Dla kogo konto walutowe
24 stycznia 2016,  00:00

Dla kogo konto walutowe?

Konto walutowe może być przydatne w wielu sytuacjach. Jest niezbędne, jeśli pracujemy za granicą lub po prostu otrzymujemy wynagrodzenie w obcej walucie. Częste podróże to kolejny dobry powód, by założyć konto walutowe. Walutowe konto oszczędnościowo-rozliczeniowe na poziomie funkcjonalności jest zbliżone do rachunku prowadzonego w złotówkach i każdy ma prawo do bezpłatnego prowadzenia takiego rachunku.

Korzyści konta walutowego

Bezproblemowe przekazy gotówkowe z zagranicy do Polski czy wypłaty wynagrodzeń to jedne z wielu plusów posiadania konta walutowego. Fani zakupów przez internet doceniają w tego typu kontach łatwość dokonywania zakupów w sklepach zagranicznych. Nierzadko są w nich produkty niedostępne w Polsce, a płatność bez konta walutowego jest mocno utrudniona oraz obowiązuje nas przewalutowanie – nie zawsze korzystne.

Popularne waluty

popularne waluty, monety

Klienci banków najczęściej wybierają konta w dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich, euro albo frankach. Konto może być prowadzone tylko w jednej walucie rozliczeniowej, której nie można zmieniać. Konta zazwyczaj można założyć bezpłatnie. Warto zwrócić jednak uwagę na koszty prowadzenia rachunki i ewentualne oprocentowanie oraz koszty przelewów. Niektóre banki wymagają w momencie otwarcia rachunku posiadania minimalnej kwoty.

Czy każdy może otworzyć konto walutowe?

Zasadniczo tak. Do otwarcia konta potrzebne jest wypełnienie odpowiednich dokumentów w placówce banku albo wniosku przez internet w systemie bankowości internetowej. Konto walutowe jest potrzebne również tym osobom, które spłacają kredyty w obcej walucie, na przykład we frankach. Coraz częściej konta walutowe otwierają również Polacy, którzy pobierają świadczenia socjalne z Wielkiej Brytanii. Warto zwrócić wówczas uwagę, czy bank pobiera prowizję za przelewy przychodzące i wybrać taki, który tę usługę proponuje bezpłatnie. Co ważne, nie każdy bank do konta walutowego oferuje kartę płatniczą, którą można płacić w zagranicznych sklepach. Koszt wydania karty i czas oczekiwania to kolejne aspekty, na które należy zwrócić uwagę.
Przede wszystkim, przed założeniem konta musimy zastanowić się, czy jest ono naprawdę niezbędne.

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *