Warto przeczytać
Szwajcaria i Szwajcarzy wszystkim dziś kojarzą się z precyzją i porządkiem. Jednak do połowy XIX wieku nie wszystko chodziło jak w przysłowiowym "szwajcarskim zegarku". Do roku 1850 niemalże każda szwajcarska instytucja (kantony, klasztory, gminy) były upoważnione do produkcji monet. Waluta nie była jednak zunifikowana, a każdy ośrodek produkował i rozprowadzał własny środek płatniczy.
Możliwość ta była bardzo mocno nadużywana przez organy, co w rezultacie spowodowało, że na szwajcarskim rynku było wiele rozmaitych monet w różnych nominałach, systemach jednostek, a nawet walutach. Chaos pogłębiał dodatkowo napływ zagranicznych pieniędzy oraz emisja walut z pierwszych prywatnych banków.
Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania danych. Proszę spróbować ponownie później.
Kurs ekantor.pl
Tak duża liczba różnych systemów walutowych w jednym państwie w bardzo dużym stopniu utrudniała nawet najprostsze codzienne transakcje. Sytuacja wymagała więc zmiany. W roku 1848 wszystkie prawa związane z produkcją i emisją monet zostały przeniesione na Rząd Federalny. A 2 lata później ustalono pierwszą ustawę monetarną.
Wprowadzona przez Zgromadzenie Federalne ustawa była odwzorowaniem tej ustanowionej przez Francuzów. Za jej sprawą przyjęto franka szwajcarskiego – zwanego również srebrnym – jako walutę dla całego państwa szwajcarskiego.W tym czasie żadna mennica nie była jednak w stanie wyprodukować monet, które mogłyby służyć w całym kraju. Z tym zadaniem zwrócono się do Paryża i Strasburga, gdzie powstały pierwsze franki szwajcarskie.
Krótko po ustaleniu ustawy – bo w roku 1853 – przejęto mennicę, która należała do kantonu Berneńskiego i rozpoczęto tam próbną produkcję franka. Mennica, zwana od tego czasu Federalną, w 1890 roku stała się oficjalną instytucją podlegającą pod Rząd Federalny.
Późny debiut franka nie zadziałał na jego niekorzyść. Intensywny rozwój gospodarki kraju i zbudowanie mocnych jej fundamentów jeszcze przed pojawieniem się waluty, spowodowały jego późniejszą siłę. Obecnie frank szwajcarski jest jednym z najbardziej elitarnych systemów walutowych na świecie, a po zamieszaniu monetarnym z wieku XIX w kraju nie ma już śladu. Frank szwajcarski ma ogromną siłę względem innych walut.
Banknoty współcześnie emituje Szwajcarski Bank Narodowy. A od roku 1907 było ich aż 8 serii. Szwajcarskie banknoty są dobrze zabezpieczone, przyjazne dla użytkownika, ponadto cechuje je wysoka estetyka. Frank szwajcarski występuje w 6 nominałach.