Losowe wpisy

Co wpływa na kursy walut?

Co wpływa na zmiany kursów walut?

Kursy walut ulegają ciągłym zmianom. W ciągu dnia te zmiany mogą być praktycznie niezauważalne, ale w skali tygodnia, miesiąca lub kwartału bywają znaczące. Warto jest wiedzieć, co wpływa na zmiany Read more
Promocje bankowe

Kto da więcej? Nawet 400 zł od banku za otwarcie konta

Zmiany w tabelach opłat i prowizji dokonywane w ostatnim czasie przez banki spowodowały, że Polacy coraz częściej rozważają migrację do konkurencji. Daje to pole do tego, by móc zawalczyć o Read more

Polskę zaleje fala emigrantów zarobkowych…z Indii?


Sytuacja na polskim rynku pracy prezentuje się budująco, jednak… nie dla pracodawców. Problem z pozyskaniem pracowników przekłada się na wzrost płac. Z danych zaprezentowanych przez GUS wynika, że średnie wynagrodzenie brutto wzrosło do 4492,63. Dynamika zatrudnienia nie przyniosła już takiego zaskoczenia. Część pracodawców będzie starała się przeczekać trudną sytuację z nadzieją patrząc na powrót do kraju polskich emigrantów. Pomoc może jednak nadejść znacznie szybciej. I to aż z Indii i Nepalu.

 

Imigranci z Ukrainy – brakuje rąk do pracy

Aktualnie ratunek dla pracodawców wciąż stanowią Ukraińcy, jednak dla nich Polska może być wyłącznie przystankiem na ścieżce rozwoju. W dodatku pogłębiająca się luka na polskim rynku pracy, uproszczone procedury związane z migracją do innego pracodawcy oraz zaaklimatyzowanie w Polsce, pozwalają na sięgnięcie po stanowiska, które do tej pory znajdowały się poza ich zasięgiem. Więcej trudności formalnych w tej kwestii mają przed sobą natomiast pracownicy przybywający do nas spoza Europy – to oni mogą być jednak lekarstwem na bolączki wielu polskich firm, mających problemy z obsadzeniem wakatów. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna w tym roku złożono już prawie 4 tysiące wniosków o zgodę na zatrudnienie pracowników z Nepalu, Indii i  Bangladeszu. To prawie tyle samo, co przez cały ubiegły rok.

Ekantor.pl

Tu nie chodzi o pieniądze

To właśnie aspekt związany z mniejszymi możliwościami zmiany miejsca pracy przez pracownika spoza UE, jest elementem przemawiającym do pracodawców. Zatem poczucie stabilności w przedsiębiorstwie przedkładane jest nad kwestie finansowe, bowiem zatrudnienie pracownika z tak odległego kraju jak Indie czy Nepal, wiąże się ze sporym obciążeniem dla firm. Mimo to warto zauważyć, że dla wielu przedsiębiorstw takie rozwiązanie może być tzw. ostatecznością. Przybyli z Azji pracownicy mieliby między innymi zostać obsadzeni na stanowiskach spawaczy. W Polsce bowiem są coraz większe trudności ze znalezieniem wykwalifikowanych osób. Dla porównania w kraju osoba na etacie spawacza zarabia około 3 000 złotych, w Niemczech – przeszło 7 000 złotych*.

Pracownik zza granicy? Zamiast Hindusa, chcemy Włocha

Z analizy przeprowadzonej przez portal Work Service wynika, że sporą barierę dla przedsiębiorstw może stanowić stosunek Polaków do obcokrajowców z Azji. Rodacy znacznie chętniej widzieliby na rynku pracy obywateli państw należących do Unii Europejskiej. Tu uwaga kieruje się głównie na Greków, Włochów oraz Hiszpanów, którzy w swoich krajach borykają się z dużą stopą bezrobocia. Tylko 14 % ankietowanych uważa, że powstałą lukę powinni wypełnić mieszkańcy Azji. Jeszcze większa niechęć utrzymuje się względem pracowników z Bliskiego Wschodu.

Polak martwi się o płacę, nie pracę

Sytuacja na rynku pracy ulega znacznej poprawie i coraz mniej Polaków obawia się o utratę pracy. Na początku września Work Service zaprezentował raport, z którego wynika, że już tylko 11,6% pracujących rodaków nie czuje się pewnie w tej kwestii. Z kolei aż 44,1% myśli o zmianie pracy w związku ze zbyt niskim wynagrodzeniem. Jak się okazuje nadchodzący kwartał może być idealnym czasem na podjęcie takiego kroku, ponieważ niemal 40% firm planuje przeprowadzić rekrutację. Trudniej natomiast może być nam zawalczyć o podwyżkę. Dlaczego? Ponieważ tylko 11,3% pracodawców myśli o podniesieniu płac w niedalekiej przyszłości.

 

Coraz mniejsza ilość Polaków myśli o emigracji, jednak to co niepokoi to fakt, że w grupie planującej opuścić kraj w najbliższym czasie, większość stanowią osoby młode (18-24 lata). Argumentem, który najsilniej do nich przemawia jest właśnie wysokość płac. Czy polska gospodarka zdoła odpowiedzieć na ich potrzeby, nim kupią bilet lotniczy? Odpowiedź poznamy najwcześniej w roku 2018.

*Dane pochodzą z portalu wynagrodzenia.pl, stan na rok 2015

 

Zobacz również:

Kondycja rynku pracy problemem pracodawców

Czas na powrót z Wielkiej Brytanii? Samochodem, busem, czy samolotem – co najlepiej wybrać?


20.09.2017 11:20
Udostępnij:


Tagi: , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000