Losowe wpisy

Czy dzisiejsza decyzja Fedu podgrzeje wojnę walutową? Wymiana chińsko-amerykańskich ciosów.

Wojna walutowa to ciekawe narzędzie do rozwiązywania problemów w stosunkach bilateralnych, jednak nie do końca lubiany i tolerowany w świecie finansowym. Czy zmiany w polityce monetarnej USA mogą doprowadzić do ... Czytaj całość
Ciekawostki o pieniądzach

6 ciekawostek o pieniądzach, o których możesz nie wiedzieć

Kto je posiada odkłada do skarbonki, a kto ich nie ma - nazywany jest bankrutem. Możemy je pobierać z bankomatu, ale nie drukować, bo to może skończyć się surową karą ... Czytaj całość

O monetach słów kilka


Numizmatyka jest bardzo ciekawą dziedziną, zwłaszcza, gdy chodzi o historię monet. Każdy kraj ma swoje własne monety zwane bilonem – dostępne podczas wymiany walut.

Pierwsze monety

numizmatyka, historia monet, walutaWarto wiedzieć, że pierwsze monety z metalu zostały wynalezione w Chinach. Miało to miejsce przed rokiem 900 p.n.e.. Po raz pierwszy świat zobaczył chińskie monety, gdy wydobyto je z grobowca niedaleko północnego miasta Anyang.

Również w tym samym czasie monety były wytwarzane w Ionii-Lydii, a konkretnie w greckim mieście Efez. Pierwsze monety lidyjskie były wykonane ze specjalnego stopu srebra i złota zwanego electrum. Wiele monet Lidyjskich wybijały prywatne osoby. Przypominały więc bardziej żetony niż monety. Ale oficjalnie były uznane, ponieważ w obrocie było ich bardzo dużo. Za twórcę monety oficjalnie uważa się króla lidyjskiego Alyattesa.

 

Monety pojawiły się także nieco później w Indiach, co potwierdziły wykopaliska z VI w. p.n.e. Były to wybijane ręcznie monety, które nazywały się Puranas, Karshapanas lub Pana. Hinduskie monety najprawdopodobniej były wzorowane na monetach babilońskich.

Najstarsza moneta

Jedną z najstarszych monet wykonanych z czystego srebra i złota był srebrny Shekel i złoty Derik. Omawiane monety zostały wybite w Imperium Akaemenidów w 500 r. p.n.e. Pierwszą europejską monetą, która miała numery arabskie z datami wybicia był szwajcarski srebrny Plappart wybity w roku 1424.

Monety były środkiem płatniczym od bardzo dawna. Ich historia jest fascynująca i warto ją poznać choćby tylko w pigułce.


04.10.2015 09:20
Udostępnij:


Tagi: , , , , 
 
 1. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 2. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 3. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 4. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000