ekantor.pl - wymiana walut online, kantor internetowy
4 października 2015,  00:00

O monetach słów kilka

Numizmatyka jest bardzo ciekawą dziedziną, zwłaszcza, gdy chodzi o historię monet. Każdy kraj ma swoje własne monety zwane bilonem – dostępne podczas wymiany walut.

Pierwsze monety

numizmatyka, historia monet, walutaWarto wiedzieć, że pierwsze monety z metalu zostały wynalezione w Chinach. Miało to miejsce przed rokiem 900 p.n.e.. Po raz pierwszy świat zobaczył chińskie monety, gdy wydobyto je z grobowca niedaleko północnego miasta Anyang.

Również w tym samym czasie monety były wytwarzane w Ionii-Lydii, a konkretnie w greckim mieście Efez. Pierwsze monety lidyjskie były wykonane ze specjalnego stopu srebra i złota zwanego electrum. Wiele monet Lidyjskich wybijały prywatne osoby. Przypominały więc bardziej żetony niż monety. Ale oficjalnie były uznane, ponieważ w obrocie było ich bardzo dużo. Za twórcę monety oficjalnie uważa się króla lidyjskiego Alyattesa.

 

Monety pojawiły się także nieco później w Indiach, co potwierdziły wykopaliska z VI w. p.n.e. Były to wybijane ręcznie monety, które nazywały się Puranas, Karshapanas lub Pana. Hinduskie monety najprawdopodobniej były wzorowane na monetach babilońskich.

Najstarsza moneta

Jedną z najstarszych monet wykonanych z czystego srebra i złota był srebrny Shekel i złoty Derik. Omawiane monety zostały wybite w Imperium Akaemenidów w 500 r. p.n.e. Pierwszą europejską monetą, która miała numery arabskie z datami wybicia był szwajcarski srebrny Plappart wybity w roku 1424.

Monety były środkiem płatniczym od bardzo dawna. Ich historia jest fascynująca i warto ją poznać choćby tylko w pigułce.

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *