Losowe wpisy

Włoskie referendum

Włoskie referendum: tykająca bomba Europy

4 grudnia Włosi ruszą zagłosować w sprawie reformy rodzimego systemu parlamentarnego. Mimo, że referendum nie sprawia wrażenia, by mogło wpłynąć na dalsze losy Europy to w rzeczywistości zasięg Read more

spod ze spadochronem, ekstremalnie, sport

Ekstremalny sposób na nudę

Jeżeli znudziło ci się zbieranie znaczków i żadne zwycięstwo w szachach nie przynosi już satysfakcji - może czas spróbować czegoś ostrzejszego? Sporty ekstremalne to świetna okazja do oderwania się od Read more

Zrzuta na drogi. Kierowcy dołożą 20 groszy do każdego litra paliwa


20 groszy na litrze paliwa – taki ma być przymusowy wkład polskich kierowców w budowę dróg. To znacznie podniesie koszt zakupu paliwa, które i tak do najtańszych nie należą.

[Aktualizacja tekstu 18/07/2017]

 

Skoro korzystają to powinni za nie płacić – taka myśl przyświeca poselskiemu projektowi ustawy, który ma szansę wejść w życie jeszcze podczas tegorocznych wakacji. Zakłada on podniesienie opłaty paliwowej. Pieniądze mają zasilić budżet budowy dróg samorządowych oraz fundusz drogowy.

 

Cena paliwa w Polsce jeszcze wyższa

Polscy kierowcy mają jednak powody do radości, ponieważ wcześniejsze projekty zakładały możliwość podniesienia stawki aż o 35 groszy. Obniżenie kwoty o 15 groszy jest więc swego rodzaju konsensusem i ukłonem w stronę kierowców – nie wiadomo tylko czy śmiać się czy płakać?

Sytuacja staje się o wiele mniej zabawna w momencie kiedy uświadamiamy sobie, że przeważającą część ceny paliw stanowią tzw. koszty ukryte. Rzeczywista cena rafinerii  – w przypadku Pb95- to zaledwie 40% opłaty ponoszonej przez kierowców. Pozostałe 60 procent to kolejno: akcyza, VAT opłata paliwowa oraz marża.

 

Co się składa na ceny paliwa

Polacy na tle Europy

Porównując ceny paliwa w innych krajach, nie wypadamy źle. Za litr Pb 95 płacimy średnio 1,03 EUR, w Niemczech  benzyna kosztuje 1,34 EUR, natomiast we Włoszech aż 1,49 EUR*.Choć w Polsce paliwo jest tanie, to niestety szybko trzeba dodać, że nie dla Polaków.

Dane zaprezentowane przez Eurostat na początku 2017 roku pokazują bowiem duże dysproporcje pomiędzy zarobkami w Polsce, a pozostałych krajach UE. Niemiecki pracownik zarabia minimum trzy razy więcej niż polski sąsiad, w dodatku nasz kraj znalazł się wśród 10 państw UE, których płaca minimalna nie przekracza progu 500 euro.

Pieniądze zebrane od kierowców miałyby zasilić Funduszu Dróg Samorządowych oraz Krajowy Fundusz Drogowy. Szacowany wpływ z tego tytułu miałby wynieść około 5 mld złotych rocznie. Ustawa ma szansę wejść w życie już w czasie wakacji i dotyczyłaby zarówno benzyny, jaki i oleju napędowego oraz LPG .

 

[Aktualizacja] – 18/07/2017

W poniedziałek 17.07 prezes PiS poinformował o rezygnacji z wprowadzenia dodatkowej opłaty drogowej. “Zapadła decyzja o wycofaniu ustawy benzynowej. Będziemy szukać innych metod na zgromadzenie środków potrzebnych na budowę. Na pewno nie będziemy sięgać do kieszeni obywateli” – zapewnił Jarosław Kaczyński.

*Ceny paliw pochodzą ze strony reflex.com.pl . Stan na dzień 26-06.2017

Zobacz też:

Auto z Niemiec – stać Cię na lepsze niż myślisz

Ile kosztuje euro i kiedy najlepiej jest je kupować?

Biznesowe gry planszowe, które uczą jak wygrywać w prawdziwym życiu


Artykuł znajdujący się powyżej został stworzony dla celów informacyjnych i stanowi jedynie ocenę i wyrażenie osobistych poglądów autora, które nie są rekomendowane jako wskazówki do dokonywania transakcji zarówno na rynku walutowym jak i akcji. Nie powinny one być używane jako rady w podejmowaniu lub wstrzymywaniu się od jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności powyższe analizy nie mogą być traktowane jako informacje stanowiące rekomendację dotyczącą instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców w myśl rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku (Dz. U. 2005r. nr 206, poz. 1715) i art. 42 ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi (t. jedn. Dz. U. 2014 poz. 94 z późn. zm.) Odpowiedzialność za podjęcie lub zaniechanie decyzji na podstawie artykułu ponosi jedynie użytkownik. Ekantor.pl jako właściciel praw autorskich powyższej publikacji zabrania kopiowania oraz rozpowszechniania tego opracowania bez wcześniejszej jego zgody.

30.06.2017 12:10
Udostępnij:


 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000