kradzież, złodziej, bezpieczeństwo, podróż, wyjazd, wakacje, urlop, bezpieczna wymiana walut, Ekantor.pl
27 czerwca 2018,  10:27

Kradzież podczas wakacji za granicą – co zrobić?

5/5 (1)

Utrata dokumentów, cennego sprzętu czy bagażu może popsuć każdy urlop. Nie ma się jednak co poddawać zniechęceniu i od razu wracać do domu. Zobacz jak sobie poradzić w wypadku kradzieży za granicą.

Nie wpadaj w panikę. To pierwszy i najważniejszy krok prowadzący do rozwiązania sytuacji. Wiele osób przed Tobą zmagało się już z podobnymi problemami i istnieją skuteczne procedury jak sobie poradzić w sytuacjach awaryjnych.

Utrata dokumentów i kart bankomatowych

Po długich i skomplikowanych negocjacjach wreszcie udało Ci się wytargować dobrą cenę za jeansy na tureckim bazarze. Sięgasz po portfel – a tam pusto. W plecaku i torebce żony również go nie ma. Przypominasz sobie, jak w tłumie po drodze wpadło na Ciebie kilku mężczyzn, ale przeprosili grzecznie i poszli dalej. Tyle że z Twoim portfelem.

Takie sytuacje nie są niczym wyjątkowym. Na kradzież kieszonkową jesteśmy szczególnie narażeni w miejscach zatłoczonych – w metrze, galerii handlowej czy na targowisku. Co wtedy zrobić?

  1. Nie panikuj. Weź kilka głębokich oddechów, daj sobie chwilę na uspokojenie.
  2. Zgłoś sprawę na policję. Udaj się żwawym krokiem na najbliższy komisariat. Nie ma co liczyć na ujęcie sprawców ale otrzymasz urzędowe potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia, które przyda się w późniejszym czasie.
  3. Zablokuj karty płatnicze. Najszybszym sposobem jest skorzystanie z infolinii wspólnej dla wszystkich banków. Dzwoniąc pod numer +48 828 828 828 zastrzeżesz każdą kartę, niezależnie od tego kto ją wystawił.
  4. Zastrzeż dowód osobisty. Najprościej można to zrobić dzwoniąc na infolinię banku, z którego korzystasz. Można też udać się do najbliższej polskiej ambasady, a jeżeli w kraju Twojego pobytu jej nie ma (lub jest za daleko) – udaj się do ambasady dowolnego kraju członkowskiego Unii Europejskiej.
  5. Z pilnych rzeczy to już wszystko. Pozostaje jeszcze złożyć wniosek o wydanie tymczasowego paszportu (jeśli został utracony). Możesz to zrobić podczas wizyty w ambasadzie. Do tego celu będzie potrzebne zaświadczenie wydane przez policję. Paszport tymczasowy w większości wypadków otrzymasz od ręki. Nowy dokument przyjdzie zaś pocztą po powrocie do Polski.

Po otrzymaniu tymczasowego paszportu nic nie stoi na przeszkodzie aby dalej cieszyć się urlopem. O ile oczywiście masz w zanadrzu zapasową gotówkę.

Utrata gotówki

Jeżeli w skradzionym portfelu były wszystkie Twoje karty bankomatowe oraz cała posiadana gotówka to sytuacja robi się nieco napięta. Ale nie z takich problemów się wychodziło. Co zrobić?

  1. Nie panikuj. Weź kilka głębokich oddechów, daj sobie chwilę na uspokojenie.
  2. Jeżeli masz ze sobą smartfona to jest całkiem nieźle. Wystarczy, że udasz się do lokalnego banku i założysz w nim konto. Potem zwyczajnie dokonaj przelewu z konta krajowego do “awaryjnego” i używaj nowej karty. Cała operacja powinna zająć nie więcej niż 24 godziny. Dostępna jest jednak wyłącznie w obrębie Unii Europejskiej.
  3. Przekaz pieniężny. Szybki i wygodny ale obciążony prowizjami. Wystarczy, że ktoś w Polsce nada za pomocą wybranej firmy pośredniczącej (Western Union itp.) gotówkę, którą odbierzesz w lokalnym punkcie obsługi klienta. O ile jest taki punkt w okolicy.
  4. Pomoc w konsulacie. Jest cały wachlarz opcji, którymi w takich sytuacjach dysponuje placówka dyplomatyczna. Może pośredniczyć w dostarczeniu pieniędzy od kogoś z Polski albo udzielić pożyczki na potrzeby powrotu do kraju.
  5. Awaryjna wypłata gotówki. Obciążona wysokimi prowizjami (150-200 dolarów) jest opcją raczej desperacką. Żeby ją przeprowadzić należy udać się do lokalnego banku z tymczasowymi dokumentami. Co gorsza, transfer pieniędzy z Polski do kraju pobytu może zająć od 3 do 5 dni.

Kradzież bagażu lub sprzętu

Z przedmiotami, które zabierasz na wakacje w wypadku kradzieży sprawa ma się nieco gorzej. Jeżeli nie było wśród nich rzeczy niezbędnych do przeżycia (leki, narzędzia rehabilitacyjne itp) to w zasadzie nie ma szans na ich odzyskanie, a tym bardziej rekompensatę. Oczywiście, warto zgłosić wypadek na policji – a nuż uda się złapać złodzieja. Jednak nawet w wyniku pomyślnej akcji służb bezpieczeństwa bagaż niekoniecznie wróci kompletny. Strata jest więc nieodwołalna a jedyne co można zrobić to jej zapobiec. W jaki sposób?

Kup polisę. To najprostszy sposób aby uniknąć nieprzyjemności związanych ze stratą bagażu lub drogiego sprzętu. Przy właściwie dobranym ubezpieczeniu firma powinna wypłacić odszkodowania w ciągu 24 godzin.

Chroń torby. Istnieje cała gama narzędzi do zabezpieczania bagaży w trakcie transportu. Linki, siatki czy pasy w skuteczny sposób uniemożliwią złodziejom dostanie się do środka toreb.

Kradzieże, szczególnie te za granicą, to dość stresujące sytuacje. Zamiast się na nie przygotowywać warto spróbować ich unikać. Odpowiednie wcześniejsze przygotowanie może znacznie ograniczyć szanse ich wystąpienia.

Warto przeczytać

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *