iban, co to jest iban, iban bank
28 sierpnia 2018,  09:29

Co to jest IBAN?

Chcąc przeprowadzać zagraniczne transakcje, potrzebny jest międzynarodowy numer rachunku bankowego. Na szczęście by go otrzymać nie trzeba zakładać kolejnego konta w banku. Wystarczy wiedza o tym, czym jest IBAN i jak poprawnie zlecać przelewy przy jego użyciu.

Czym jest IBAN?

International Bank Account Number, w skrócie IBAN to nic innego jak właśnie międzynarodowy numer rachunku bankowego. Został on utworzony przez Europejski Komitet Standardów Bankowych, a jego celem było usprawnienie płatności w całej Unii Europejskiej.

Dzięki ustandaryzowanej numeracji rachunków bankowych, numer IBAN tworzy się jedynie poprzez dodanie dwóch liter (będących symbolem danego kraju) do używanego do tej pory rachunku. W przypadku Polski jest to skrót PL.

Mimo że IBAN powstał już w 1996 roku, to w Polsce obowiązek jego stosowania został wprowadzony dopiero 31 grudnia 2003 roku.

Co się składa na numer IBAN?

Numer IBAN powstaje w oparciu o standardowy rachunek bankowy (NRB), który składa się z 26 znaków. Warto pamiętać, że w zależności od kraju długość kodu może się różnić, ale każdy kraj musi posiadać jedną, określoną długość kodu. Zwykle nie przekracza on 30 znaków. Wyjątkiem jest Malta – 31 znaków. W Polsce międzynarodowy numer rachunku bankowego ma 28 znaków i prezentuje się następująco:

PL CC AAAA AAAA BBBB BBBB BBBB BBBB

przy czym:

  • dwa pierwsze znaki – symbol państwa
  • CC – suma kontrolna rachunku, która powstaje na podstawie pozostałych liczb znajdujących się w rachunku
  • AAAA AAAA – numer rozliczeniowy banku lub placówki, na jego podstawie można odróżnić bank odbiorcy przelewu
  • BBBB BBBB BBBB BBBB – numer rachunku właściciela konta.

Jakie symbole w numerze IBAN mają poszczególne państwa?

Zatem aby przesłać pieniądze na zagraniczny rachunek wystarczy znać tak naprawdę numer rachunku odbiorcy i kod państwa.

Kod Kraj Kod Kraj
AD Andora IT Włochy
AE Zjednoczone Emiraty Arabskie JO Jordania
AL Albania KW Kuwejt
AT Austria KZ Kazahstan
AZ Azerbejdżan LB Liban
BA Bośnia i Hercegowina LI Lichtenstein
BE Belgia LT Litwa
BG Bułgaria LU Luksemburg
BH Bahrajn LV Łotwa
BR Brazylia MC Monako
CH Szwajcaria MD Mołdawia
CR Kostaryka ME Czrnogóra
CY Cypr MK Macedonia
CZ Czechy MR Mauretania
DE Niemcy MT Malta
DK Dania MU Mauritius
DO Dominikana NL Holadnia
EE Estonia NO Norwegia
ES Hiszpania PK Pakistan
FI Finladnia PL Polska
FR Francja PS Palestyna
FO Wyspy Owcze PT Portugalia
GB Wielka Brytania QA Katar
GE Gruzja RO Rumunia
GI Gibraltar RS Serbia
GL Grenladia SA Arabia Saudyjska
GR Grecja SE Szwecja
GT Gwatemalia SI Słowenia
HR Chorwacja SK Słowacja
HU Węgry SM San Marino
IE Irlandia TN Tunezja
IL Izrael TR Turcja
IS Islandia VG Brytyjskie Wyspy Dziewicze

Standard IBAN obowiązuje w większości krajów europejskich, a także w niektórych krajach Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej.

Numer IBAN – na co warto uważać?

Zanim zagraniczna transakcja zostanie zaakceptowana warto upewnić się, czy został wprowadzony poprawny numer rachunku oraz jego format – odpowiedni dla danego kraju symbol i ilość znaków w kodzie rachunku. Pomyłka może spowodować znaczne opóźnienie przelewu oraz to, że pieniądze odbiją się od zagranicznego banku i wrócą na rachunek.

Należy także pamiętać, że w przypadku transakcji internetowych kod powinien zostać wpisany z pominięciem spacji – w przeciwieństwie do formularzy tradycyjnych, gdzie należy zastosować podział po cztery znaki.

Czy można zweryfikować numer rachunku IBAN?

Można, a nawet trzeba jeśli chcemy mieć pewność, że pieniądze trafią na konto odbiorcy na czas. Można to zrobić samodzielnie stosując odpowiedni algorytm. Prostszym rozwiązaniem jest jednak sprawdzenie numeru w specjalnych kalkulatorach IBAN zamieszczonych w Internecie.

Mimo że sam skrót IBAN może wydawać się dość tajemniczy, to jak widać nie kryje się pod nim nic innego niż dotychczas używany przez nas rachunek wzbogacony o symbol państwa. Przeprowadzając transakcje zagraniczne nie zapominajmy jednak, że oprócz międzynarodowego rachunku bankowego potrzebować możemy także kodu SWIFT (BIC), umożliwiającego identyfikację banku, do którego kierowany jest przelew. Kod ten znaleźć można na stronach internetowych poszczególnych instytucji lub pod następującym adresem.

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *