Losowe wpisy

Powrót z Wielekiej Brytanii

Czas na powrót z Wielkiej Brytanii? Samochodem, busem, czy samolotem – co najlepiej wybrać?

Mieszkasz na Wyspach od kilku lat i wyraźnie widzisz, że nie jest już tak jak dawniej. Brexit zmienił nie tylko politykę, ale i nastawienie ludzi. Nie czujesz się już tu Read more
Dźwignia finansowa

Ryzyko walutowe

Zawieranie transakcji w innej walucie, niż ta, którą posługujemy się na co dzień, może w pewnych sytuacjach nieść korzyści i przełożyć się na zyski. Jednak, nie zawsze tak być musi. Read more

Samochody z Niemiec – jak sprowadzić auto z zagranicy?


Już na pierwszy rzut oka procedury sprowadzenia auta do kraju mówią jedno: łatwiej je kupić niż zarejestrować. Transakcja za granicą to często formalność i pieniądze z ręki do ręki. Potem następuję zaś mozolna wspinaczka na szczyty biurokracji.

 

Sprowadzenie samochodu może się wydać przytłaczające, szczególnie jeśli chodzi o wszystkie dokumenty i opłaty o których należy pamiętać. Dlatego warto ułatwić sobie sprawę organizując transakcję według poniższych kroków.

Krok 1

Sprowadzanie auta z zagranicy – wymagane dokumenty

Jeżeli kupujemy samochód od osoby prywatnej wystarczy standardowa umowa kupna-sprzedaży. Najlepiej jeżeli będzie od razu dwujęzyczna, ale nie zawsze jest na to czas.

 

Jeżeli natomiast kupujemy auto od firmy otrzymamy rachunek lub fakturę. Często, jeżeli firma ma wielu klientów z Polski, dokument będzie już dwujęzyczny.

 

Po zakupie powinniśmy otrzymać:

 • dowód rejestracyjny
 • kartę pojazdu
 • dwa komplety kluczyków
 • dokument potwierdzający wyrejestrowanie, jeżeli doszło do niego przed sprzedażą

Krok 2

Auto z Niemiec – tymczasowa rejestracja i ubezpieczenie

Tymczasową rejestrację można uzyskać w wydziale komunikacji lokalnego urzędu. Jest ona niezbędna do wyrobienia tablic tymczasowych, które pozwolą przejechać samochodem samodzielnie do kraju. Należy też pamiętać o wykupieniu krótkoterminowego OC. Jego czas, zależnie od kraju, może wynosić od 7 do 30 dni.

Krok 3

Używane auta – tłumaczenie dokumentów przy sprowadzaniu

Twój samochód jest już w Polsce i czas przystąpić do rejestracji. Nasze urzędy nie honorują dokumentów w obcych językach, więc jeżeli przy zakupie nie zostały sporządzone umowy z tłumaczeniem to należy go czem prędzej dokonać. Przetłumaczone muszą zostać:

 • karta pojazdu
 • dowód rejestracyjny
 • umowa zakupu, rachunek lub faktura

Należy pamiętać, że urząd przyjmie wyłącznie przekład dokonany przez tłumacza przysięgłego. Bez jego pieczęci dokumenty są nieważne.

Krok 4

Kontrola techniczna – wymóg konieczny

Z tłumaczeniem w kieszeni czas udać się do Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Tam dostaniemy zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym i Dokument Identyfikacyjny Pojazdu. Bez nich auto nie może zostać dopuszczone do ruchu.

Krok 5

Ile kosztuje akcyza?

Czas na koszty. Najpierw akcyza w urzędzie celnym. Jej wysokość zależy od pojemności auta:

 • 3,1% wartości pojazdu z silnikiem do pojemności 2000 ccm
 • 18% wartości pojazdu z silnikiem powyżej pojemności 2000 ccm

Ponadto w tym samym urzędzie należy wypełnić “Deklarację uproszczonego nabycia wewnątrzwspólnotowego”. Co ważne, akcyzę i deklarację należy złożyć nie później niż w 5 dni od daty zakupu.

 

Czytaj również: Od teraz mandat opłacisz u policjanta

 

Sama opłata akcyzy nie wystarczy jednak aby przejść dalej. Należy uzyskać dokument potwierdzający wpłatę (potwierdzenie przelewu z banku to za mało), oczywiście płatny. Do uzyskania dokumentu, wystawianego przez urząd celny, należy przedstawić:

 • wypełniony wniosek
 • potwierdzenie opłaty skarbowej
 • deklarację nabycia wewnątrzwspólnotowego

W pogotowiu trzeba mieć też wszystkie wcześniej zgromadzone dokumenty, od karty pojazdu przez badanie techniczne po dowód zakupu – do wglądu urzędu celnego.

Krok 6

VAT i opłaty skarbowe

W obrębie UE nie trzeba płacić podatku VAT za zakupione auto, ale aby nie płacić, trzeba zapłacić. Nie brzmi to sensownie ale działa i przynosi zyski.

Na konto urzędu gminy należy przelać 160 zł tytułem “opłaty skarbowej za wydanie zaświadczenia o zwolnieniu z VAT”. Następnie, w urzędzie skarbowym, należy wypełnić formularz VAT-24 i dołączyć do niego przetłumaczone kopie dowodów nabycia pojazdu wraz z potwierdzeniem opłaty skarbowej. Maksymalnie po siedmiu dniach zaświadczenie dołączy do, wciąż rosnącej, teczki z dokumentami.

Krok 7

Opłata recyclingowa

Ten świeżo zakupiony i błyszczący stalowy rumak kiedyś trafi na złom. Dlatego, z myślą o przyszłości, pobierana jest z góry opłata za złomowanie – w umownej kwocie 500 zł. Należy jej dokonać na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i opatrzyć numerami nadwozia, podwozia lub ramy pojazdu.

Krok 8

Rejestracja pojazdu

I wreszcie, z teczką pełną dokumentów i ich tłumaczeń, można udać się do urzędu komunikacji aby zarejestrować samochód. Warto zaopatrzyć się w książkę albo chociaż kolorowe czasopismo, które umili nam wiele godzin spędzonych w oczekiwaniu na swoją kolej. I oby wszystkie dokumenty były kompletne.

 

Rejestracja pojazdu sprowadzonego z zagranicy nie jest nadzwyczaj prosta, ale przy odrobinie cierpliwości do przeprowadzenia. Natomiast ci, których przeraża wizja wielu godzin spędzonych w kolejnych urzędach mogą dopłacić kilkaset złotych, aby wszystkimi formalnościami zajęła się wyspecjalizowana firma.

 

Zobacz także:

Auto z Niemiec – stać Cię na lepsze niż myślisz

 


26.02.2018 09:44
Udostępnij:


Tagi: , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000