euro, dolar, złoty
28 listopada 2016,  00:00

Euro i dolar powyżej 5 złotych? Wszystko jest możliwe

Ostatnie zachowanie polskiej waluty nie napawa optymizmem. Cena dolara osiągnęła najwyższy od 14 lat poziom, a kurs franka straszy kredytobiorców. Złoty nie radzi sobie również w parze z euro i osłabionym funtem szterlingiem. W dodatku czynniki oddziaływające na kurs krajowej waluty nie pozostawiają złudzeń. Trwająca wyprzedaż może być trudna do okiełznania. Nie można wykluczyć, że euro i dolar w niedługiej perspektywie sięgną wartości 5 złotych.

Kurs złotego w potrzasku globalnych nastrojów

Nim oficjalnie został ogłoszony wynik wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, wśród inwestorów utrzymywało się przekonanie, że ewentualne zwycięstwo Donalda Trumpa będzie osłabiać amerykańską walutę. Kandydatura Republikanina przepełniona była bowiem zbyt wieloma niepewnościami. Trump wygrał, a reakcja dolara zaskoczyła rynek. Kurs USD odnotował silny wzrost wywołany wizją spełnienia wyborczych obietnic prezydenta elekta.

Ofiarami tego ruchu stały się waluty rynków wschodzących, a wśród nich polski złoty, który osłabił się względem dolara do najniższej od 2002 roku, wartości. Fala ta sięgnęła jednak znacznie dalej i spowodowała deprecjację złotego względem euro oraz franka szwajcarskiego.

Lokalne niepokoje

Chociaż ogólnoświatowe nastroje mają w ostatnim czasie kluczowe znaczenie dla notowań złotego, to nie można zapominać o lokalnych niepokojach, wynikających z ostatnich danych gospodarczych. Wstępne informacje przygotowane przez GUS uwidoczniły spowolnienie dynamiki PKB w III , która spadła z wartości 3,1% do 2,5%. Za taki ruch obwinia się przede wszystkim słabość polskich inwestycji. Ożywienie w tym sektorze może nastąpić, gdy zaczną napływać fundusze z Unii Europejskiej – Polska jest jednym z głównych beneficjentów na lata 2014-2020. Trudno jednak powiedzieć kiedy dodatkowe środki finansowe trafią do kraju. Niekorzystne sygnały wysyłane przez krajową gospodarkę obciążają złotego skutecznie utrudniając odbicie.

baner Ekantor.pl

Decyzje rządu, a problemy polskiej waluty

Także polityczne obietnice i zmiany wprowadzane przez rząd mają wpływ na obecną sytuację złotego. Mimo, że propozycja pomocy frankowiczom wysunięta przez Kancelarię Prezydencką, z punktu widzenia rynku walutowego, została dobrze przyjęta, to nie można tego samego powiedzieć o innych pomysłach rządu. Obniżenie wieku emerytalnego, będące  jednym z postulatów kampanii prezydenckiej, wyraźnie zaniepokoiło inwestorów. Tym bardziej, że fakt ten został odnotowany przez agencję ratingową Moody’s, według której wprowadzone zmiany mogą mieć niekorzystny wpływ na sytuację gospodarczą i finansową kraju. Przypomnijmy, że we wrześniu Moody’s pozostawiło ocenę A2/P-1 z perspektywą negatywną, w związku z czym nie można wykluczyć jej obniżenia po Nowym Roku. Taka decyzja byłaby kolejnym czynnikiem zagrażającym złotemu.

Zima dla polskiej waluty rozpoczęła się już w listopadzie i mimo, że na chwilę obecną można zauważyć odwilż, to jest to raczej ruch nietrwały. Jeżeli obejmujący w styczniu oficjalnie urząd prezydenta Donald Trump zacznie realizować swoje cele, a sytuacja gospodarcza Polski nie nabierze rozpędu, to może się okazać, że nadchodzące miesiące będą wyjątkowo srogie dla złotego. Niewykluczone, że cena dolara i euro pokona wtedy poziom 5 złotych.


Artykuł znajdujący się powyżej został stworzony dla celów informacyjnych i stanowi jedynie ocenę i wyrażenie osobistych poglądów autora, które nie są rekomendowane jako wskazówki do dokonywania transakcji zarówno na rynku walutowym jak i akcji. Nie powinny one być używane jako rady w podejmowaniu lub wstrzymywaniu się od jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności powyższe analizy nie mogą być traktowane jako informacje stanowiące rekomendację dotyczącą instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców w myśl rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku (Dz. U. 2005r. nr 206, poz. 1715) i art. 42 ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi (t. jedn. Dz. U. 2014 poz. 94 z późn. zm.) Odpowiedzialność za podjęcie lub zaniechanie decyzji na podstawie artykułu ponosi jedynie użytkownik. Ekantor.pl jako właściciel praw autorskich powyższej publikacji zabrania kopiowania oraz rozpowszechniania tego opracowania bez wcześniejszej jego zgody.

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *