Losowe wpisy

Donald Trump, Trump, USA, ciekawostki, Ekantor.pl

Garść ciekawostek o Donaldzie Trumpie, które Cię zaskoczą

Kadencja Donalda Trumpa na stanowisku prezydenta Stanów Zjednoczonych to jeden wielki wyjątek od reguły. Zarówno serwisy branżowe jak i brukowce prześcigają się w wyliczaniu ciekawostek z nią związanych. Przyjrzyjmy się Read more
Theresa May

Theresa May – kim jest premier Wielkiej Brytanii?

Konserwatywni Brytyjczycy widzą w niej ostatnią sprawiedliwą w czasach nie do końca oczekiwanego Brexitu; przeciwnie lewicowi populiści - dla nich to tylko nieudolna naśladowczyni Margaret Thatcher. Kim jest Theresa May Read more

Polskę zaleje fala emigrantów zarobkowych…z Indii?


Sytuacja na polskim rynku pracy prezentuje się budująco, jednak… nie dla pracodawców. Problem z pozyskaniem pracowników przekłada się na wzrost płac. Z danych zaprezentowanych przez GUS wynika, że średnie wynagrodzenie brutto wzrosło do 4492,63. Dynamika zatrudnienia nie przyniosła już takiego zaskoczenia. Część pracodawców będzie starała się przeczekać trudną sytuację z nadzieją patrząc na powrót do kraju polskich emigrantów. Pomoc może jednak nadejść znacznie szybciej. I to aż z Indii i Nepalu.

 

Imigranci z Ukrainy – brakuje rąk do pracy

Aktualnie ratunek dla pracodawców wciąż stanowią Ukraińcy, jednak dla nich Polska może być wyłącznie przystankiem na ścieżce rozwoju. W dodatku pogłębiająca się luka na polskim rynku pracy, uproszczone procedury związane z migracją do innego pracodawcy oraz zaaklimatyzowanie w Polsce, pozwalają na sięgnięcie po stanowiska, które do tej pory znajdowały się poza ich zasięgiem. Więcej trudności formalnych w tej kwestii mają przed sobą natomiast pracownicy przybywający do nas spoza Europy – to oni mogą być jednak lekarstwem na bolączki wielu polskich firm, mających problemy z obsadzeniem wakatów. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna w tym roku złożono już prawie 4 tysiące wniosków o zgodę na zatrudnienie pracowników z Nepalu, Indii i  Bangladeszu. To prawie tyle samo, co przez cały ubiegły rok.

Ekantor.pl

Tu nie chodzi o pieniądze

To właśnie aspekt związany z mniejszymi możliwościami zmiany miejsca pracy przez pracownika spoza UE, jest elementem przemawiającym do pracodawców. Zatem poczucie stabilności w przedsiębiorstwie przedkładane jest nad kwestie finansowe, bowiem zatrudnienie pracownika z tak odległego kraju jak Indie czy Nepal, wiąże się ze sporym obciążeniem dla firm. Mimo to warto zauważyć, że dla wielu przedsiębiorstw takie rozwiązanie może być tzw. ostatecznością. Przybyli z Azji pracownicy mieliby między innymi zostać obsadzeni na stanowiskach spawaczy. W Polsce bowiem są coraz większe trudności ze znalezieniem wykwalifikowanych osób. Dla porównania w kraju osoba na etacie spawacza zarabia około 3 000 złotych, w Niemczech – przeszło 7 000 złotych*.

Pracownik zza granicy? Zamiast Hindusa, chcemy Włocha

Z analizy przeprowadzonej przez portal Work Service wynika, że sporą barierę dla przedsiębiorstw może stanowić stosunek Polaków do obcokrajowców z Azji. Rodacy znacznie chętniej widzieliby na rynku pracy obywateli państw należących do Unii Europejskiej. Tu uwaga kieruje się głównie na Greków, Włochów oraz Hiszpanów, którzy w swoich krajach borykają się z dużą stopą bezrobocia. Tylko 14 % ankietowanych uważa, że powstałą lukę powinni wypełnić mieszkańcy Azji. Jeszcze większa niechęć utrzymuje się względem pracowników z Bliskiego Wschodu.

Polak martwi się o płacę, nie pracę

Sytuacja na rynku pracy ulega znacznej poprawie i coraz mniej Polaków obawia się o utratę pracy. Na początku września Work Service zaprezentował raport, z którego wynika, że już tylko 11,6% pracujących rodaków nie czuje się pewnie w tej kwestii. Z kolei aż 44,1% myśli o zmianie pracy w związku ze zbyt niskim wynagrodzeniem. Jak się okazuje nadchodzący kwartał może być idealnym czasem na podjęcie takiego kroku, ponieważ niemal 40% firm planuje przeprowadzić rekrutację. Trudniej natomiast może być nam zawalczyć o podwyżkę. Dlaczego? Ponieważ tylko 11,3% pracodawców myśli o podniesieniu płac w niedalekiej przyszłości.

 

Coraz mniejsza ilość Polaków myśli o emigracji, jednak to co niepokoi to fakt, że w grupie planującej opuścić kraj w najbliższym czasie, większość stanowią osoby młode (18-24 lata). Argumentem, który najsilniej do nich przemawia jest właśnie wysokość płac. Czy polska gospodarka zdoła odpowiedzieć na ich potrzeby, nim kupią bilet lotniczy? Odpowiedź poznamy najwcześniej w roku 2018.

*Dane pochodzą z portalu wynagrodzenia.pl, stan na rok 2015

 

Zobacz również:

Kondycja rynku pracy problemem pracodawców

Czas na powrót z Wielkiej Brytanii? Samochodem, busem, czy samolotem – co najlepiej wybrać?


20.09.2017 11:20
Udostępnij:


Tagi: , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000