Losowe wpisy

Autostopem w świat, Meksyk - Kuba

W świat z Ekantor.pl #2: Autostopem na Kubie i w Meksyku

Mateusz Koszela podróżnik i autor bloga Autostopem w świat sportu, po miesiącu spędzonym w Ameryce Łacińskiej przysyła nam pierwszą relację ze swojej wizyty na Kubie i w Meksyku. Podpowiada, czego Read more

2016 – rok, który zaskoczył wszystkich [Podsumowanie walutowe]

Mijający rok 2016 nie okazał się dobrym czasem dla polskiej waluty. Ogólnoświatowe wydarzenia podbiły awersję do ryzykownych aktywów, a napływające w tym czasie informacje z kraju nie pozwalały polskiej walucie Read more

Funt – waluta o długiej i ciekawej historii


Od kilku lat funty rodzą emocje i pobudzają fantazję wielu obywateli naszego kraju. Z chwilą otworzenia się rynków pracy na wyspach, do Wielkiej Brytanii wyjechało tysiące Polaków, liczących na znaczącą poprawę komfortu życia i godziwe wynagrodzenie. Nie ma co się dziwić, funt szterling od lat cechuje się wysokim, stałym kursem i nie straszne mu spadki giełdowe i inne niekorzystne notowania.

Historia funta szterlinga

Mało kto wie, ale historia waluty brytyjskiej sięga czasów angielskiego króla Henryka II, który w 1158 roku wprowadził do obiegu funt. Wówczas jednostka ta była ściśle związana z wagą i miała równowartość 0,37 kilograma srebra wysokiej czystości. Do codziennych rozrachunków używano w tym czasie pensów, których to aż 240 składało się na 1 funta. Z czasem do nazwy waluty dołączyło słowo szterling, którego znaczenie do dziś nie jest jasne. Istnieją przypuszczenia, że pochodzi od Easterling, nazwy, jakiej używano do określania w średniowiecznej Anglii kupców niemieckich.

Podział funta

historia i kurs funta

Funt szterling przez wieki ulegał zmianom. Początkowo dzielił się na 20 szylingów, a każdemu z nich odpowiadało 12 pensów. Łatwo policzyć, że na każdy funt przypadało ich 240. Zmieniło się to całkiem niedawno. W 1971 roku został zatwierdzony dziesiątkowy przelicznik funta i tym sposobem posługują się obywatele Wielkiej Brytanii do dziś. Brytyjczycy mają do swojej dyspozycji monety w postaci 1,2,5,10,20 i 50 pensów, a także 1 i 2 funtowe. W obiegu znajdują się także banknoty o wartości 5,10,20 i 50 funtów. Są również 1 i 100 funtowe, ale używane są jedynie w Szkocji i Irlandii Północnej.

Banknoty i monety, cechy charakterystyczne

Nie ma w tym nic dziwnego, że wszystkie banknoty funtów brytyjskich zdobi wizerunek królowej Anglii z jednej strony, a z drugiej strony, ważnych osobistości, które miały istotny wpływ na historię i rozwój Wielkiej Brytania. 5 funtów to najniższy nominał, przedstawiający wizerunek Elizabeth Fry, angielskiej działaczki społecznej. Na 10 funtowym banknocie widnieje portret Karola Darwina, którego nikomu chyba nie trzeba przedstawiać. 20-stka przedstawia profil Adama Smitha, szkockiego filozofa, a banknot 50 funtowy portrety Matthew Boultona i Jamesa Watta, dwóch wybitnych inżynierów. Środki płatnicze w postaci monet to głównie pensy. Cechują się tym, że na awersie wybity jest wizerunek aktualnie panującego królowej Elżbiety II. Jedno i dwupensówki wykonane są z miedzi, pozostałe nominały z miedzi i niklu. W obiegu wciąż krążą także funty. Najbardziej charakterystyczna jest moneta 2 funtowa z tekstem Izaaka Newtona – „stojąc na barkach olbrzymów”.


15.12.2015 02:18
Udostępnij:


Tagi: , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000