Dolar – waluta Tajwanu

Tajwan TWD nowy dolar

Dolar tajwański jest oficjalną jednostką monetarną obowiązującą na obszarze Tajwanu. Jednego dolara podzielić można na 100 centów. Waluta oznaczana jest międzynarodowym kodem TWD.

Historia dolara tajwańskiego

Nowy dolar tajwański został wyemitowany przez Bank Tajwanu w dniu 15 czerwca 1949 roku, zastępując tym samym starego dolara tajwańskiego. Głównym celem wprowadzenia nowej waluty było zakończenie hiperinflacji, która doprowadziła do wojny domowej w Chinach kontynentalnych. Z pomocą USA w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku, Tajwan przekształcił się z w głównego inwestora zagranicznego. Szacuje się, że obecnie prywatne tajwańskie inwestycje w Chinach kontynentalnych przekraczają 150 mld USD. Emisją dolara tajwańskiego zajmuje się Centralny Bank Republiki Chińskiej. Na rynku obowiązują obecnie monety 1, 5, 10, 20, 50 dolarów oraz półdolarówki, a także banknoty o nominałach 100, 200, 500, 1000, 2000 dolarów.

Banknoty w Tajwanie

Obecna seria banknotów dla nowego tajwańskiego dolara została wypuszczona na rynek w lipcu 2000 roku. Na awersach banknotów znajdują się grafiki związane w jakiś sposób z rozwojem Tajwanu na przestrzeni dziesięcioleci. Można na nich zobaczyć m.in. wizerunki byłego prezydenta Republiki Chińskiej Sun Yat-sena czy chińskiego polityka Chiang Kai-szeka, a także motywy przedstawiające młodzieżowy baseball czy efekty reformy rolnej i edukacji publicznej. Na rewersach dolarów natomiast znajdują się obiekty geograficzne i architektoniczne związane z Tajwanem, np. góra Nanhu czy Urząd Prezydenta.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 25.08.2017,  00:00