Chat with us, powered by LiveChat
Funt - waluta o długiej i ciekawej historii
15 grudnia 2015,  00:00

Funt – waluta o długiej i ciekawej historii

Od kilku lat funty rodzą emocje i pobudzają fantazję wielu obywateli naszego kraju. Z chwilą otworzenia się rynków pracy na wyspach, do Wielkiej Brytanii wyjechało tysiące Polaków, liczących na znaczącą poprawę komfortu życia i godziwe wynagrodzenie. Nie ma co się dziwić, funt szterling od lat cechuje się wysokim, stałym kursem i nie straszne mu spadki giełdowe i inne niekorzystne notowania.

Historia funta szterlinga

Mało kto wie, ale historia waluty brytyjskiej sięga czasów angielskiego króla Henryka II, który w 1158 roku wprowadził do obiegu funt. Wówczas jednostka ta była ściśle związana z wagą i miała równowartość 0,37 kilograma srebra wysokiej czystości. Do codziennych rozrachunków używano w tym czasie pensów, których to aż 240 składało się na 1 funta. Z czasem do nazwy waluty dołączyło słowo szterling, którego znaczenie do dziś nie jest jasne. Istnieją przypuszczenia, że pochodzi od Easterling, nazwy, jakiej używano do określania w średniowiecznej Anglii kupców niemieckich.

Podział funta

historia i kurs funta

Funt szterling przez wieki ulegał zmianom. Początkowo dzielił się na 20 szylingów, a każdemu z nich odpowiadało 12 pensów. Łatwo policzyć, że na każdy funt przypadało ich 240. Zmieniło się to całkiem niedawno. W 1971 roku został zatwierdzony dziesiątkowy przelicznik funta i tym sposobem posługują się obywatele Wielkiej Brytanii do dziś. Brytyjczycy mają do swojej dyspozycji monety w postaci 1,2,5,10,20 i 50 pensów, a także 1 i 2 funtowe. W obiegu znajdują się także banknoty o wartości 5,10,20 i 50 funtów. Są również 1 i 100 funtowe, ale używane są jedynie w Szkocji i Irlandii Północnej.

Banknoty i monety, cechy charakterystyczne

Nie ma w tym nic dziwnego, że wszystkie banknoty funtów brytyjskich zdobi wizerunek królowej Anglii z jednej strony, a z drugiej strony, ważnych osobistości, które miały istotny wpływ na historię i rozwój Wielkiej Brytania. 5 funtów to najniższy nominał, przedstawiający wizerunek Elizabeth Fry, angielskiej działaczki społecznej. Na 10 funtowym banknocie widnieje portret Karola Darwina, którego nikomu chyba nie trzeba przedstawiać. 20-stka przedstawia profil Adama Smitha, szkockiego filozofa, a banknot 50 funtowy portrety Matthew Boultona i Jamesa Watta, dwóch wybitnych inżynierów. Środki płatnicze w postaci monet to głównie pensy. Cechują się tym, że na awersie wybity jest wizerunek aktualnie panującego królowej Elżbiety II. Jedno i dwupensówki wykonane są z miedzi, pozostałe nominały z miedzi i niklu. W obiegu wciąż krążą także funty. Najbardziej charakterystyczna jest moneta 2 funtowa z tekstem Izaaka Newtona – „stojąc na barkach olbrzymów”.

Dołącz do dyskusji