karta, płatność kartą, karta płatnicza, karta debetowa, bank, promocje, wymiana walut, Ekantor.pl
13 sierpnia 2018,  12:57

Karta nie tylko do płacenia – dodatkowe usługi do kart płatniczych

Większość banków, oferując karty płatnicze, dodaje do nich cały pakiet usług rozszerzonych. Mogą to być ubezpieczenia, kody rabatowe albo członkostwa w ekskluzywnych klubach, przynoszące dodatkowe korzyści.

Płacąc na co dzień kartą możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z jej dodatkowych funkcji. Skoro jednak otrzymujemy je w pakiecie – warto dowiedzieć się co robią i jakie przynoszą korzyści.

Programy rabatowe

To jeden z najpopularniejszych dodatków, które wnoszą ze sobą karty płatnicze. Wiele banków we współpracy z dużymi sieciami handlowymi (marketami, drogeriami itp.) oferuje znaczne upusty na zakupy u swoich partnerów, oczywiście pod warunkiem płacenia wybraną kartą. Wysokość rabatów zależy od promocji a o chęci skorzystania z nich należy poinformować sprzedawcę przed dokonaniem płatności.

Ubezpieczenie zdrowotne

Do nowej karty płatniczej oferowany jest czasem pakiet ubezpieczenia na bardzo korzystnych warunkach. Może on obejmować polisę osobistą, turystyczną lub mieszkaniową. Zazwyczaj proponowane przez bank warunki są dużo korzystniejsze niż te dostępne na otwartym rynku a rabaty (np. przy ubezpieczeniu komunikacyjnym) są wyższe nawet o kilkanaście procent.

cta_cta_ekantor.pl_kantor_internetowy_wymiana_walut_online_10%taniej_niż wbanku_blog_finansowy
Dodatkowe ubezpieczenie kart płatniczych

Podstawowe karty płatnicze, wydawane dla regularnych klientów, zwykle nie posiadają pakietu ubezpieczenia. Jest ono dostępne dopiero dla klientów premium i biznesowych. Ubezpieczenie z reguły dotyczy kradzieży karty oraz nieautoryzowanych płatności wykonanych za jej pomocą przed zgłoszeniem zastrzeżenia. W niektórych bankach polisa może również obejmować kradzież gotówki wypłacanej z bankomatu.

Pakiet pomocy

Nazywany różnie w zależności od banku (Assistance w Aliorze, Pomoc Zdrowie w CA) zazwyczaj sprowadza się do korzystania z usług fachowców w razie nagłej potrzeby. Może to być pomoc medyczna, np. darmowa wizyta lekarza w razie choroby któregoś z członków rodziny; pomoc w domu – drobne naprawy hydrauliczne, dekarskie czy ślusarskie; lub pomoc w podróży, obejmująca zarówno naprawę samochodu jak i holowanie. Pakiet pomocy może być dołączony jako darmowa usługa do karty płatniczej w wybranych bankach a z każdej kategorii pomocy można skorzystać raz na kilka miesięcy (szczegóły ustala bank).

Pakiety klubowe

Najczęściej oferowane są klientom biznesowym lub osobom spędzającym dużo czasu w podróżach służbowych. Oferują dostęp do zastrzeżonych stref na lotniskach, zniżki w wybranych hotelach lub ośrodkach wypoczynkowych. Pakiety klubowe dostępne są m.in w katrach Diners Club, American Express a wśród polskich banków chociażby Pekao (karta Priority Pass).

Usługi concierge

To najwyższy segment usług dodatkowych skierowany wyłącznie do klientów klasy business i premium. Dla posiadaczy regularnych kart płatniczych concierge jest niedostępny, nawet w najniższym pakiecie. Zresztą, trudno się dziwić – kto korzystałby bowiem z pomocy w rezerwacji czarterów albo organizacji spotkań biznesowych zarabiając najniższą krajową?

Concierge to termin oznaczający dozorcę domu, a częściej odźwiernego w kamienicach i hotelach. Na podobieństwo jego funkcji usługi concierge mają wyręczać klientów w niechcianych formalnościach – organizowaniu czasu wolnego, dokonywaniu skomplikowanych rezerwacji, kupowaniu biletów czy nawet dostarczaniu prezentów na wskazane uroczystości. W ofercie niektórych banków usługi concierge zawierają jeszcze bardziej wysublimowane opcje, np.: znalezienie kolekcjonerskiego modelu samochodu (klienci premium Noble Banku), zapewnienie samochodu z kierowcą (Bank Millenium) czy organizacja przyjęć i przyjmowanie gości (Lion’s Bank). Jeżeli ktoś cierpi na nadmiar gotówki i potworny niedostatek czasu, to pomoc “odźwiernego” może okazać się rzeczywiście niezastąpiona.

Okazuje się, że powszedni kawałek plastiku, którym na co dzień robimy zakupy, może mieć wiele dodatkowych funkcji. Warto o nich pamiętać bo niejednokrotnie pomogą one skorzystać z ciekawych promocji albo nawet rozwiążą problemy w domu czy podróży.

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *