zmiany, mandat, płatność kartą
19 stycznia 2018,  12:02

Od teraz mandat opłacisz u policjanta

5/5 (3)

Jak informuje Krajowa Izba Rozliczeniowa trwa wyposażanie radiowozów Policji w terminale. Od lutego część kierowców może opłacić mandat kartą lub BLIKIEM. Czy równie chętnie będziemy korzystać z transakcji bezgotówkowych w trakcie kontroli policyjnej, co w sklepie?

We wrześniu ubiegłego roku weszła w życie nowelizacja ustawy dotycząca Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Zgodnie z jej założeniem, o ile funkcjonariusz Policji będzie wyposażony w terminal, będzie możliwość opłacenia mandatu natychmiast za pomocą karty lub systemu płatności mobilnej. Takie rozwiązanie jest częścią Programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej, realizowanego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz KIR. Kto na nim skorzysta?

Polacy nie chcą płacić mandatów dobrowolnie

Co robi Polak po otrzymaniu mandatu? Jak pokazują dane Najwyższej Izby Kontroli – najczęściej go lekceważy. 47% – tylko tylu ukaranych, zdecydowało się uiścić opłatę dobrowolnie. Raport pochodzi, co prawda sprzed pięciu lat. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że MSWiA liczy na to, iż wprowadzone zmiany zwiększą ściągalność mandatów, to zapewne problem nie zdążył się przedawnić.


Ułatwienie dla cudzoziemców

Nie zawsze przyczyna niezapłacenia mandatu tkwi w ignorancji czy poczuciu bezkarności. Niewykluczone, że spora część ukaranych najzwyczajniej w świecie zapomina o mandacie. Do tej pory bowiem na osoby na stałe mieszkające w Polsce nakładane były dwa typy mandatów: kredytowany lub zaoczny. Aby je opłacić należało dokonać wpłaty na wskazany rachunek bankowy lub wybrać się na pocztę. Wielu kierowców wręcz dopytywało dlaczego nie można zapłacić mandatu bezpośrednio u funkcjonariusza. Od lutego będzie już taka możliwość o ile przeprowadzający kontrolę będzie wyposażony w terminal, ponieważ natychmiastowej opłaty będzie można dokonać tylko za pomocą transakcji bezgotówkowej.

Takie rozwiązanie jest sporym ułatwieniem dla cudzoziemców. Do tej pory jedynym rodzajem mandatów był dla nich ten gotówkowy, opłacany u funkcjonariusza. Sprawiało to wiele problemów, ponieważ nie każdy był przygotowany na taką okoliczność. Jeżeli dana osoba nie posiadała przy sobie wystarczającej ilości gotówki wówczas wraz z funkcjonariuszami musiała wybrać się do najbliższego bankomatu.

Na początek policjanci otrzymali 2 tysiące terminali, jednak nie wykluczone, że do końca roku rozwiązanie będzie już wdrożone na terenie całego kraju.

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *