Losowe wpisy

payrolls, NFP, dane, sytuacja na rynku pracy, USA, Ekantor.pl

Payrolls – dane, na które czeka świat

Amerykański wskaźnik zatrudnienia w jest publikowany każdego miesiąca przez Departament Pracy Stanów Zjednoczonych. Obrazuje nie tylko kondycję gospodarki, ale też pozwala przewidzieć zmiany na światowych rynkach.   Non-farming Read more
Wysoka rata kredytu we franku

Czy kredyt walutowy jest opłacalny?

Kredyty nie są tanie. I wciąż pojawia się pytanie - jaki kredyt wybrać - w złotych polskich czy też w obcej walucie? Czy w ogóle pożyczkę walutową można dzisiaj zaciągnąć Read more

O monetach słów kilka


Numizmatyka jest bardzo ciekawą dziedziną, zwłaszcza, gdy chodzi o historię monet. Każdy kraj ma swoje własne monety zwane bilonem – dostępne podczas wymiany walut.

Pierwsze monety

numizmatyka, historia monet, walutaWarto wiedzieć, że pierwsze monety z metalu zostały wynalezione w Chinach. Miało to miejsce przed rokiem 900 p.n.e.. Po raz pierwszy świat zobaczył chińskie monety, gdy wydobyto je z grobowca niedaleko północnego miasta Anyang.

Również w tym samym czasie monety były wytwarzane w Ionii-Lydii, a konkretnie w greckim mieście Efez. Pierwsze monety lidyjskie były wykonane ze specjalnego stopu srebra i złota zwanego electrum. Wiele monet Lidyjskich wybijały prywatne osoby. Przypominały więc bardziej żetony niż monety. Ale oficjalnie były uznane, ponieważ w obrocie było ich bardzo dużo. Za twórcę monety oficjalnie uważa się króla lidyjskiego Alyattesa.

 

Monety pojawiły się także nieco później w Indiach, co potwierdziły wykopaliska z VI w. p.n.e. Były to wybijane ręcznie monety, które nazywały się Puranas, Karshapanas lub Pana. Hinduskie monety najprawdopodobniej były wzorowane na monetach babilońskich.

Najstarsza moneta

Jedną z najstarszych monet wykonanych z czystego srebra i złota był srebrny Shekel i złoty Derik. Omawiane monety zostały wybite w Imperium Akaemenidów w 500 r. p.n.e. Pierwszą europejską monetą, która miała numery arabskie z datami wybicia był szwajcarski srebrny Plappart wybity w roku 1424.

Monety były środkiem płatniczym od bardzo dawna. Ich historia jest fascynująca i warto ją poznać choćby tylko w pigułce.


04.10.2015 09:20
Udostępnij:


Tagi: , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000