Babcia, opiekunka czy żłobek – co zmieni „babciowe”?
23 maja 2024,  09:52

Babcia, opiekunka czy żłobek – co zmieni „babciowe”?

5/5 (2)

Opiekunka dziecka, niezależnie od jego wieku może liczyć na znacznie lepsze zarobki niż np. wychowawca w przedszkolu czy nawet nauczyciel w kształceniu wczesnoszkolnym. A jeśli chodzi o kwalifikacje nie ma sztywnych norm.

Opiekunka może (ale nie musi) mieć przeszkolenie pedagogiczne. Często dla rodziców bardziej niż wykształcenie liczy się doświadczenie, dostępność, elastyczność czy znajomość języków. Ile kosztuje opieka nad dzieckiem w domu w porównaniu do placówki opiekuńczej? Jaka jest różnica między polskimi miastami i ile za opiekę płaci się w Strefie Euro?

Ogłoszenie to dopiero początek

Ogłoszeń wykwalifikowanych i nie opiekunek jest mnóstwo, pojawiają się zarówno na tematycznych portalach, grupujących wyłącznie nianie i rodziców, jak i w grupach na serwisach społecznościowych. Szukać można oczywiście wszędzie, jednak serwisy ukierunkowane na łączenie rodziców i opiekunów często zapewniają bezpieczeństwo obu stronom transakcji.

Jeśli założymy konto jako rodzic możemy wpisać nasze wymagania i filtrować wyświetlone wyniki po dopasowaniu, sortować oferty osób, które są najbliżej, znają języki, na których nam zależy itp. Pełne opisy kandydatów i rodzin można podejrzeć tylko po zalogowaniu.

Stawki za prywatne przedszkole, żłobek i opiekunkę

Stawki w stolicy? Najmniej za godzinę proponują rodzice, którzy traktują indywidualną opiekę jako alternatywę dla żłobka czy przedszkola. Najniższe stawki godzinowe za opiekę nad jednym dzieckiem w wieku wczesnoprzedszkolnym (3-4 lata) zaczynają się od 15 zł. Wówczas za pełen tydzień pracy po 9-10 godzin koszt opieki będzie wynosił około 4-5 tysięcy złotych.

Jak ma się to do opieki w placówce, gdzie w grupie jest zaledwie kilkoro dzieci? Koszt miesiąca, w kilkuosobowej grupie 4-5 lat kształtuje się w granicach 1900-2500 zł + opłata administracyjna i opłaty za zajęcia dodatkowe jak języki, treningi sportowe itp. Prywatne przedszkole międzynarodowe to koszt od 3600 do nawet 6000 złotych.

 

Babcia, opiekunka czy żłobek – co zmieni „babciowe”?-ekantor pl - blog finansowy

Na co wystarczy „babciowe”?

9 kwietnia 2024 roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wspieraniu aktywności zawodowej rodziców. Ustawa reguluje wypłaty trzech różnych świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” oraz „aktywnie w domu”. Świadczenie dotyczy wyłącznie rodziców dzieci w wiek u od 12 do 35 miesięcy. 1500 złotych miesięcznie będą otrzymywać pracujący rodzice maluchów. Świadczenie będzie można przeznaczyć na żłobek lub opiekunkę – w zależności od preferencji. Ustawodawca przewidział też sytuację dofinansowywania osób nieaktywnych zawodowo, ci mogą liczyć na 500 złotych miesięczne pod warunkiem, że zrezygnują z rodzinnego kapitału opiekuńczego.

„Babciowe” nie pokryje oczywiście całej pensji opiekunki, ale już jeśli zdecydujemy się na korzystanie z pomocy emerytowanej babci czy dziadka, może przyjemnie powiększyć ich budżet. Za 1500 złotych miesięcznie spokojnie zadbamy o opłacenie publicznego żłobka i wyprawki. Ustawa o opiece nad dziećmi do lat 3 wskazuje podmiot (zwykle będzie to jednostka samorządu terytorialnego), który ustala kwotę wyżywienia w publicznych żłobkach. Cena całodziennego posiłku to w 2024 roku koszt pomiędzy 13 a 25 złotych.
Minimalne ceny w placówkach niepublicznych, w zależności od miasta będą wahać się między 1200 a 1500 złotych za miesiąc. Maksymalne opłaty trudne są do oszacowania, ale znaleźliśmy placówki, w których za pierwszy miesiąc pobytu dziecka zapłacić trzeba ponad 6500 złotych (2000 zł – wpisowe, 3800 zł – czesne i 720 zł – wyżywienie).

A jak to wygląda za naszą zachodnią granicą?

W stolicy Niemiec ofert opiekunek jest naprawdę sporo. Wypełniliśmy ankietę i napisaliśmy, że szukamy opieki dla czterolatka, od odbioru z przedszkola, przez plac zabaw / ogród, zabawę w domu, zabawę samochodami, LEGO, rysowanie, granie na PS5, przygotowanie kolacji. Kilka godzin opieki w mieszkaniu z ogródkiem na zamkniętym osiedlu, w południowej części Berlina, niedaleko urokliwego Victoriapark. Nasze wymagania spełnia ponad dwa tysiące profili opiekunów, wśród których praktycznie wszyscy mówią po angielsku, ale są i ogłoszenia perełki, czyli opiekunowie, którzy posługują się kilkoma językami, w tym nawet tak egzotycznymi jak hindi czy norweskim.

W każdym profilu są wyszczególnione preferencje opiekuna, jego umiejętności, doświadczenie i oczekiwania finansowe. Ceny za godzinę opieki okazjonalnej wahają się pomiędzy 6 a ponad 12 euro za godzinę, oczywiście osoby, które są gotowe na negocjacje też zaznaczają to swoim profilu.

Oszczędności w obcej walucie – kiedy warto?

Na Wyspach Brytyjskich – jak można się domyślić serwisów zrzeszających opiekunów i rodziców jest całe mnóstwo. Jak w innych krajach, gdzie występują naprawdę duże ośrodki miejskie i tu jest ogromny wybór opiekunów dla dzieci w różnym wieku. Wyspecjalizowanych opiekunów też jest znacznie więcej. Spokojnie więc znajdziemy opiekunkę dla dziecka z niepełnosprawnością, która mówi w trzech językach, opiekuna, który poza odebraniem ze żłobka i zabawą, zapozna też malucha z grą na pianinie, gitarze i w tenisa. Widełki cenowe są szerokie, bo wahają się o nawet 20 funtów za tę samą usługę. Najdrożej zapłacimy za opiekę świąteczną, bo nawet do 110-130 funtów za godzinę w noc sylwestrową.

Warto przypomnieć, że świadczenia i zasiłki z krajów członkowskich EU mogą być wypłacane nawet jeśli rodzina mieszka poza granicami danego kraju Wspólnoty. Niemcy w 2023 roku wydały na zasiłki rodzinne ponad 525 milionów euro „kindergeld” dla dzieci mieszkających za granicą.

Gdzie szukać opieki nad dzieckiem poza granicami Polski:

Wielka Brytania

Czechy

Niemcy

Francja

Holandia

Opieka międzynarodowa

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *