ciekawostki walutowe, ciekawostki, wymiana walut, Ekantor.pl
30 listopada 2018,  13:13

6 ciekawostek walutowych – wyjątkowo drogie 100 euro

5/5 (1)

Listopad nie był dobrym miesiącem dla bitcoina, ale nie oznacza to, że kryptowaluty są w odwrocie. Przeciwnie, być może jesteśmy świadkami nastania nowej ery w upowszechnieniu sprzętu wydobywczego. Podobnie nowa era zaczęłą się w skarbcu NBP. Stabilnie jest tylko z turecką lirą, która niezmiennie i wytrwale pikuje w dół.

Szał na złoto

Jak wyliczył portal Bankier.pl w październiku polskie rezerwy złota zwiększyły się o 11,96 ton. To kolejny miesiąc z rzędu kiedy NBP nabywa spore ilości cennego kruszcu. Przypomnijmy, że od lipca do września narodowy skarbiec stał się bogatszy o 13,7 ton tego materiału. Polska wpisuje się w nowy trend finansowy skierowany w stronę inwestycji w bardziej “namacalne” aktywa. Podobnych zakupów w ostatnim czasie dokonały również Węgry, Indie, Kazachstan, Turcja i Rosja.

złoto, sztabki złota, NBP, Ekantor.pl

Bitcoin znów ostro w dół

Ci, którzy od początku roku trzymali swoje bitcoiny w portfelu mogą teraz rwać włosy z głowy – wartość dużego B spadła od stycznia o 70%. Przykładowo w czwartek, 15.11.2018 nastąpiło tąpnięcie obniżające wartość najpopularniejszej kryptowaluty prawie o 1000$, sporo poniżej psychologicznej wartości 6000$. Przyczynami mogły być zarówno problemy techniczne największej giełdy krypto – Binance, jak również spodziewane rozwidlenie sieci Bitcoin Cash. Biorąc pod uwagę, że od początku swojego istnienia Bitcoin zaliczył już takich ostrych spadków kilkaset, można tylko stwierdzić, że należało się tego spodziewać.

Zintegrowana koparka kryptowalut dla każdego

Nowy produkt od Coinmine ma szansę zrewolucjonizować jeśli nie sam rynek kryptowalut, to z pewnością sposób ich pozyskiwania. Coinmine One, nawiązujący nazwą do popularnej konsoli Xbox (a może do samolotu Air Force One prezydenta USA?) przypomina obudowę komputera stacjonarnego. I w rzeczywistości ma z nim wiele wspólnego – bo jest wyspecjalizowaną koparką służącą wyłącznie do wydobywania kryptowalut. Jego rewolucyjność tkwi w układzie plug-n-play, czyli po podłączeniu całość zaczyna działać bez potrzeby dodatkowych konfiguracji. Nie trzeba znać zagadnień technologicznych ani mieć zaplecza specjalistycznej wiedzy – wystarczy 799$ by rozpocząć karierę górnika. Coinmine One trafi do sprzedaży w grudniu 2018 r.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Coinmine (@getcoinmine)

USA cłami w Turcję

“Nasze relacje z Turcją nie są obecnie dobre!” – napisał prezydent USA na Twitterze komentując wprowadzenie 20% ceł na aluminium i 50% na stal z tego kraju. Momentalnie przełożyło się to na gigantyczny spadek wartości tureckiej liry względem dolara. Turecka lira od początku 2018 roku boryka się ogromnymi kłopotami a dodatkowe cła na pewno nie poprawią jej kondycji.

Najrzadsza moneta strefy euro

Szczerozłota moneta o wartości nominalnej 100€ to największy rarytas kolekcjonerski spośród całego bilonu wypuszczonego do obiegu w UE w 2018 r. Została wydana przez Bank Centralny Malty celem upamiętnienia 50-lecia jego istnienia (Malta uzyskała niepodległość w 1964 r. a tamtejszy bank centralny utworzono cztery lata później). Moneta waży 15g, ma 26 mm średnicy a próba złota wynosi 999/1000. Została wybita w zaledwie 50 sztukach, nic więc dziwnego, że jej wartość kolekcjonerska jest znaczna. Jak bardzo pokazała listopadowa aukcja, na której jedna sztuka maltańskiej monety została sprzedana za 3,500€.

Rosja rozważa rezygnację z dolara w handlu

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow krytycznie ocenił nowe cła nałożone na Turcję. Celnie grając na nastrojach antyamerykańskich zasugerował możliwość odejścia w handlu międzynarodowym od rozliczeń w dolarze jako walucie wiodącej i przejście na waluty narodowe w relacjach z Turcją, Iranem i Chinami. – Jestem przekonany, że poważne nadużycie roli amerykańskiego dolara jako światowej waluty rezerwowej z czasem przełoży się na osłabienie jego znaczenia w handlu międzynarodowym – powiedział rosyjski minister. Oczywiście, jak przystało na rosyjską szkołę dyplomacji, żadna deklaracja nie została przedstawiona wprost.

Warto przeczytać

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *