Losowe wpisy

Aplikacje do finansów

10 najlepszych aplikacji do kontrolowania własnych finansów

Regularne opłaty, spontaniczne wydatki, niespodziewane koszty i wszędobylskie rachunki… Uporanie się z domowymi finansami nie jest proste. Dlatego coraz więcej osób sięga po aplikacje, które znacznie ułatwiają nad nimi kontrolę. ... Czytaj całość
Koniec ery banków

Nadchodzi kres banków?

Natarczywi konsultanci, długi czas oczekiwania na przelew, czy dodatkowe opłaty nakładane na klientów - to tylko część czynników, które otworzyły drzwi do zmian w systemie bankowości. Czy to koniec ery ... Czytaj całość

O monetach słów kilka


Numizmatyka jest bardzo ciekawą dziedziną, zwłaszcza, gdy chodzi o historię monet. Każdy kraj ma swoje własne monety zwane bilonem – dostępne podczas wymiany walut.

Pierwsze monety

numizmatyka, historia monet, walutaWarto wiedzieć, że pierwsze monety z metalu zostały wynalezione w Chinach. Miało to miejsce przed rokiem 900 p.n.e.. Po raz pierwszy świat zobaczył chińskie monety, gdy wydobyto je z grobowca niedaleko północnego miasta Anyang.

Również w tym samym czasie monety były wytwarzane w Ionii-Lydii, a konkretnie w greckim mieście Efez. Pierwsze monety lidyjskie były wykonane ze specjalnego stopu srebra i złota zwanego electrum. Wiele monet Lidyjskich wybijały prywatne osoby. Przypominały więc bardziej żetony niż monety. Ale oficjalnie były uznane, ponieważ w obrocie było ich bardzo dużo. Za twórcę monety oficjalnie uważa się króla lidyjskiego Alyattesa.

 

Monety pojawiły się także nieco później w Indiach, co potwierdziły wykopaliska z VI w. p.n.e. Były to wybijane ręcznie monety, które nazywały się Puranas, Karshapanas lub Pana. Hinduskie monety najprawdopodobniej były wzorowane na monetach babilońskich.

Najstarsza moneta

Jedną z najstarszych monet wykonanych z czystego srebra i złota był srebrny Shekel i złoty Derik. Omawiane monety zostały wybite w Imperium Akaemenidów w 500 r. p.n.e. Pierwszą europejską monetą, która miała numery arabskie z datami wybicia był szwajcarski srebrny Plappart wybity w roku 1424.

Monety były środkiem płatniczym od bardzo dawna. Ich historia jest fascynująca i warto ją poznać choćby tylko w pigułce.


04.10.2015 09:20
Udostępnij:


Tagi: , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000