec_plan wydarzen_wydarzenia_2020_festyn_ekantor pl

Gdzie jeść podczas wizyty Tierpark Görlitz?

Posiłki można na terenie parku spożywać w wyznaczonych strefach, ale można też skorzystać z oferty „Korytkowa” lub restauracji. Zjeść w nich można przede wszystkim lokalne przysmaki, a podstawą posiłków są produkty z ekologicznych hodowli i upraw.

Czy by w pełni skorzystać w oferty Tierpark Görlitz konieczna jest znajomość języka niemieckiego?

Nie. Park znajduje się tuż przy granicy, a na jego terenie pracuje spora liczba pracowników i wolontariuszy w polski. Wszystkie materiały, jakie znajdują się przy wybiegach zwierząt oraz menu również są dostępne w języku polskim.

Jeśli wybieracie się do Tierpark większą grupą i w wysokim sezonie lub na okazję któregoś z cyklicznych wydarzeń, warto zarezerwować bilety wcześniej!

Warto przeczytać

Jeden komentarz “Tierpark Görlitz – karmienie jeżozwierza i szczotkowanie świnek na wyciągnięcie ręki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *