KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Czy Brexit zdominuje rynek finansowy w czerwcu?

Czy Wielka Brytania pozostanie w Unii Europejskiej? Czy Rezerwa Federalna dokona kolejnej podwyżki stóp procentowych? Czy zostanie osiągnięte porozumienie w kwestii produkcji ropy naftowej na świecie? Odpowiedź na te trzy Read more
Przelewy zagraniczne SEPA i SWIFT_ który lepszy

Przelewy zagraniczne SEPA i SWIFT – który lepszy?

Robisz przelew zagraniczny i nagle stajesz przed dylematem: SEPA czy SWIFT? Co kryje się pod tymi, brzmiącymi jak zaklęcia, nazwami? I czym się od siebie różnią? Oba terminy to skróty Read more

Korona – waluta Szwecji


Szwecja SEK korona szwedzka

Korona szwedzka jest jednostką monetarną spotykaną w Szwecji. Jedna korona dzieli się na 100 ore. Waluta wydawana jest przez Szwedzki Bank Narodowy oraz oznaczana międzynarodowym symbolem SEK.

Historia szwedzkiej waluty

Po raz pierwszy na szwedzkim rynku korona wprowadzona została do obrotu w 1873 roku, towarzysząc powstaniu Skandynawskiej Unii Monetarnej. Zastąpiła tym sam samym talara. W skład Unii wchodziły również Norwegia, Dania oraz Islandia. Po I wojnie światowej doszło do jej rozpadu, jednak skandynawskie państwa zdecydowały się na zachowanie wspólnej waluty. W 2010 roku z rynku wycofana została moneta 50 ore. Zgodnie z początkowymi zapowiedziami, seria miała się składać z bankotów 50, 100, 200, 500, 1000 koron oraz monet 1, 2, 5, 10 i 20 koron. Nie uzyskano zgody rządu na zastąpienie 20-koronowego banknotu monetą o tym samym nominale, w związku z z czym wciąż pozostaje on w obiegu.

Aktualne szwedzkie banknoty

Znajdujące się obecnie w obiegu wzory banknotów są dziełem Gorana Osterlunda. Ich projekt wyłoniony został pośród 46 innych prac zakwalifikowanych w konkursie zorganizowanym przez Riksbank w 2011 roku. Każdy z banknotów posiada inny kolor. Na awersach znajdują się wizerunki wielu uznanych szwedzkich osobistości ze świata polityki i kultury, m.in. reżysera Ingmara Bergmana, dyplomaty Daga Hammarskjolda czy aktorki Grety Garbo. Rewersy banknotów przedstawiają natomiast charakterystyczne dla krajów skandynawskich miasta, krainy i prowincje, do których zaliczyć można m.in. Sztokholm, Skanię, Laponię, Smalandię czy Gotland. Starsze banknoty zaczęły znikać z rynku w 2013 roku. Nowa seria wprowadzona została 1 października 2015 i jest obowiązującym środkiem płatniczym w Szwecji. Starsze banknoty pozbawione były folii hologramowej.

Korona szwedzka jako bilon

Monety o najwyższych nominałach używane w latach 1875 do ok. 1987 zawierały 40 procent srebra. Drobniejszy bilon wycofano ze Szwecji w 1988 roku. Pozostałe monety wciąż są legalnym środkiem płatniczym, jednak obecnie bardzo rzadko spotkać można korony wykonane ze srebra. Według strony Banku Państwowego Riksbanken, znaczna część tych monet została przetopiona na srebrny złom. Aktualna seria wprowadzona została do obiegu 1 października 2016 roku. Projekt „Sol, vind och vatten” jest dziełem Ernsta Nordina i przedstawia symbole słońca, wiatru oraz wody. Zmianom uległy rozmiary i stopy monet, za wyjątkiem 10 koron. Niższe nominały wykonane są ze stali pokrytej miedzią, podczas gdy wyższe wykańczane są nordyckim złotem.


Zobacz inne waluty:


05.08.2017 16:45
Udostępnij:


Tagi: , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000