2024 będzie rokiem procesów o kredyty frankowe. Procesów będzie przybywać i będą rozpatrywane szybciej, bo wyroki mogą już zapadać na podstawie orzeczeń z ostatnich lat.
W ostatnim czasie w Polsce o prawie mówi się więcej niż o piłce nożnej czy kościele. Oczywiście zgodnie z maksymą: Ignorantia iuris nocet (nieznajomość prawa szkodzi) wszyscy powinni się orientować jak działa wymiar sprawiedliwości i co wolno, a czego nie warto i czego nie wolno. Jednak ostatnio sprawa interpretacji przepisów stała się topowym tematem rozmów rodaków. Ale zaczęło się oczywiście od kredytów frankowych i pierwszej wygranej z bankiem o taki kredyt sprawy.
Początek walk z bankami
Klauzule abuzywne i ich znaczenie w umowach bankowych wyszły na pierwszy plan w październiku 2019 roku, kiedy małżeństwo Dziubaków wywalczyło unieważnienie umowy kredytu bankowego przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa trwała bardzo długo. 3 stycznia 2020 roku, dwa miesiące po wyroku TSUE, o unieważnieniu umowy zdecydował Sąd Okręgowy. Dopiero trzy lata później sprawę oficjalnie zamknął Sąd Apelacyjny.
Nowe otwarcie w uchwale w sprawie kredytów frankowych?
Prace nad uchwałą o kredytach frankowych stanęły ponad dwa lata temu. Zablokowały je pytania prejudycjalne zadawane TSUE przez „stary” skład Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. W trakcie tej blokady wiele się jednak zdarzyło. Pojawiły się przecież wyspecjalizowane kancelarie, które pomogły niejednemu frankowiczowi w walce o swoje racje na temat umowy z bankiem.
A przypomnijmy, że w trakcie otwierania kolejnych procesów pierwsza prezes Sądu Najwyższego skierowała do Izby Cywilnej SN sześć pytań, na które jednak nie udało się znaleźć odpowiedzi w związku z polityczną debatą na temat składu Sądy Najwyższego. Tymczasem część pytań się zdezaktualizowała, a frankowicze przestali wierzyć, że prace w SN mogą w jakikolwiek sposób poprawić ich sytuację. Wręcz przeciwnie pojawiły się obawy, że nowa ustawa może być dla banków korzystniejsza niż dla ich klientów. Ostatecznie jednak frankowicze nie mają się czego obawiać z dwóch względów. Po pierwsze TSUE zdecydowanie stawia się za konsumentem, po drugie każdy może się domagać odszkodowań za przewlekłość postępowań, jeśli ich przyczyną było oczekiwanie na uchwałę.
Nie ma szacunków, które pokazują ile dokładnie procent frankowiczów stanęło przed sądem, by negocjować z bankiem, w którym zaciągnęli kredyty w szwajcarskiej walucie. Nie pozostaje jednak niespodzianką, że wygrane sprawy zachęcają kolejne osoby, które z nadzieją patrzą na swoją sytuację. Szacuje się jednak, że w 2024 roku spraw frankowiczów w sądach będzie znacznie więcej niż w roku 2023.
Jak unieważnić umowę z bankiem w 2024 roku?
2024 rok jest przełomowy z uwagi na dwa ważne orzeczenia z 7 i 14 grudnia 2023 roku. TSUE orzekł w nich, że bank nie będzie miał prawa do tzw. zarzutu zatrzymania. Ale od początku. Wcześniej było tak, że nawet jeśli konsument wygrał z bankiem w pierwszej instancji, bank składał apelację i podnosił zarzut zatrzymania, który przysługuje „dopóki druga strona nie zaofiaruje zwrotu otrzymanego świadczenia albo nie zabezpieczy roszczenia o zwrot” (art. 496 kodeksu cywilnego). Niestety w ten sposób zwykle klienci banków tracili, bo jak wiadomo sprawy w polskich sądach nie trwają krótko. Jeśli zaś klient w początku na początku roku wezwie bank do zapłaty 200 tysięcy złotych z tytułu unieważnienia umowy, może się spodziewać około 70 tysięcy złotych odsetek po trzech latach procesu zakończonego prawomocnym wyrokiem.
To dobra wiadomość, gorsza jest taka, że trudniejsze będzie porównanie skutków unieważnienia umowy z ugodą – dotychczas można to było zrobić dzięki narzędziom online. Teraz znacznie ważniejsza będzie konsultacja z wyspecjalizowaną kancelarią, co zdecydowanie polecamy.
Zaciągnąłeś kredyt we frankach? Zastanawiasz się czy lepsza będzie ugoda czy unieważnienie umowy? Zasięgnij rady specjalistów!
Z nieskrywaną przyjemnością informujemy, że Ekantor.pl rozpoczął współpracę z kancelarią, dla której pojęcia: kredyty CHF, ugoda z bankiem, unieważnienie umowy kredytowej czy spłata kredytu z odsetkami to codzienność. Oczywiście możecie poczytać o zwrocie nadpłaconych rat kredytu na wielu forach, ale po rzetelną informacje i pomoc sięgnijcie na wygrajmy.pl! Polecamy!
Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.