KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

5 sposobów na efektywniejszą pracę

5 sposobów na efektywniejszą pracę i większe zarobki

Szukając sposobów na poprawę sytuacji finansowej, często sięgamy po skomplikowane rozwiązania, pomijając podstawy. Korelacja pomiędzy zarządzaniem czasem, a finansami została dostrzeżona m.in. w polskich przysłowiach. W końcu jak mówi jedno ... Czytaj całość
niestabilne waluty: jeny i złotówki

Kapryśne waluty

Zaciągając kredyt w obcej walucie mamy nadzieję na korzystniejsze, czyli bardziej opłacalne spłacanie rat, niż w przypadku spłacania go w walucie rodzimej. Jednak istnieje szereg walut kapryśnych, których kurs często ... Czytaj całość

Escudo – waluta Republiki Zielonego Przylądka


Republika Zielonego Przylądka CVE escudo

Escudo zielono-przylądkowe to nazwa jednostki monetarnej obowiązującej na terenie Republiki Zielonego Przylądka. Jeden escudo dzieli się na 100 centavos. Waluta oznaczana jest kodem CVE.

Historia waluty w Republice Zielonego Przylądka

Escudo stał się walutą Republiki Zielonego Przylądka w 1914 roku, zastępując w ten sposób reala. Do 1930 roku Republika Zielonego Przylądka używała portugalskich monet. Banknoty zostały natomiast wydawane przez centralny bank Banco Nacional Ultramarino, specjalnie na rzecz Republiki Zielonego Przylądka, począwszy od roku 1865. Aż do osiągnięcia niepodległości w 1975 roku, escudo zielono-przylądkowe było równe escudo portugalskiemu. Następnie traciło na wartości, aż do 1998 roku, kiedy to ustalono z Portugalią porozumienie odnośnie wskaźnika stabilności. W języku portugalskim, nazwa waluty escudo oznacza „tarczę”.

Monety i banknoty

W aktualnym obiegu znajdują się monety o nominałach 1, 5, 10, 20, 50 i 100 escudos. Zostały one wprowadzone w 1994 roku, wybijane są ze stalowego mosiądzu i niklowanej stali, a także posiadają różne warianty tematyczne. Projekty przedstawiają m.in. miejscowe zwierzęta, historyczne statki oraz różne gatunki paproci. Obowiązujące obecnie w Republice Zielonego Przylądka banknoty posiadają nominały o wartości 100, 200, 500, 1000, 2000, 2500 i 5000 escudos. Na awersach nadrukowane zostały wizerunki znanych osobistości, takich jak m.in. poeta Jorge Barbosa, pierwszy prezydent  Aristides Maria Pereira czy pisarz Henrique Teixeira de Sousa. Na rewersach znajdują się związane z ich profesjami atrybuty.


Zobacz inne waluty:


19.05.2017 08:10
Udostępnij:


Tagi: , , , , , 
 
 1. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 2. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 3. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 4. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000