ciekawostki walutowe, październik, waluty, wymiana walut, kantor internetowy, Ekantor.pl
8 października 2018,  09:39

5 ciekawostek walutowych, czyli czas odświeżyć euro

Na rynkach walutowych wrzesień nie był spokojny. Galopujący kryzys w Turcji odbił się na wszystkich walutach wschodzących regionu a trudne negocjacje w sprawie Brexitu nie nastrajały pozytywnie. Tylko kryptowaluty, tradycyjnie, za nic mają światowe zawirowania i dalej odnotowują wzrosty popularności. Czasem niekoniecznie chcianej.

Nowe banknoty euro już na wiosnę

Europejski Bank Centralny (EBC) ujawnił wizerunki dwóch odświeżonych banknotów – 100€ i 200€. Trafią one do obiegu 28 maja 2019 roku. Różnią się od pierwszej serii z 2002 r. nieco zmodernizowanym wyglądem, podwyższonym stopniem zabezpieczeń i wysokością – będzie taka sama jak w przypadku banknotu 50€. EBC zapowiedziało przy okazji, że nie plauje modernizacji i dodruku najchętniej fałszowanego eurobanknotu, czyli nieszczęsnej 500€.

euro, banknoty, EUR, kurs euro, po ile euro, wymiana walut, Ekantor.pl

Google zezwoli na reklamy uregulowanych giełd krypto

Od wiosny 2018 r. większość dużych firm sprzedających reklamy w sieci zakazała reklamowania kryptowalut. Google było jedną z pierwszych, potem podobny ruch wykonał Facebook i Tweeter. Już wkrótce ma jednak nadejść odwilż. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie: Zasady Google dotyczące produktów i usług finansowych zostaną zaktualizowane w październiku 2018 roku, aby umożliwić regulowanym giełdom kryptowalutowym reklamowania się w Stanach Zjednoczonych i Japonii.

cta_cta_ekantor.pl_kantor_internetowy_wymiana_walut_online_10%taniej_niż wbanku_blog_finansowy

W obliczu dyktatury turecka lira ostro w dół

To doskonały moment na wczasy w Turcji – lira, tamtejsza waluta, sięgnęła w połowie wrześnie 2018 r. historycznego dna względem złotego. NBP wyceniło ją na 54 gr, to jest o ponad połowę mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Turyści się cieszą, ale nie gospodarka. Rośnie dług publiczny (z 970 mln w czerwcu do miliarda lir w lipcu 2018) , spada eksport a agencje ratingowe prześcigają się w obniżaniu tureckiej wiarygodności finansowej.\

Turcja, lira, lira turecka, waluta Turcji, kryzys, wymiana walut, Ekantor.pl

Korea Północna wspiera się kryptowalutami

Amerykańskie sankcje są, w ostatnim czasie, przydzielane dość szczodrze. Podlegają im chociażby Chiny, Rosja, Wenezuela czy właśnie reżimowa Korea. Poddani Kim Dzong-Una znajdują jednak różne sposoby na ominięcie zakazów. Niewiele czasu zajęło im zrozumienie, że podstawowe zalety kryptowalut, czyli anonimowość i dostęp do błyskawicznych transakcji, idealnie się do tego nadają. Szacuje się, że na przemysłowym wydobyciu i transakcjach krypto koreański rząd zarabia od 15 do 200 milionów dolarów rocznie. Widać dla przedsiębiorczych sankcje nie są takie straszne.

Brexit (nie)straszny dla funta?

Scenariusz opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, promowany przez premier Theresę May, nie spodobał się przywódcom innych krajów wspólnoty. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker nie wykluczyli nawet scenariusza, w którym Wielka Brytania opuści UE bez porozumienia z Brukselą. Na takie wieści gwałtownie zareagował kurs funta. Kolejne dni przyniosły jednak odreagowanie. Przyczyną były rzecz jasna doniesienia w sprawie Brexitu, które tym razem dały nadzieję na zawarcie porozumienia.

Brexit, UE, Wielka Brytania, wymiana walut, Ekantor.pl

Warto przeczytać

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *