17 października 2018,  18:52

Pips – co to właściwie jest?

Jeżeli widzisz zmianę w parze EURPLN z 4,2925 na 4,2926 to właśnie obserwujesz wartość pips czyli najmniejszą różnicę notowań danego instrumentu.

Pips to skrót z angielskiego ‘Percentage in points’ czyli procent w punktach. Określa minimalną możliwą zmianę cen, o jaką mogą poruszyć się notowania. Z reguły pipsy notuje się z dokładnością do czwartego miejsca po przecinku (np. dla par EUR/USD, USD/CAD, USD/CHF). Dla słabszych walut lub wolumenów możliwe jest notowanie do drugiego miejsca po przecinku (np. dla japońskiego jena JPY).

cta_ekantor.pl_kantor_internetowy_wymiana_walut_online_500_eur_blog_finansowy

Dlaczego pips jest ważny?

Zrozumienie znaczenia pipsów jest kluczowe dla każdego gracza na rynkach walutowych. Pozwala ono określić ile można zarobić lub stracić jeżeli rynek poruszy się o określoną wartość po otwarciu transakcji. Oczywiście, wartość pipsa zależy od wybranego rynku i wolumenu. Na szczęście większość narzędzi do spekulacji walutami wylicza pipsy automatycznie.

Jak obliczyć zyski?

Opcja utrzymywania się z samego zbierania pipsów wydaje się korzystna dla każdego, kto poznał pierwsze zawiłości rynków walutowych. Czy jest możliwa? Jeżeli założymy hipotetyczną sytuację handu jednosesyjnego na instrumencie CFD – EURUSD i ustalimy średnią zmienność tej pary na poziomie 100 pip to przy skorzystaniu z około 20% dziennego ruchu uda się zyskać 20 pipsów. Jeżeli dzienna wartość zleceń jest wysokości 1 lota (100 000 jednostek waluty bazowej) wartość zysków będzie na poziomie 200 USD. Oczywiście, powyższe wyliczenia mają charakter wyłącznie orientacyjny a praktyczny trading obarczony jest ryzykiem, które należy wkalkulować w każdą projektowaną transakcję.

Samo zrozumienie pojęcia pipsów nie jest skomplikowane. Dużo bardziej wymagające jest poprawne użycie ich w praktyce. Jeżeli to się uda można liczyć na znaczne korzyści w handlu walutami.

Warto przeczytać

Jeden komentarz “Pips – co to właściwie jest?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *