wynajem auta za granicą, podróż, samochód, wynajem, Ekantor.pl
1 czerwca 2018,  12:58

Wynajem samochodu na wakacje – na co zwracać uwagę?

5/5 (1)

Wynajęcie samochodu na wakacjach już dawno przestało być rozrzutną ekstrawagancją. Coraz więcej osób woli zostawić własne auto w domu i wypożyczyć coś na miejscu. To tańsze i wygodniejsze o ile pamięta się o kilku zasadach.

Wynająć auto można na miejscu, już w trakcie pobytu, lub przez internet, zwykle podczas rezerwowania miejsc hotelowych. Wypożyczenie zdalne ma tą zaletę, że odbywa się zwykle na transparentnych zasadach, które są łatwe do zweryfikowania – otrzymujemy potwierdzenia w serwisie, szczegółowy opis itd. Na miejscu możemy z kolei znaleźć dużo tańsze oferty, ale barierę stanowi język. Łatwiej też wtedy o nadużycia albo niedomówienia. Poza tymi różnicami warto szczególnie zwrócić uwagę na następujące rzeczy:

Koszt paliwa

Zwykle jest tak, że wypożyczasz auto z pełnym bakiem i oddajesz z pełnym. Jeżeli nie zatankujesz przed zwrotem samochodu, do Twojego rachunku zostaną doliczone dodatkowe opłaty. Zwykle są one bardzo niekorzystne dla klienta. Miej więc rozeznanie w lokalnych stacjach benzynowych.

Ubezpieczenie

Ochrona przed kradzieżą i ubezpieczenie na wypadek kolizji zazwyczaj są obowiązkową częścią umowy z wypożyczalnią. Nawet jeśli by takie nie były – nie warto z nich rezygnować. Szkoda psuć sobie urlopu zderzakiem, który ktoś Ci zarysuje na parkingu.

Protokół odbiorczy

Nie jest to obowiązkowa praktyka wśród firm wynajmujących auta, ale dla własnego spokoju warto go posiadać. Ma on postać szkicu pojazdu z zaznaczonymi uszkodzeniami (głównie zewnętrznymi). Dzięki temu nikt Ci nie wmówi, że szkoda pojawiła się w czasie Twoich podróży. Jeżeli firma nie dostarcza protokołu odbiorczego można samemu zrobić zdjęcia usterek, żeby mieć potem potwierdzenie ich wystąpienia przed wynajmem.

Kaucja

Większość wypożyczalni pobiera kaucję na poczet ewentualnych strat wynikłych w trakcie użytkowania przez Ciebie pojazdu. Jest to normalna praktyka, jednak należy pamiętać, że pieniądze nie są zwykle pobierane przez firmę obsługującą auta a blokowane na Twoim koncie. Warto więc być finansowo przygotowanym na “zamrożenie” około 400 euro do czasu zwrotu samochodu.

Limit kilometrów

Większość konkurencyjnych firm w dużych ośrodkach turystycznych zniosła go już zupełnie. W końcu i tak Ty lejesz do baku, więc możesz jeździć gdzie chcesz. Pamiętaj jednak o dodatkowym zezwoleniu jeśli planujesz przekraczać granicę kraju wypożyczonym autem. O takim zamiarze należy poinformować podczas podpisywania umowy.

Bezpłatna rezygnacja

Jeżeli dokonujesz rezerwacji przez internet, zwróć szczególną uwagę na firmy pozwalające zrezygnować z wypożyczenia bez dodatkowych kosztów. W trakcie urlopu plany mogą zmieniać się z dnia na dzień i taka opcja jest bardzo opłacalna.

Całkowity koszt wynajmu samochodu

Musi być on jasno określony w warunkach umowy. Przykładowo, za zgrabnego Fiata 500 podstawionego na lotnisko w Salonikach 5 lipca i dostępnego do 12 lipca 2018 roku zapłacisz 688,22 zł. Albo za Forda Focusa w tym samym terminie tylko że w Neapolu – 808,90 zł. Pamiętaj, że do opłaty końcowej może być doliczonych wiele opłat dodatkowych, na przykład za nieterminowy zwrot auta, odstawienie go na parking inny niż wskazany lub prowadzenie pojazdu przez kierowcę poniżej 25 roku życia.

Pozornie może się wydawać, że formalności i ryzyko związane z wynajęciem samochodu na wakacje są zbyt duże. W praktyce komfort sytuacji, w której na koniec urlopu oddajesz kluczyki i z podręczną walizką wracasz samolotem do domu – są warte każdych pieniędzy.

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *