KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Ksiażki o inwestowaniu

10 książek, które warto znać, gdy myślisz o inwestowaniu

Czytanie książek dotyczących inwestowania przypomina trochę czytanie instrukcji obsługi kombajnu - bez tego uda się zacząć, ale ryzyko awarii jest dużo większe. A że porażka finansowa może mieć poważniejsze konsekwencje, Read more
waluty w październiku

Czynniki, które będą wpływać na kurs walut w październiku

W pobrexitowskiej rzeczywistości kurs walut silnie uzależnił się od decyzji podejmowanych przez banki centralne. Niepewność wobec dalszej sytuacji gospodarczej w Strefie Euro oraz fakt, że pole manewru ze strony EBC Read more

Frank CFA – waluta Togo


Togo XOF frank CFA

Frank CFA jest jednostką monetarną obowiązujących w czternastu określonych państwach centralnej Afryki, m.in. Togo. Jeden frank CFA podzielić można na 100 centymów. Emisją pieniędzy zajmuje się Centralny Bank Państw Afryki Zachodniej. Waluta afrykańska oznaczana jest międzynarodowym kodem XOF.

Historia franka CFA

Frank CFA został wprowadzony do kolonii francuskich w Afryce Zachodniej w 1945 roku, zastępując w ten sposób francuskiego franka zachodnioafrykańskiego. Waluta ta nadal była używana, gdy kolonie te zyskały niezależność, z wyjątkiem Mali (dawniej francuskiego Sudanu), które w 1961 roku zastąpiło franka CFA własnym frankiem. Obecnie frank CFA funkcjonuje jako waluta obiegowa w krajach takich, jak: Benin, Burkina Faso, Czad, Gabon, Gwinea Bissau, Gwinea Równikowa, Kamerun, Kongo, Mali, Niger, Republika Środkowoafrykańska, Senegal, Togo oraz Wybrzeże Kości Słoniowej.

Banknoty w państwach Afryki centralnej

W aktualnym obiegu znajdują się monety 1, 5, 10, 25, 50, 100, 200, 500 franków CFA oraz banknoty 500, 1000, 2000, 5000, 10000 franków CFA. Poszczególne państwa korzystające z franków CFA posiadają specjalne, jednoliterowe oznakowania na awersach banknotów.. Aktualnie obowiązująca seria została wyemitowana w 2003 roku. Awersy przedstawiają mosiężną wagę wykorzystywaną przez lud Aszanti do ważenia złota, a także różne symbole związane m.in. z edukacją, transportem, rolnictwem czy telekomunikacją. Natomiast na rewersach znajdują się wizerunki zwierząt jednoznaczni utożsamianych z afrykańską przyrodą, m.in. antylopy i hipopotamy.


Zobacz inne waluty:


30.06.2017 09:54
Udostępnij:


Tagi: , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000