Aplikacja, Evernote, Notatki, Android, Ekantor.pl
1 marca 2018,  00:00

Evernote – aplikacja dla każdego, kto ma więcej zadań niż czasu

4.5/5 (2)

O tym, żeby odebrać dzieci ze szkoły jeszcze pamiętasz. Ale z listą zakupów jest już gorzej – bez karteczki ani rusz. Wizytę u dentysty masz zapisaną w telefonie, w notatniku kilka nadchodzących spotkań; paragony w portfelu, gwarancje w szufladzie… Koniec końców łatwo utonąć w powodzi chaotycznych notatek. Chyba że mamy Evernote.

Początkowo wiele osób, zachęcone pozytywnymi opiniami o aplikacji ze słoniem, szybko pobiera program, uruchamia go i…  równie prędko odinstalowuje. Dlaczego? Bo nie wiedzą do końca, jak to działa i po co im takie narzędzie. Na pierwszy rzut oka – ni to notatnik, ni kalendarz, trochę przypomina Worda – ale takiego “biedniejszego”. Przeciętni użytkownicy utworzą więc kilka notatek dla przyzwoitości, może jakoś je posegregują a następnie program pójdzie w odstawkę. Dobrze, że przynajmniej jest darmowy – nie ma poczucia marnowania pieniędzy. A tymczasem Evernote, jak niewiele innych aplikacji, jest w stanie naprawdę ułatwić nam życie. Wystarczy tylko poświęcić mu nieco więcej czasu.

Evernote, aplikacja, notatki, telefon, Ekantor.pl
Aplikacja Evernote dostępna jest w Google Play

Evernote to porządek w chaosie

Wielu określa Evernote jako notatnik, taki z datami i polami adresowymi, tylko że w formie elektronicznej. To ogromne uproszczenie, w dodatku mylne. Evernote jest raczej czymś na rodzaj osobistego sekretarza. Nie tylko gromadzi podsuwane przez nas informacje ale też przetwarza je – ułatwia zarządzanie, przypomina o tych istotnych i podsuwa najlepsze rozwiązania. Brzmi abstrakcyjnie? Oto przykłady.

Przykład I

Pisząc ten artykuł przeczytałem kilka innych o podobnej tematyce. Fragmenty, które uznałem za wartościowe skopiowałem za pomocą nożyczek – wtyczki do udostępnianej przez najpopularniejsze przeglądarki umożliwiających tworzenie notatek z wyświetlanych w nich treściach. Przy okazji trafiłem na parę ciekawych tematów, które postanowiłem przeczytać później – ich nagłówki z odnośnikami również umieściłem w Evernote, ale w innym notatniku. Dodałam do nich kilka słów komentarza, napisałem własne spostrzeżenia. Połowa pracy za mną.


Przykład II

Znajomy jest samorodnym smakoszem i zbiera przepisy kulinarne. W Evernote ma je otagowane (#sos, #na wigilię, #ostre, etc.), ocenione, skomentowane a do tego może z nich korzystać na dowolnym urządzeniu. Co więcej, bez kłopotu dodaje do nich zdjęcia czy notatki głosowe a wybrane może udostępniać szerszej publiczności.


Przykład III

Evernote w firmie. Jakie proste staje się wspólne prowadzenie projektów, kiedy wszystkie zmiany są dynamicznie synchronizowane w chmurze! W jednym miejscu jest to-do list, kalendarz spotkań (wraz z przypomnieniami) i monitoring postępów. Łatwo współdzielić treści, łatwo je zorganizować i co najważniejsze – wyszukać te akurat potrzebne.

Ekantor.pl, wymiana walut online, kantor internetowy

Evernote dla zaawansowanych - jakie opinie?

Do gromadzenia paragonów czy przepisów kulinarnych program nadaje się całkiem dobrze i nie wymaga poznawania bardziej drobiazgowych funkcji. Warto jednak o nich wspomnieć, bo dzięki nim Evernote wybija się ponad przeciętną.

Nożyczki sieciowe

Wtyczka do przeglądarek (Chrome i Firefox), o której wspominałem już wcześniej, ma na celu kopiowanie dowolnej części przeglądanej strony i zapisywanie jej w notatniku. Jest to wygodniejsze od zapisywania zakładek bo nie dość, że na pierwszy rzut oka widzimy treść to jeszcze nie wygasa ona po usunięciu źródła.

Evernote, screen, artykuł, notatki, Ekantor.pl
Zapisywanie artykuły z wykorzystaniem wtyczki Nożyczki Sieciowe dla aplikacji Evernote

Zdjęcia na tekst

Nie jest to obecnie nic niezwykłego,ale przydaje się zawsze. Zwłaszcza kiedy mamy do skopiowania dokument, natychmiastowo przetwarzany przez Evernote na plik edytowalny. Zaoszczędza to wyszukiwania dodatkowej aplikacji albo staromodnego przepisywania.

Obsługa PDF

Niby byle przeglądarka jest w stanie to zrobić, ale Evernote zrobi to… lepiej. Nie tylko wyświetli ale pozwoli też dodawać notatki, kolorowe strzałki i grafy, poprzemieszczać je a potem wszystko udostępnić jako własny raport. Albo korektę faktury.

Zaawansowane wyszukiwanie

Zwykłe szukanie po tytule to mało. Tagi – już lepiej. Wyszukiwanie w treściach zagnieżdżonych i dołączonych – to coś, czym Evernote robi naprawdę duże wrażenie. Dzięki temu aplikacji można zaufać niczym osobistemu sekretarzowi.

Selektywna synchronizacja

Trochę na zasadzie funkcjonalności z Dysku Google, także w Evernote możemy wybrać foldery do automatycznej synchronizacji. Program będzie dynamicznie monitorował zmiany i wprowadzał je jako notatki.

Evernote naprawdę potrafi ułatwić życie. Są tylko dwa warunki: trzeba najpierw poświęcić trochę czasu na poznanie programu a później konsekwentnie z niego korzystać. Tylko nie nazbyt konsekwentnie, bo darmowy transfer miesięczny ograniczony jest do 60 MB a powyżej to już wersje płatne.

Warto przeczytać

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *