30 lipca 2018,  09:15

6 ciekawostek walutowych – niezwykły kształt złotego

Sezon wakacyjny nie obfituje w żadne spektakularne wydarzenia. Rynki cykliczne zalewane są informacjami związanymi z kryptowalutami a fluktuacje bitcoina na dobre weszły do zestawu porannych newsów. Pomiędzy nimi da się jednak znaleźć bardziej namacalne nominały, jak te wydawane w Polsce.

Dłuższe życie PLN

Według raportu opublikowanego przez NBP za drugi kwartał 2018 r. żywotność polskich złotych wzrosła do 368 dni. Oznacza to, że średnio banknot jest w obiegu ponad rok zanim trzeba go wymienić. W poprzednim kwartale zużycie następowało średnio po 358 dniach, a jeszcze wcześniej – po 352.

cta_cta_ekantor.pl_kantor_internetowy_wymiana_walut_online_10%taniej_niż wbanku_blog_finansowy

Wyjątkowe okoliczności, wyjątkowy złoty

Polski złoty doczekał się nie tylko większej trwałości, ale również nowych wzorów. 31 sierpnia 2018 r. zostanie wyemitowany okolicznościowy banknot 20 zł upamiętniający setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Jego nakład wyniesie 50,000 sztuk.

Nie są to jednak jedyne nowości przygotowane z tej okazji przez NBP. 7 listopada światło dzienne zobaczą również projekty monet o wartości 100 zł i 2018 zł. W tym przypadku zachwyt ma wzbudzać nie tylko wzór, ale również kulisty kształt monet.

NBP, odzyskanie niepodległości, moneta, moneta okolicznościowa, 100 zł, wymiana walut, Ekantor.pl
Źródło: NBP
NBP, odzyskanie niepodległości, moneta, moneta okolicznościowa, 2018 zł, wymiana walut, Ekantor.pl
Źródło: NBP

Jednorożce z Chin

Trzy firmy zajmujące się kopaniem bitcoinów dołączyły do grona “jednorożców” – prywatnych startupów wartych ponad miliard dolarów. Jest to zdarzenie bezprecedensowe, bo na liście do tej pory nigdy nie było firm zajmujących się kopaniem kryptowalut. Bitmain, Canaan Creative i Ebang, bo tak nazywają się zwycięskie spółki, swój majątek zdobył prawie wyłącznie za pomocą rozwiniętego wydobycia bitcoinów.

Blockchain na giełdzie w Hong Kongu

Bank centralny Hong Kongu (Hong Kong Monetary Authority – HKMA) zapowiedział uruchomienie platformy handlu aktywami opartymi na technologii blockchain. Węzły danych będą tworzone w 21 bankach stowarzyszonych a całość ma wystartować we wrześniu 2018. To pierwsza tak duża inwestycja w rządowa w tym rejonie świata w technologię łańcucha bloków.

Dodaj nowy wpis ‹ ekantor.pl — WordPress

Iran pracuje nad narodową kryptowalutą

Kolejny kraj prowadzi prace nad uruchomieniem własnej kryptowaluty. Jak podaje irańskie Ministerstwo Nauki i Technologii (Directorate for Scientific and Technological Affairs) trwają działania nad “przygotowaniem gruntu” pod cyfrową walutę. Szczegóły nie są znane. Narodowa kryptowaluta ma być sposobem na ominięcie amerykańskich sankcji nałożonych na Iran po zerwaniu w maju 2018 porozumienia nuklearnego przez Donalda Trumpa.

Miliarder Marc Lasry widzi bitcoina za 40,000$

W niedawnym wywiadzie dla kanału Squawk Box właściciel firmy inwestycyjnej Avenue Capital Group – Marc Lasry – przyznał, że szacuje docelową wartość bitcoina w przedziale między 20 a 40,000$. To dlatego zainwestował w niego 1% swoich prywatnych aktywów. Biorąc pod uwagę, że majątek Lasry’ego wynosi prawie $10 mld, inwestycja musiała być spora.

Marc Lasry, bitcoin, krytpowaluta, kryptowalut, wymiana walut, Ekantor.pl
Źródło: reuters.com

 

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *