KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Komentarz walutowy

Zdobądź najlepszy kurs. Jak należy czytać komentarz walutowy?

21 dni - tyle czasu potrzeba, by wyrobić w sobie nawyk, zmieniający życie na lepsze. Są jednak badania, które obalają tę tezę. My mamy własną.Co jeśli powiemy Ci, że wystarczy Read more
oszczędzanie na święta

Skuteczne sposoby na zmniejszenie świątecznych wydatków

Statystyczny Polak wyruszy na świąteczne zakupy w pierwszej połowie grudnia. Swoim bliskim kupi perfumy, kosmetyki, słodycze i książki. Na ten cel przeznaczy 489 złotych. Resztę wydatków pochłonie jedzenie Read more

Dirham – waluta Maroka


Maroko MAD dirham

Dirham marokański jest jednostką monetarną Maroka oraz Sahary Zachodniej. Jeden dirham równy jest 100 centymom. Waluta oznaczana jest kodem MAD.

Historia marokańskiej waluty

Dirham jest starożytną walutą krajów Magherebu. Jego nazwa pochodzi od drachmy, będącej srebrną walutą użytkowaną w starożytnej Grecji, Kartaginie oraz na terenie Azji Zachodniej. Pieniądze pojawiły się w Maroku już w pierwszym wieku p.n.e. Wybite wówczas monety nazywane były denierami i aureusami, które w VIII zastąpione zostały przez króla Idrisa srebrnymi dirhamami. Wraz z panowaniem kolejnych dynastii powstały również złote dirhamy, a ich wartość stale się zmieniała. Dirhamy używane były do 1912 roku, kiedy to francuski protektorat wprowadził franka marokańskiego. Dopiero z momentem odzyskania niepodległości, do Maroko powróciły dirhamy i oficjalnie obowiązują od 1960 roku. Produkcją marokańskiej waluty zajmuje się mennica Banku Marokańskiego, począwszy od roku 1987.

Nominały dirhamów marokańskich

W obiegu znajdują się monety o nominałach 1, 2, 5 oraz 10 dirhamów, a także 1, 5, 10, 20 i 50 centymów. Obecnie obowiązuje trzecia, wypuszczona w 2013 roku seria banknotów, które posiadają nominały o wartości 20, 50, 100 i 200 dirhamów. Ich awers zdobi wizerunek Mohammeda Piątego, sułtana oraz króla Maroka z dynastii Alawitów. Banknoty różnią się rewersem oraz kolorystyką. Na fioletowym banknocie 20 dirhamów znajduje się most Hassana Drugiego nad rzeką Bou Rgreg. Zielona 50-tka przedstawia wodospad Szallalat Uzud oraz drzewo, owoc i ptaka. Wzór na pomarańczowym banknocie o wartości 100 dirhamów nawiązuje do wypraw ludów berberyjskich, a konkretnie Tuaregów. Banknot o nominale 200 dirhamów posiada niebieską kolorystykę, a także grafikę przedstawiającą port, latarnię morską oraz drzewa zlokalizowane na Cape Spartel w Tangerze.


Zobacz inne waluty:


04.06.2017 16:28
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000