Losowe wpisy

waluty w październiku

Czynniki, które będą wpływać na kurs walut w październiku

W pobrexitowskiej rzeczywistości kurs walut silnie uzależnił się od decyzji podejmowanych przez banki centralne. Niepewność wobec dalszej sytuacji gospodarczej w Strefie Euro oraz fakt, że pole manewru ze strony EBC Read more

Jak wybrać konto walutowe? Wszystko, co musisz wiedzieć

Planujesz podróże zagraniczne, odbierasz wypłatę w innej walucie albo spłacasz kredyt we frankach? Przyda Ci się zatem konto walutowe. Sprawdź, w czym możesz wybierać i na co warto zwracać uwagę. Read more

5 sposobów jak zabezpieczyć pieniądze w podróży


Rozpoczyna się sezon urlopowy, który z założenia ma być czasem spokoju i odpoczynku. Jeżeli jednak odpowiednio nie zabezpieczymy swoich finansów – beztroskie wakacje mogą szybko dobiec końca i zamienić się w prawdziwy koszmar. Jak się przed tym uchronić?
Coraz więcej podróżujemy i to w najodleglejsze zakątki świata. Bez względu na to czy spędzamy czas nad Bałtykiem, w stolicy europejskiego miasta, czy na odległej wyspie, to jedno się nie zmienia. Wszędzie tam możemy spotkać wielbicieli cudzych pieniędzy. Dlatego nim wyjedziemy, należy zastanowić się, co z nimi zrobić, bo jak mówi popularne przysłowie – przezorny zawsze ubezpieczony.

Oto 5 zasad, które zabezpieczą fundusz wakacyjny.

 

Zasada I – Przed wakacjami podziel pieniądze

Zasada ta jako pierwsza nasuwa się na myśl i często jako pierwsza tę myśl opuszcza. Z własnej wygody świadomie decydujemy się trzymać pieniądze w jednym miejscu naiwnie wierząc, że kogo jak kogo, ale nas złodziej ominie. Nie – złodziej jeżeli może, okradnie. Bez sentymentu. Nie licząc się z wiekiem czy płcią. Możemy liczyć na jego “wrażliwość”, jednak zdecydowanie lepiej jest liczyć na siebie. Dlatego już w domu dobrze jest podzielić pieniądze i część z nich zostawić w gotówce, a część na karcie. Zanim to zrobimy zorientujmy się wpierw, czy w miejscu, do którego się wybieramy karta jest popularnym środkiem płatności i jakie są możliwości skorzystania z bankomatu.

 

Zasada II – Pieniądze są tajemnicą

W podróż warto zabrać ze sobą niewielkie nominały i tzw. drobne. Po pierwsze znacznie ułatwią one zakupy, ale też nie są tak silnym magnesem na złodziei, jak banknoty o wysokich nominałach. Z pieniędzmi na wyjeździe nie warto się afiszować. Z tego powodu wprawieni turyści radzą również by skromność zachować nie tylko w portmonetce, ale również w walizce. Nowe, markowe buty, wart kilka tysięcy złotych smartfon i wypchany portfel są niemal jak neonowy billboard krzyczący “mam to, czego szukasz!”. Umiejętność wmieszania się w tłum jest niezwykle ważna zwłaszcza podczas podróży do zupełnie innych kultur. Niestety wciąż mamy tendencję do zabierania ze sobą atrakcyjnych dla złodzieja przedmiotów.

 

Zasada III – Upychanie pieniędzy

W trakcie wyjazdu portfel z reguły jest najgorszym miejscem do przechowywania pieniędzy. Nieporęczny, duży, rzucający się w oczy. Chyba, że mówimy o portfelu-atrapie, w którym znajdować się będzie minimalna ilość gotówki, stare paragony i prowizoryczne karty – takie rozwiązania sprawdzają się w momencie, gdy trzeba stanąć ze złodziejem twarzą w twarz. Resztę banknotów najlepiej trzymać blisko siebie (np. w paskach z wewnętrznym schowkiem lub w samodzielnie uszytych kieszeniach umieszczonych w nieoczywistym miejscu). Zdecydowanie złym rozwiązaniem jest trzymanie banknotów w “rzekomo” ukrytych schowkach wykonanych przez producenta toreb podróżnych.

 

Zasada IV – Sama karta nie da bezpieczeństwa

To nie jest tak, że wpłacimy pieniądze na konto i już możemy podróżować bez obaw. Myślmy, że przypadku kradzieży tracimy kartę, a nie pieniądze. Czy na pewno? Złodziej w jakiś sposób może jednak poznać PIN (np. przyglądając się nam w sklepie). Lepiej więc zabezpieczyć się na tę okoliczność i zmniejszyć limit na karcie, tak by jednorazowo można było wybrać niewielką kwotę. Natomiast w trakcie wyjazdu dokładnie trzeba pilnować karty podczas płacenia rachunków. Nadmierne zaufanie wobec kelnera czy sprzedawcy może się źle skończyć. Dobrym pomysłem – w przypadku wyjazdów krajowych – jest założenie drugiego konta w banku, tak by nie zabierać ze sobą karty do konta głównego.

 

Zasada V – Dbaj o finanse

Kolekcjonerzy cudzych portfeli to nie jedyna pułapka, jaka czeka na żądnego wypoczynku turystę. Przed wyjazdem warto zorientować się, jakie opłaty poniesiemy z tytułu wypłat bankomatowych, a także zakupu waluty. Samo otwarcie konta walutowego w banku często bowiem jest bezpłatne, a koszty pojawiają się w momencie, gdy chcemy pobrać gotówkę. Straty możemy ponieść także wymieniając walutę bez wcześniejszego sprawdzenia wszystkich możliwości. Kupując walutę w kantorze internetowym – zyskamy. Ile? Warto to sprawdzić w naszym kalkulatorze walut.

 

Choć wakacje to chwile beztroski, to trzeba uważać, by równocześnie nie stały się czasem lekkomyślności. Może nas to kosztować więcej, niż zakładaliśmy wydać.


26.05.2017 13:47
Udostępnij:


Tagi: , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000