Chat with us, powered by LiveChat
Dla kogo konto walutowe
24 stycznia 2016,  00:00

Dla kogo konto walutowe?

Konto walutowe może być przydatne w wielu sytuacjach. Jest niezbędne, jeśli pracujemy za granicą lub po prostu otrzymujemy wynagrodzenie w obcej walucie. Częste podróże to kolejny dobry powód, by założyć konto walutowe. Walutowe konto oszczędnościowo-rozliczeniowe na poziomie funkcjonalności jest zbliżone do rachunku prowadzonego w złotówkach i każdy ma prawo do bezpłatnego prowadzenia takiego rachunku.

Korzyści konta walutowego

Bezproblemowe przekazy gotówkowe z zagranicy do Polski czy wypłaty wynagrodzeń to jedne z wielu plusów posiadania konta walutowego. Fani zakupów przez internet doceniają w tego typu kontach łatwość dokonywania zakupów w sklepach zagranicznych. Nierzadko są w nich produkty niedostępne w Polsce, a płatność bez konta walutowego jest mocno utrudniona oraz obowiązuje nas przewalutowanie – nie zawsze korzystne.

Popularne waluty

popularne waluty, monety

Klienci banków najczęściej wybierają konta w dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich, euro albo frankach. Konto może być prowadzone tylko w jednej walucie rozliczeniowej, której nie można zmieniać. Konta zazwyczaj można założyć bezpłatnie. Warto zwrócić jednak uwagę na koszty prowadzenia rachunki i ewentualne oprocentowanie oraz koszty przelewów. Niektóre banki wymagają w momencie otwarcia rachunku posiadania minimalnej kwoty.

Czy każdy może otworzyć konto walutowe?

Zasadniczo tak. Do otwarcia konta potrzebne jest wypełnienie odpowiednich dokumentów w placówce banku albo wniosku przez internet w systemie bankowości internetowej. Konto walutowe jest potrzebne również tym osobom, które spłacają kredyty w obcej walucie, na przykład we frankach. Coraz częściej konta walutowe otwierają również Polacy, którzy pobierają świadczenia socjalne z Wielkiej Brytanii. Warto zwrócić wówczas uwagę, czy bank pobiera prowizję za przelewy przychodzące i wybrać taki, który tę usługę proponuje bezpłatnie. Co ważne, nie każdy bank do konta walutowego oferuje kartę płatniczą, którą można płacić w zagranicznych sklepach. Koszt wydania karty i czas oczekiwania to kolejne aspekty, na które należy zwrócić uwagę.
Przede wszystkim, przed założeniem konta musimy zastanowić się, czy jest ono naprawdę niezbędne.

Dołącz do dyskusji