Losowe wpisy

Crossfitowy komentarz walutowy Radka Humińskiego

Tak... wiemy, że codzienne śledzenie wydarzeń na rynku walutowym nie dla Wszystkich jest tak przyjemne, jak dla naszych analityków. Jeśli jednak wymieniasz waluty i chcesz na tym oszczędzać, warto poświęcić Read more
zakupy internetowe

Zakupy na chińskich portalach. Co zrobić by były jeszcze korzystniejsze?

Poruszanie na początku października kwestii świątecznych zakupów wydawać mogłoby się przesadne i niepotrzebne, a jednak… Biorąc pod uwagę fakt, że coraz więcej osób korzysta z zagranicznych portali okazuje się, że Read more

5 powodów, które sprawią że pokochasz polskie pieniądze


O Polakach, jak o każdym innym narodzie krąży wiele opinii. Z jednymi się zgadzamy, inne uznajemy za obraźliwe, jednak to co wyróżnia nas na tle innych narodowości to duma, z jaką podkreślamy nasze pochodzenie. I to nie tylko 3 maja czy 11 listopada, ale również poprzez małe gesty na co dzień: dopingowanie sportowców, propagowanie kultury, zachwalanie krajowych produktów. Czy polskie pieniądze również mogą wywołać w nas poczucie dumy?

Oto 5 powodów, za które warto kochać polskie pieniądze.

Powód 1

Przetrwały wojnę

W Krakowie – siedzibie władz Generalnego Gubernatorstwa – Niemcy potrzebowali waluty, która byłaby wiarygodna dla Polaków. Nie chcieli jednak wprowadzać tam do obiegu marek. Zaproponowali więc – byłemu natenczas wiceprezesowi Banku Polskiego, Feliksowi Młynarskiemu, aby objął stanowisko prezydenta nowego Banku Emisyjnego w Polsce. Młynarski za namową gen. Sikorskiego przystał na tę propozycję, ale postawił Niemcom twarde warunki. Na banknotach miało się znajdować słowo „Polska”, a umieszczone na nich napisy miały być wyłącznie w języku polskim. Ku zaskoczeniu Niemcy przystali na propozycje.

Mlynarki, banknoty Banku Emisyjnego

„Młynarki” – banknoty emitowane w Krakowie podczas II wojny światowej, źródło: Wikipedia

Powód 2

Każdego uczyniły milionerem

W wyniku hiperinflacji mającej miejsce w latach 1989–1990 do obiegu zostały wprowadzone takie nominały, jak 20 000 zł, 50 000 zł, 200 000 zł, 100 000 zł, 500 000 zł , 1 000 000 zł i 2 000 000 zł. Na banknotach znajdowały się wizerunki zasłużonych Polaków, m.in.:  Marii Curie- Skłodowskiej, Stanisława Staszica,  czy Władysława Reymonta. W tym czasie niemal każdy Polak mógł być nazywany milionerem, ponieważ średnia pensja w Polsce wynosiła 5 mln złotych. Przy czym za 10 000 zł można było kupić co najwyżej lizaka.

Polskie banknoty przed denominacją - 500zł , 1000zł i 10000zł

Polskie banknoty przed denominacją w 1995r.

Powód 3

Ręczna robota

Autorem projektów graficznych polskich nominałów jest Andrzej Heidrich – wybitny grafik, który jak przyznaje podczas pracy nie wykorzystuje komputera. Banknoty powstają metodą tradycyjną z użyciem ołówka, akwareli i bardzo cienkich pędzli. Nie przesadzonym będzie więc stwierdzenie, że są one prawdziwymi działami sztuki. Artysta współpracuje z bankiem już ponad pół wieku.

Polskie banknoty - 100zł i 50zł

Na polskich banknotach znajdują się wizerunki królów Polski

Powód 4

Przygotowane na każdą okoliczność

16 października 2006 roku NBP zdecydowało się na wyemitowanie kolekcjonerskiego banknotu z wizerunkiem Jana Pawła II. Od tego momentu zostało wprowadzonych jeszcze siedem innych banknotów upamiętniających: 90. rocznicę odzyskania niepodległości, rocznice urodzin wybitnych polaków (Juliusza Słowackiego, Fryderyka Chopina, Jana Długosza), rocznicę przyznania M. Curie- Skłodowskiej Nagrody Nobla oraz 1050. rocznicę Chrztu Polski obchodzoną w 2016 roku. Banknoty mogą funkcjonować w obiegu, podobnie jak okolicznościowe monety, jednak ich wartość kolekcjonerska zwykle okazuje się o wiele wyższa niż wskazuje nominał.

 

Polskie banknoty okolicznościowe - 50zł Jan Paweł II

Polskie banknoty okolicznościowe, źródło: NBP

Powód 5

Złoty zwycięzca konkursów

Okolicznościowy banknot 20. złotowy z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego, podczas międzynarodowej Currency Conference w Vancouver w Kanadzie, zdobył nagrodę najlepszego banknotu kolekcjonerskiego. Nie było to jedyne wyróżnienie dla pierwszego, polimerowego polskiego pieniądza. Banknot został doceniony również w Budapeszcie za grafikę, wykonaną przez Andrzeja Heidricha i za wysoki poziom zabezpieczeń. Oprócz wizerunku Marszałka  znajdują się na nim orzełek legionowy, odznaki I Brygady Legionów Polskich oraz Krzyża Wielkiego Orderu Virtuti Militari, a także hologram z wizerunkiem Belwederu.

Polskie banknoty w konkursach - 20zł Józef Piłsudski

Zwycięzca prestiżowych konkursów, źródło: NBP

Polacy mają wiele powodów do dumy, a wśród nich znajdują się prawdzie dzieła sztuki, które nie są przechowywane w galerii, a w portfelu.

 


10.11.2016 14:57
Udostępnij:


Tagi: , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000